تکرار، سرنوشت شوم جهان ما!!!
سلام!
وقتی طرف مقابل من در بحث به مسایل دینی رجوع می کند من هم برای پاسخ مجبورم از این مسایل استفاده کنم
و دیدگاه شخصی خودم رو بیان کردم! (هیچکس برای نظر شخصی اش مورد اتهام قرار نمی گیرد!)
در ضمن در وقتی من گفتم چه تسخیری یعنی اینکه ما تازه اول راه هستیم و کلی پیشرفت باید بکنیم.
همان طور که گفته بودم ...

((من معتقدم که ایات قرآن بدون هیچشکی کاملا درست هستند و نمی توان به آنها شک کرد زیرا نگارنده آنها انسان جایز الخطا نبوده بلکه خالق انسان بوده! پس ما یک تناقض داریم یا بهتر بگویم یک رویارویی دو ایده!))

در مورد قیامت هم نظر شخصی خودم رو دادم و هیچگاه نگفتم که نزدیک است و ما مسیری طولانی داریم که به آنجا برسیم.

پاسخ
درست است جناب شیرمردی

من هم با همه دوستانی بودم که دین را وارد مسائل علمی می کنند و قصد اتهام نداشتم! باور کنید

از شما استاد گرامی و دیگر دوستان عذر خواهی می کنم
پاسخ
سلام
من این مقاله رو خوندم
هیچی ازش نفهمیدم
انگار که قصه نوشته بود.
پاسخ
رابرت اوپنهایمر فیزیکدان نظری و رئیس پروژه‌ی معروف لوس‌الاموس در کتاب خودش که به فارسی هم مدتها پیش در اومده بود (علم و فرزانگی) جمله‌ی قشنگی رو بیان میکنه. من تا اونجاکه یادم هست نقل قول میکنم:
«اینکه مفاهیم سخت و علمی با آن زبان تخصصی را بتوان به زبانی ساده بیان کرد ممکن است باعث اشتباهاتی بشود در خواننده‌ای که در آن رشته متخصص نیست. و این باعث بدفهمی هم می‌شود. ولی چاره‌ای نیست گاهی که به اصل مفاهیم یعنی تخصص برویم و بیاموزیم تا ببینم ماجرا از جه قرار بوده». نقل قول من البته مفهومی بود تقریبا.
مشگل این‌است که مفاهیم تخصصی رو باید با دانستن تخصص بیان کرد یا فهمید. ساده تر از آن ممکن نیست. و در اخترشناسی هم مشکل بزرگی که وجود داره بخصوص آماتوری تخصصی بنام فیزیک یا اخترفیزیک کم‌تر هست. و کتابهای غلط اندازی مثل کاکو و هاوکنیگ مشکل سازند! اینها پر از لغتهای تخصصی هستند و گاهاً خواننده‌ تصور می‌کنه که واقعا نتیجه ی تلاش چند قرن فیزیک دانان رو ظرف چند ساعت مطالعه فهمیده. البته اشاره‌ی من به مقاله‌ی سایت نیست چون من و بسیاری دیگه بارها و بارها مطلبی رو هم به زبان ساده می‌نویسیم یا ترجمه می‌کنیم چون به هر حال بودنش بسیار بهتر از نبودنشه. این نوع مقالات بیشتر جذابیتهای تخصصی بنام فیزیک - ریاضیات - اخترشناسی و غیره رو نشون میدن و خودشون حاوی مطلب خاص علمی نیستند. به همین علته که شبیه قصه هستند.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool. Richard Feynman
پاسخ
من هم باحرف دوستمون موافقم.اگر شما واقعادنبال حقیقت هستین یه راهوانتخاب کنینوتاتهش برین اونوقته که می تونین تخصصی به دنیانگاه کنین وحقیقت وسرنوشت واقعی روپیداکنین!!!تئوری بحث کردن راجع به این مسایل نتیجه ای نداره جزتلنگربرای بعضیهاکه شروع کنن به انتخاب یک راه! Smile
پاسخ
البته خوبه که بعضی ها بیان مسایل رو در قالب زبان ساده بیان کنند.
پاسخ
یقینا همین‌طوره.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool. Richard Feynman
پاسخ