اثر پوششی
امروز تو کلاس شیمی یه سوالی برای یکی از همکلاسی هام پیش اومد که برای من هم جالب بود.
بحث سر این بود که در اتم اثر پوششی الکترونهای لایه های درونی از بار موثر هسته بر روی الکترون های لایه ی آخر کم می کنه.
سوالی که پیش اومد این بود که آیا در مدارهای سیارات هم همینطوره؟ مثلا وقتی یه سیاره بین یه سیاره ی دیگه و خورشید قرار می گیره همون اتفاقی که برای الکترون های لایه ی آخر می افته برای اون هم رخ می ده؟
پاسخ
ما در طبیعت چهار نیروی اصلی داریم که جاذبه و الکتریسیته 2 تا از اونها هستند-اثر پوششی به نیروی الکتریسیته مربوط میشه و ربطی به جاذبه نداره
هرکجا هستم باشم-آسمان مال من است!
پاسخ
EBN e SINA نوشته: امروز تو کلاس شیمی یه سوالی برای یکی از همکلاسی هام پیش اومد که برای من هم جالب بود.
بحث سر این بود که در اتم اثر پوششی الکترونهای لایه های درونی از بار موثر هسته بر روی الکترون های لایه ی آخر کم می کنه.
سوالی که پیش اومد این بود که آیا در مدارهای سیارات هم همینطوره؟ مثلا وقتی یه سیاره بین یه سیاره ی دیگه و خورشید قرار می گیره همون اتفاقی که برای الکترون های لایه ی آخر می افته برای اون هم رخ می ده؟
سوال زیبایی پرسیدید متشکرم
قلمروی حکومت من در اسمان است "بتهوون"
پاسخ
Castor va Pollux نوشته: [quote="EBN e SINA":knx16tq2]امروز تو کلاس شیمی یه سوالی برای یکی از همکلاسی هام پیش اومد که برای من هم جالب بود.
[/quote:knx16tq2]

البته اثر پوششی به دلیل قرار گرفتن الکترون فاصله در تراز های sوp اتفاق میافته که باعث افزایش سطح انرژی الکترون توی ترازdوf میشه و به دلیل نحوه ی قرار گیری الکترون هاست
برداشت ما نمیتونه اینطور باشه
1.دوستان هم فرمودند:ماهیت انرژی تفاوت داره
2.در قرار گیری الکترون ها به دور هسته هدف خنثی کردن بار مثبت هسته است ولی توی قرار گیری سیارات یا دیگر اجرام توی یه منظومه به دور یه ستاره یا هر چیر پرجرمی ما این هدف رو نداریم چرا که اساسا به دنبال خنثی کردن گرانش نیستیم هدف ما برقراری تعادل دینامیکی یه جرمه
امیدوارم مفید بوده باشه
پیروز باشید Smile
I can change the world
improve it
and
walk with stars
talk with andromeda
and listen to black holes's sound
i'm not alone with them
maybe they willbe
but i don't suspact...

i fly up to go sun
so
i'm just bird in sky
and
no one to take my feeling away
پاسخ
سلام

سؤال جالبیه، و اما جواب اون از نظر من:

منشاء نیروی الکترومغناطیس و نیروی هسته‌ای ضعیف که همان اثر جاذبه هسته بروی الکترونها است، در واقع نشر فوتون مجازی می‌باشد. طبیعی‌ست که وقتی یک الکترون به مدار داخلی افزوده می‌شود، باعث کاهش انتشار فوتون مجازی به الکترونهای لایه‌های آخر می‌شود چون اکترون درونی مقداری از آن را جذب میکند.

اما منشاء گرانش، انحنای بافت فضا و زمان است. تزریق یک سیاره درونی به یک منظومه طبق معادلات میدان انیشتین، تغییر چندانی در بافت خمیده فضاها-زمانهای دور دست آن ایجاد نمی‌کند.

متشکر/.
[SIZE=1][SIZE=1]...And, it was man's job to understand how it worked[/SIZE][/SIZE]
پاسخ
اگه يه سياره ي بررگ بين سيارات دروني بود مثلا به اندازه ي مشتري (با فرض محال) اون وقت چه اتفاقي مي افتاد اين مكانيزم مكانيكي به هم مي خورد؟
تا مرهم زخم کهنه ما نمک است
هر سو که نگاه می*کنم قاصدک است
من ماندم و یک درد به نام*ِ پرواز
این درد میان مَردها مشترک است
پاسخ
خب چند احتمال وجود داره:

1.اگه این جرم یا سیاره در مکانی قرار بگیره نزدیک به زمین یا زهره
خب ما تحت تاثیر گرانش عظیم این سیاره و نیروی مغناطیسی اون شاید مثل قمری در برابر اون رفتار کنیم یا اینکه فقط در شکل مدارمون تغییری ایجاد بشه
2.نزدیک به عطارد:ممکنه عطارد رو ببلعه یا باز هم عطارد مثل قمر اون رفتار کنه شاید هم این جرم به دلیل جرم بالا توسط خورشید بلعیده بشه

امیدوارم پاسخ مناسبی داده باشم
پیروز باشید Smile
I can change the world
improve it
and
walk with stars
talk with andromeda
i'm not alone with them
maybe they willbe
but i don't suspact...

i fly up to go sun
so
i'm just bird in sky
and
no one to take my feeling away
پاسخ
اگه اين جوريه پس روي گرانش خورشيد اثر ميزاره
تا مرهم زخم کهنه ما نمک است
هر سو که نگاه می*کنم قاصدک است
من ماندم و یک درد به نام*ِ پرواز
این درد میان مَردها مشترک است
پاسخ
EBN e SINA نوشته: امروز تو کلاس شیمی یه سوالی برای یکی از همکلاسی هام پیش اومد که برای من هم جالب بود.
بله این اتفاق می افته. یک مثال ساده جواب شماست.
تاثیر خورشید بر سیاره عطارد بیشتر از سیارات دیگه هست .بعد زهره.زمین مریخ الی آخر. این رو میشه از سرعت گردش این سیاره به دور خورشید کاملا متوجه شد.
البته ناگفته نماند که سیارات در حالت تعادلی هستند یعنی 2نیرو .
یکی باعث جذب و یکی باعث دفع میشه.
هرچه الکترون ها به هسته اتم نزدیک تر باشند بار موثر بر اونها بیشتر و هرچه به لایه های بعدی برن بار موثر بر اونها کمتر میشه. تا جایی که در صورت وجود یک اتم در همون نزدیکی جذب اتم دوم میشن.
متوجه میشید؟
دوشنبه , 18 مهر 1384.گاهی یه تاریخ آدمو پر انرژی تر میکنه.منو استروتاکSmile
پاسخ
yperseusy نوشته: اگه اين جوريه پس روي گرانش خورشيد اثر ميزاره
بنده منکر تاثیرات حاصله نیستم!کما اینکه تاثیر گرانش متقابله!
بنده عرض کردم که نوع این تاثیر متفاوته
هرجرمی به واسطه حضورش در فاصله ای مشخص و تحت شرایط تعریف شده(فیزیک کلاسیک)تاثیراتی رو بر اجرام حاضر در اطرافش میذاره واین تاثیر با اضافه شدن جرم دیگه ای کم نمیشه
اما در اتم ها با اضافه شدن هر الکترون قابلیت تحت امر گیری الکترون ها توسط هسته کاهش پیدا میکنه

پیروز باشید Smile
I can change the world
improve it
and
walk with stars
talk with andromeda
i'm not alone with them
maybe they willbe
but i don't suspact...

i fly up to go sun
so