جزوه ای برای اموزش کم سن وسالها
ازهمه ی دوستان تشکرجزوه روتموم کردم باراهنماییهاتون عالی شده! Big Grin Big Grin ازOWlهم ممنون چون جزوه ی پاسیفیک روخوندم عالی بود!!!!! Big Grin
پاسخ
اگه کپی رایت نداره بذارید ما هم استفاده کنیم ، البته به اسم خودتون
پاسخ
دست خوده من که نیست اگرانجمن اجازه دادچشم اگرهم برای زیر 10 سال جزوه بخواین مایدونه باکتاب کارشو طراحی کردیم که اونم بااجازه ی انجمن میتونم دراختیارتون قراربدم Big Grin Big Grin
پاسخ
سلام به همه دوستان.

اگه بدونین سرعت اینترنت توی دورود چقدر کمه :x Cry Cry Cry Cry Cry Cry باور کنین 40 دقیقه است که منتظرم تالار رو رویت کنم :?
من با تاخیر این بحث رو دیدم و مثل اینکه یه مقدار دیر کردم.دوستمون که جزوش رو کامل کرده اما خب منم یه پیشنهاد هایی دارم که امیدوارم مورد قبول سایر دوستان باشن.
به نظر من اول خوبه که یه توضیحی بسیار ساده در باره علم ستاره شناسی بدیم. که اصلاً چی هست و چه بحث هایی رو شامل میشه. عموماً به دوقسمت بحثمون رو تقسیم کنیم.
1- سیارات 2-ستاره ها.
بحث در مورد سحابی ها و شهاب سنگ ها رو بعد از پایان این دو دوره بگید بهتره. اون موقع دیگه خیلی چیزا میدونن و ذهنشون آماده تره.
من توی دوره ای که اجرا کردم(در مدارس ابتدایی) از بچه ها میخواستم انتخاب کنن که از کدوم بحث شروع کنیم.
استفاده از عکس سیارت و گفتن رنگ اونها بسیار برای بچه ها جالب بود. همونطور که آقای شیرمردی هم گفتن اینکه اسم هر سیاره و اقمار اونها رو به هر دانش آموز اختصاص بدیم خیلی جالبه. راستش من هر کاری میکردم بچه های ابتدایی خصوصاً سالهای اول و دوم و سوم اسم سیارات رو یاد نمیگرفتند. مخصوصاً وقتی اسم سیارات رو به چند زبان میگفتم. و البته به نظرم لازم بود که بدونن. برای همین اسم سیارات رو روشون گذاشتم و مثال کسانی که دو اسم دارن رو واسشون زدم که به خوبی یاد گرفتن البته یه مشکل هم بوجود اومد اونها سعی میکردن کسانی رو که دو اسمی اند میشناسن به من بگن که یک جلسه وقتش گرفته شد و مجبور شدم یک جلسه اضافه تشکیل بدم.
خوندن شعر هایی که در مورد سیاراته خیلی به اونها کمک میکنه. بچه ها مباحثی رو که میدونیم فعلاً مایل و البته قادر نیستند که بفهمند و یاد بگیرند اگه اینطور بشه به نظر اونها کلاسها خسته کننده میشه.
من اون موقع این شعر ها رو نداشتم. اما به تازگی یک سری کتاب به دتم رسیده که در قالب شعره وکودکان رو با فضا و علم ستاره شناسی بیشتر و بهتر آشنا میکنه.
با این کتابها و شعر ها زمانی که به جشنواره دوم وبلاگها وب سایتهای سازمان فضایی رفتم اشنا شدم که متاسفانه تاجایی که میدونم قابل خریداری از سازمان نیستند.اما اگه دوستی خواست میتونه بگه تا متن شعر رو واسش بفرستم. من یه نمونش رو توی پست بعدی میزنم.

البته یه مسئله ی دیگه که باعث شد که اونها خسته بشن تشکیل جلسات توی کلاسهای درسشون بود.
با توجه به زمان کم ،2 جلسه رو به آموزش صورت های فلکی اختصاص داده بودم و جلسه دوم که بچه ها با اسم و شکل های صورفلکی پیرا قطبی و دائرة ابروجی آشنا شدند اونها رو به حیاط مدرسه بردم و کمکشون کردم که گروه هایی تشکیل بدن و صورتهای فلکی رو با قرار گرفتن در محل های خاصی بسازند. یک نفر هم شد ستاره قطبی! که به نظرشون خیلی جالب بود. اینطور اونها بهتر اسم و شکل صور فلکی رو یاد گرفتن.
دوشنبه , 18 مهر 1384.گاهی یه تاریخ آدمو پر انرژی تر میکنه.منو استروتاکSmile
پاسخ
اول لازمه تشکر کنیم از دوستانمون در سازمان فضایی که واقعاً برای بخش کوکان و نوجوانان اهمیت زیادی قائل شدند.
من فقط قسمت هایی از کتاب مافی و سفر به مریخ رو اینجا مینویسم.شاید دوستان طبع شعری شون راه افتاد... مافی یه وجود خیالی هست که به فضا سفر میکنه و دیده هاشو در قالب شعر واسه بچه ها تعریف میکنه.
مافی و سفر به مریخ
میخوایم بریم به منظومه شمسی
یاد بگیریم این دفعه هم یه درسی
امروز یه روز خوب توی تاریخ ِ
مقصد امروز سفر،مریخ ِ
پس همگی سفینه رو سوار شید
بریم با هم نزدیک شهر خورشید

مریخ یه سیاره ی سرخ و زیباست
یه نقطه نورانی توی فضاست!
قرمزه اما سطح این سیاره
چون ترکیباتی پر از آهن داره!
اینا همه باعث رنگ ِاونه
از دور مثه یه توپ سرخ میمونه
مثل همه ی سیاره ها اون بالا
مریخ می چرخه دور خورشید ما
چهارمین سیاره از خورشیده
بعد از زمین نوبت اون رسیده

فاصله ش از خورشید ُ اینجا بگین
تایک و نیم برابر از این زمین
چون بمونه این نکته در یادتون
مثالی رو اینجا میگم براتون
فاصله زمین و خورشید اینجا
فرض کنید یه متر آی بچه ها
فاصله خورشید و مریخ به متر
فاصله ای حدود یک و نیم متر
پاسخ
به موقع راهنمایی کردین واقعا ممنون چون داشتن امروز می رفتم که چاپ نهاییش رو انجام بدم ولی حالا چیزایی که شماهم گفتین رو توی اصلاحات اجرامی کنم
متشکرم!! Big Grin Big Grin
پاسخ
خواهش میکنم :lol: :wink: اگه بازم کاری از دستم بر میاد بفرمایین البته اینبار سعی میکنم زودتر جواب بدم :wink:
پاسخ
نه متشکرتموم شد!سعی می کنم دراختیار شماهم قراربدم! Big Grin Big Grin
پاسخ
nrss77 نوشته: من دارم برای آموزش مبانی نجوم برای سن10تا15سال یه جزوه مینویسم ولی واقعانمی دونم ازچی وچطوری بگم چون مثلا اگر بخوام ازتلسکوپ بگم اوناحتی نمی دونن کانون عدسی چیه؟! Sad Sad :? :? یادرموردستاره هااصلا ازرابطه ی رنگ بادماسردرنمیارن!! :roll: Sad البته من تااینجا سه فصل روباموفقیت تموم کردم ولی ادامش خیلی سخته لطفا کمی منوراهنمایی کنین!؟ :wink: :wink:

میتونی در باره ی صورت های فلکی کهکشان ها و طرض تشکیل ان ها بنویسی.
کتاب نجوم به زبان ساده بهتر کمکت میکنه.
پاسخ