گربه شرودینگر و وجود جهان‌های موازی
اروین شرودینگر یکی از بنیانگذاران تئوری کوانتوم در سال 1935 آزمايشی را بصورت زیر طراحي كرد تا بتواند اختلاف بين واقعيت‌های ملموس توسط انسان و واقعيت‌های دنيای كوانتوم را كه خود خالق آن بود بيان كند:

فرض کنید گربه ای در جعبه‌ای در بسته زندانی است. در این جعبه یک شیشه گاز سیانور، یک چکش، یک حسگر پرتوزا (رادیواکتیو) و یک منبع پرتوزا نیز وجود دارد.

[عکس: 20071208045456!Schrodinger_cat_everret.png]

همانطور که می‌دانید ذرات پرتوزا بصورت نامنظم تابش می‌کنند و به همین دلیل برای آنها نیمه عمر در نظر می‌گیرند. حال فرض کنید سنسور و چکش طوری تنظیم شده باشند که در صورت تابش موج پرتوزا بین ساعت 12 و 12:01، چکش شیشه حاوی گاز را شکسته و گربه بمیرد. اگر شما در ساعت 12:01 در جعبه را باز کنید چه خواهید دید؟ اگر از طریق فرمول نیمه عمر منبع، احتمال تابش بین ساعت 12 و 12:01 را محاسبه کنید، جواب ٪50 است. یعنی گربه در هنگام برداشتن درب جعبه، ٪50 احتمال دارد زنده باشد و ٪50 هم احتمال مرده بودن دارد :!:

بالاخره چه بر سر این گربه می‌آيد؟ تا در جعبه باز نشود، نمی‌توان گفت!

یکی از تعابیری که از این آزمایش می‌شود، وجود جهان‌های موازی است:
در یکی از حالت‌ها (جهان‌ها) فروپاشی اتمی رخ داده و گربه بیچاره مرده است و در جهان دیگر این فروپاشی رخ نداده و گربه زنده است! گربه نه زنده است و نه مرده!! در نيمی از جهان‌ها گربه زنده و در نيم ديگر مرده است! و هیمنطور در مورد همه رویدادهای مختلف کائنات و هستی و زندگی و انسانها و ... :!:

منابع:
1- ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
2-هنر فیزیک
[SIZE=1][SIZE=1]...And, it was man's job to understand how it worked[/SIZE][/SIZE]
پاسخ
میشه یه کم بیشتر توضیح بدید !
من درست متوجه نشدم و برداشتم این بود که بالاخره این شیشه شکسته میشود یا نمیشود
اگر بشکند گربه می میرد و اگر نه که زنده می ماند .
اگر این برداشت درسته پست جهان های موازی و ... چی میشه ؟!
پاسخ
نیلز بوهر از بنيانگذاران فيزيك كوانتوم، در مورد چيزی كه بنيان گذارد، جمله‌ای دارد به اين مضمون كه:

"اگر كسي بگويد فيزيك كوانتوم را فهميده، پس معلوم است که چيزی نفهميده است!"

تبریک میگم، این نشون میده که شما فهميدید! :wink:

من هم راستش بیشتر نمی‌دونم. توجه شما رو به این مقاله جلب می‌کنم.

متشکرم/.
[SIZE=1][SIZE=1]...And, it was man's job to understand how it worked[/SIZE][/SIZE]
پاسخ
من نتونستم این مقاله رو بگیرم . فکر کنم مشکلی توی این لینک هست !
پاسخ
سلام

ولی من چک کردم، مشکلی نداشت. بهرحال اگه باز هم نشد، آدرس ایمیل بزارید تا بفرستم.

متشکر/.
پاسخ
كتاب فيزيك كوانتم خيال يا واقعيت رو پيشنهاد مي‌كنم. توضيحش كلاً راجع به گربه‌ي شرودينگر هست. البته كتابهاي ديگري هم هستند.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool. Richard Feynman
پاسخ
Owl نوشته: كتاب فيزيك كوانتم خيال يا واقعيت رو پيشنهاد مي‌كنم. توضيحش كلاً راجع به گربه‌ي شرودينگر هست. البته كتابهاي ديگري هم هستند.

سلام
من این کتاب رو خوندم. همونطور که گفته شده یکی از تعابیری که از این آزمایش میشه وجود جهانهای موازیه.
اگر بخواین جهانهای موازی رو بفهمین! که البته کمی سخته, باید فصل ششم (تعبیر چند جهانی) کتاب رو بخونین .
پاسخ
این هم یک توضیح مختصر از جهانهای موازی:
یکی از دانشجویان جان ویلر در سال 1957 هنگام تدوین رساله دکترایش به این نتیجه رسید که اصلا تقلیل تابع موج رخ نمی دهد. بلکه در لحظه آزمایش، جهان به مجموعه ای از جهان ها تجزیه می شود و هر جمله تابع موج، در یکی از این جهان ها قرار دارد به همین دلیل به این نظر تعبیر چند جهانی می گویند.
در تعبیر چند جهانی هر چه ممکن است رخ بدهد. رخ می دهد. مثلا برای یک ذره اسپین یک دوم که دو حالت بالا و پایین دارد، در لحظه آزمایش جهان به دو جهان موازی تبدیل می شود که در هر کدام از آنها یکی از حالت های بالا یا پایین وقوع پیدا می کنند. همزمان آزمایشگر به دو آزمایشگر تبدیل می شود. یک آزمایشگر در یک جهان اسپین بالا را آشکار می کند و آزمایشگر دیگر در جهان دیگر اسپین پایین را.
پاسخ
منظورتون انتگرال مسیر فاینمن بود؟
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool. Richard Feynman
پاسخ
لطفا یه نفر به زبان خیلی خیلی ساده این مطلب رو توضیح بده
گربه شرودینگر و جهان های موازی ! مخصوصا اون احتمال آخرش
پاسخ