اثر پوششی
خوب سرعت حركت سيارات كه موضوع فضا زمان مربوط ميشه يعني هرچه سيارات در اين انحنا به خورشيد نزديك تر باشند سرعت اون ها بيشتره مثل يك دنباله دار كه وقتي در مسير حركت خودش به سمت خورشيد هر چي به خورشيد نزديك تر ميشه سرعتش هم زياد تر ميشه
تا مرهم زخم کهنه ما نمک است
هر سو که نگاه می*کنم قاصدک است
من ماندم و یک درد به نام*ِ پرواز
این درد میان مَردها مشترک است
پاسخ
solitary star نوشته:
yperseusy نوشته: اگه اين جوريه پس روي گرانش خورشيد اثر ميزاره
بنده منکر تاثیرات حاصله نیستم!کما اینکه تاثیر گرانش متقابله!
بنده عرض کردم که نوع این تاثیر متفاوته
هرجرمی به واسطه حضورش در فاصله ای مشخص و تحت شرایط تعریف شده(فیزیک کلاسیک)تاثیراتی رو بر اجرام حاضر در اطرافش میذاره واین تاثیر با اضافه شدن جرم دیگه ای کم نمیشه
اما در اتم ها با اضافه شدن هر الکترون قابلیت تحت امر گیری الکترون ها توسط هسته کاهش پیدا میکنه
خوب اينو من هم ميدونم اما وقتي اون جرم بزرگ سيارات رو به قمر هاي خودش تبديل ميكنه يا اون ها رو ميخوره پس تونسته روي گرانش خورشيد اثر بزاره و اون رو كم كنه و گرنه اجرام كوچيك تر به حركت اوليه ي خودشون ادامه ميدادند
تا مرهم زخم کهنه ما نمک است
هر سو که نگاه می*کنم قاصدک است
من ماندم و یک درد به نام*ِ پرواز
این درد میان مَردها مشترک است
پاسخ
تاثیر خورشید به همون اندازه قبلیه منتها چون تاثیر این جرم جدید به دلیل فاصله کمتر, بیشتره
نمود بیشتری پیدا می کنه و تاثیر آشکارتری داره ولی درواقع در تاثیر خورشید بر اون جرم تغییری ایجاد نمیشه
I can change the world
improve it
and
walk with stars
talk with andromeda
and listen to black holes's sound
i'm not alone with them
maybe they willbe
but i don't suspact...

i fly up to go sun
so
i'm just bird in sky
and
no one to take my feeling away
پاسخ
Parastoo نوشته:
EBN e SINA نوشته: امروز تو کلاس شیمی یه سوالی برای یکی از همکلاسی هام پیش اومد که برای من هم جالب بود.
بحث سر این بود که در اتم اثر پوششی الکترونهای لایه های درونی از بار موثر هسته بر روی الکترون های لایه ی آخر کم می کنه.
سوالی که پیش اومد این بود که آیا در مدارهای سیارات هم همینطوره؟ مثلا وقتی یه سیاره بین یه سیاره ی دیگه و خورشید قرار می گیره همون اتفاقی که برای الکترون های لایه ی آخر می افته برای اون هم رخ می ده؟
بله این اتفاق می افته. یک مثال ساده جواب شماست.
تاثیر خورشید بر سیاره عطارد بیشتر از سیارات دیگه هست .بعد زهره.زمین مریخ الی آخر. این رو میشه از سرعت گردش این سیاره به دور خورشید کاملا متوجه شد.
البته ناگفته نماند که سیارات در حالت تعادلی هستند یعنی 2نیرو .
یکی باعث جذب و یکی باعث دفع میشه.
هرچه الکترون ها به هسته اتم نزدیک تر باشند بار موثر بر اونها بیشتر و هرچه به لایه های بعدی برن بار موثر بر اونها کمتر میشه. تا جایی که در صورت وجود یک اتم در همون نزدیکی جذب اتم دوم میشن.
متوجه میشید؟

پس به نظر شما فقط شعاع مدارهای سیاراته که تعیین کننده ی میزان جاذبه ی خورشید نسبت به اوناست و اینکه دو تا سیاره و خورشید در یک خط راست قرار بگیرند باعث نمیشه که از جاذبه ی خورشید نسبت به سیاره ی دورتر کاسته بشه. درسته؟
پاسخ
بله، من فکر می کنم درست باشه! چون طبق نسبیت عمومی جاذبه یک نیرویی کششی نیست که مثلا" اگه چیزی سر راهش قرار بگیره از خاصیت اولیش کم کنه. بلکه به نسبت فاصله ای که بین دو جسم هست و تاثیری که انحنا ایجاد شده توسط جسم با جرم بیش تر رو ی جسم با جرم کم تر میذاره تاثیر این جاذبه تفاوت می کنه. پس اگه سیارات در یک راستا قرار بگیرند چیزی که ممکنه اختلالی ایجاد کنه کاهش گرانش خورشید نیست بلکه دست داشتن گرانش سیارات بزرگتری مثل مشتری هست که می تونه تغییری در فاصله ی زمین از خورشید ایجاد کنه. که البته با توجه به فاصله ی زیاد مشتری از زمین باز هم بسیار اثر کمی هست. بحث الکتریسیته و مغناطیس رو تا حالا که نتونستن با گرانش تلفیق کنند پس موضوعی کاملا" متفاوت به نظر می آد.
شجاعت همیشه فریاد زدن نیست، گاهی صدای آرامی است در انتهای روز که فردا دوباره تلاش خواهم کرد.
پاسخ
EBN e SINA نوشته:
Parastoo نوشته: [quote="EBN e SINA":gzzxe78o]امروز تو کلاس شیمی یه سوالی برای یکی از همکلاسی هام پیش اومد که برای من هم جالب بود.
بحث سر این بود که در اتم اثر پوششی الکترونهای لایه های درونی از بار موثر هسته بر روی الکترون های لایه ی آخر کم می کنه.
سوالی که پیش اومد این بود که آیا در مدارهای سیارات هم همینطوره؟ مثلا وقتی یه سیاره بین یه سیاره ی دیگه و خورشید قرار می گیره همون اتفاقی که برای الکترون های لایه ی آخر می افته برای اون هم رخ می ده؟
بله این اتفاق می افته. یک مثال ساده جواب شماست.
تاثیر خورشید بر سیاره عطارد بیشتر از سیارات دیگه هست .بعد زهره.زمین مریخ الی آخر. این رو میشه از سرعت گردش این سیاره به دور خورشید کاملا متوجه شد.
البته ناگفته نماند که سیارات در حالت تعادلی هستند یعنی 2نیرو .
یکی باعث جذب و یکی باعث دفع میشه.
هرچه الکترون ها به هسته اتم نزدیک تر باشند بار موثر بر اونها بیشتر و هرچه به لایه های بعدی برن بار موثر بر اونها کمتر میشه. تا جایی که در صورت وجود یک اتم در همون نزدیکی جذب اتم دوم میشن.
متوجه میشید؟

پس به نظر شما فقط شعاع مدارهای سیاراته که تعیین کننده ی میزان جاذبه ی خورشید نسبت به اوناست و اینکه دو تا سیاره و خورشید در یک خط راست قرار بگیرند باعث نمیشه که از جاذبه ی خورشید نسبت به سیاره ی دورتر کاسته بشه. درسته؟[/quote:gzzxe78o]

به نظر من اگر یک همچین اتفاقی رخ بده(خورشید و دوسیاره ی دیگر در یک راستا قرار بگیرند( به ترتیب خورشید سیاره یa و سیاره ی b))حتی ممکن است که جاذبه ی سیاره ی a به جاذبه ی خورشید اضافه بشه و نیروی گرانشی که بر سیاره ی b وارد می شود بیشتر شه(چون گرانش خورشید وسیاره ی a در یک جهت است)
البته این افزایش جاذبه به قدر محسوس نیست که سیاره تغییر مدار بده بلکه ممکنه در اندازگیری های دقیق روشن بشه
به نظر من شاید این اتفاق بیفته!
نامفهوم ترین جمله ی دنیا این است که انسان بداند دنیا قابل فهم است
آلبرت انیشتین
غیر ممکن هیچ گاه غیر ممکن باقی نمی ماند...
http://persiansky2010.blogfa.com
پاسخ
اگه اشتباه نکنم ، فکر کنم همین اتفاق برای ماه و زمین و خورشید در بحث جزر و مد هم بیفته
پاسخ
از دوستانی که مطالعات آکادمیک بیشتری نسبت به دیگر عزیزان دارند خواهش می کنم که در این بحث شرکت کنند.

چون به نظرم بحثیه که میشه علمی تر و دقیق تر راجع بهش صحبت کرد.

خواهش می کنم همه ی دوستان شرکت کنند.
پاسخ
abadanastro نوشته: اگه اشتباه نکنم ، فکر کنم همین اتفاق برای ماه و زمین و خورشید در بحث جزر و مد هم بیفته
بله همین طوره
نامفهوم ترین جمله ی دنیا این است که انسان بداند دنیا قابل فهم است
آلبرت انیشتین
غیر ممکن هیچ گاه غیر ممکن باقی نمی ماند...
http://persiansky2010.blogfa.com
پاسخ
abadanastro نوشته: اگه اشتباه نکنم ، فکر کنم همین اتفاق برای ماه و زمین و خورشید در بحث جزر و مد هم بیفته

می شه بیشتر درباره ی جزر و مد توضیح بدین؟ آیا اندازه ی هلال ماه هم روی میزان جزر و مد تأثیر داره؟

ممنون
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان