جزوه ای برای اموزش کم سن وسالها
من دارم برای آموزش مبانی نجوم برای سن10تا15سال یه جزوه مینویسم ولی واقعانمی دونم ازچی وچطوری بگم چون مثلا اگر بخوام ازتلسکوپ بگم اوناحتی نمی دونن کانون عدسی چیه؟! Sad Sad :? :? یادرموردستاره هااصلا ازرابطه ی رنگ بادماسردرنمیارن!! :roll: Sad البته من تااینجا سه فصل روباموفقیت تموم کردم ولی ادامش خیلی سخته لطفا کمی منوراهنمایی کنین!؟ :wink: :wink:
پاسخ
سلام
کتب فراوانی موجود در بازار است.
می توانید از آنها استفاده کنید.

پاسخ
شهاب،دنباله دار،سیارات،سیارکها،شراره های خورسیدی،صورتهای فلکی،دلیل چشمک زدن ستاره ها،راه تشخیص اونا از سیاره،میل و بعد،کهکشان و... از منظومه شمسی خارج نشید بهتره Big Grin

اینها بحث های خیلی خیلی ساده هست و اینکه بچه های مارو دست کم نگیرید Big Grin

پیروز باشید
"والسَماءَ بَنَیناها باَیدٍ وَ اِنا لَمُوسِعُونَ"

آسمان را با دست قدرت خویش بنا نهادیم و بی وقفه بر وسعت آن می افزاییم...

هرکجا هستم باشم آسمان مال من است ...
http://www.m31galaxy.blogfa.com
پاسخ
از کاربر parastoo سوالاتی را که دارید بپرسید.
ایشون در این زمینه فعالیت کردند.

پاسخ
اصلا دسته کمشون نمی گیرم چون یه جزوه هم برای زیر 7سال نوشتم وعالی جواب داد .البته گفتن راحته ولی وقتی می خوای بنویسی سرجمله بندی هم بایدکلی دقت کنی که بدفهمی ایجادنشه چه برسه به مفاهیم علمی!!!!! Sad تازه سطح کلاسم یکی نیست !؟مثلا یه دختر14 ساله داریم که ازتمام قوانین اتمها وکیهانشناسی آگاه ولی توی کلاس بزرگترهاهم نمیشه جاش دادچون ازریاضیات هیچی نمی دونه!!!! Sad Sad :? :? :?
پاسخ
به نظر من شما سعی کنید که شاخه های مختلف نجوم را به بچه ها معرفی کنید.
و در انتخاب شاخه به آنها کمک کنید.

پاسخ
خوب منم بااین جزوه دقیقا دارم شاخه هاروبراشون توضیح میدم ولی.....! Sad :? :? میشه مثلا برام یه موضوعی روبه زبان این جورسنهاتوضیح بدین تابیشترمتوجه شم یاسایتی روبهم معرفی کنین؟! :wink:
پاسخ
گروه بندی بچه ها!
هر کدوم از بچه ها میشن یه سیاره!
سر گروه ها سیاره بقیه قمر!
سعی کنید که محیط منظومه شمسی رو شبیه سازی کنید به کمک خود بچه ها!

پاسخ
مسأله‌ي خوب و حساسيه اين بحث. پيشنهاد اضافه اي هم من دارم كه حتماً راجع به زمين و پديده‌هاي اطراف هم درس بدين. جغرافيايي و زمين شناسي و نجومي. ابعاد عالم-بارشهاي شهابي و غيره رو آروم آروم بعد از مدتي بايد به سرفصلها اضافه كنيد. موافقم با اينكه بايد شبيه سازي با شن و ماسه - ماكت ساخته‌ي خود بچه ها - ياد دادن چطور كار كردن به‌صورت علمي ولي فقط ديدگاه علمي. البته جزوه‌ي ارزشمندي انجمن نجوم پاسيفيك در سانفراسنيسكو داره كه مي‌تونيد اگر امكانش رو داشتيد اين روشهاي تدريس رو مطالعه كنيد و ياد بديد به بچه‌ها.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool. Richard Feynman
پاسخ
به نظر من بهتره که اول با منظومه ی شمسی شروع کنید و بعد به کهکشان راه شیری و بعد به کل کیهان بپردازید.
به نظر من بهتره یه دیده کلی در مورد کائنات و ساختار آن به بچه ها بدید و بعد هم به اتفاقات نجومی مانند بارش ها ، گرفت ها ، مقارنه ها و... بپردازید .
سعی کنید برای همچین سنی ، کلاس دانش آموز محور باشه.
با تشکر
عضو هیئت سرپرستی انجمن نجوم افلاک
http://www.kiarash.aminus3.com

کیارش مشعوفی
پاسخ