دوربین دوچشمی
با عرض سلام خدمت دوستان عزیزم
من یه مدت که به نجوم علاقه من شدم تقریبا سعی کردن قبل خرید تلسکوپ یا دوربین اطلاعتمو بالا ببرم بعد اقدام کنم .
الان تقریبا بیشتر صورت های فلکی و با چشم میتونم تشخیص بدم کم و بیش اجرام های که در صورت های فلکی هستن هم میشناسم .الان میخوام اقدام به خرید بکنم .یکم تو سایت گشتم دیدم اکثر دوستان برای امسال من دوربین دو چشمی و پیشنهاد کردن جای تلسکوپ.سوال من اینکه نظرتون درباره دوربین 80*20چی هست ؟قیمتش تو سایته مختلف بوده از 450تا850هم بوده قیمت دقیقشو کسی داره؟بعد چه چیزهای میشه به صورت واضح دید مثلا سحابی ها رو میشه واضح دید؟نظرتون دربارهاین تلسکوپ 90 میلی*متری شکستی لوله بلند Bk909 AZ3 چی هست.قیمتهشون تقریبا برابر>بعد من هم علاقه دیدن سطح سیارها دارم هم سحابی ها....
پاسخ
سلام علیکم / من پیشنهاد می کنم اگر مشکل جهت حمل و نقل و جابجایی ندارید حتما سراغ تلسکوپ های دابسونی برید چون هم از داخل شهر و هم در خارج شهر از لحاظ توان رصدی جزء بهترین ها و ارزان ترین ها هستند /بودجه رو چقدر در نظر گرفتید ؟ بزرگنمایی هایی که اصولا دوچشمی به شما می دهند به قدری نیستند که جزئیات خوبی از سیاره ها ببینید و تقریبا بدلیل میدان دید بالا مناسب رصد تعدادی از سحابی ها و کهکشان ها هستند و البته نه همه اجرام مسیه اما فقط تعدادی از ان ها که با بزرگنمایی کم امکان رصد را داشته باشند// من فکرمی کنم هیچ لذتی مساوی با رصد با تلسکوپ نیست .
پاسخ
مرسی از راهنمایتون.من تا800فعلا در نظر گرفتم چون تازه کارم تا چند سال بعد بهتره شو بگیرم .برای رصد باز چه اطلاعاتی باید داشته باشم؟
پاسخ
من امروز به طور اتفاقی قیمتا رو چک کردم.
دوباره کشیدن بالا. 8 دابسونی، حدود 1700 تا 2 تومن!
من 8 دابسونیمو 450 گرفتم. الان اگه دسته دو بفروشمش به اندازه قیمت خریدم سود میکنم. با دست دو اونم!
پاسخ
اره بدجرو بالا رفته اینم شانس ماست دیگه .برای رصد جه اطلاعاتی باید داشت؟؟؟
پاسخ
farshad.f نوشته: اره بدجرو بالا رفته اینم شانس ماست دیگه .برای رصد جه اطلاعاتی باید داشت؟؟؟

چیز خاصی نیست.
صورت فلکی ها رو بلد باشید کجای اسمونن کافیه. البته باید بتونید با نقشه کار کنید.
بقیش با تجربه بدست میاد.
مهم اینه که توقع بیش از حد از تلسکوپ نداشته باشید و بدونید اجرامو چطور نشون میده.
پاسخ
مرسی از راهنماییتون.شما عکسی از سحابی ها یا خوشه ها دارید که با تلسکوپ گرفته شده باشن .سرچی کردم چیط جالبی گیرم نیومد
پاسخ
farshad.f نوشته: مرسی از راهنماییتون.شما عکسی از سحابی ها یا خوشه ها دارید که با تلسکوپ گرفته شده باشن .سرچی کردم چیط جالبی گیرم نیومد

عکس هایی که با تلسکوپ گرفته شدن معمولا با نوردهی بالا هستن و اون چیزی که با چشم دیده میشه فرق داره.
اگه تو اینترنت به انگلیسی سرچ کنید "از پشت تلسکوپ فلان چیز چطور دیده میشود" به نتیجه میرسید.
پاسخ
هرآینه عذرخواهی میکنم موضوع ممکنه قدیمی باشه

ببین دوستان ما دوتا موضوع داریم یکی دوچشمی و دیگری تلسکوپ. ببینید دوستان نجوم اماتوری
شامل یادگیریه خیلی از پارامتراست از درجه گیری - سمت - ارتفاع و .... یعنی شما کمه کمش باید
صورتای فلکی رو بشناسید. کار با تلسکوپ گوشه از نجوم اماتوریه, و اینو مشخص میکنه که اگر
میخوای سمت تلسکوپ بری بدون شک باید کار با تلسکوپ رو هم یاد داشته باشی. این ازین

خدمتون عرض شود که خیلی از دوستان حالا چه از تازه واردا و چه از کار کشته های نجوم خصوصا
تازه وارد ها سریعا خودشونو اماده میکنن که تلسکوپ تهیه کنن حالا بی خبر ازینکه جدا از فواید
تلسکوپ میتونه چه بدی هایی هم داشته باشه. درسته که تلسکوپ وسیله ی رصد کردن اسمانه, درسته
که به خوبی اجرام مورد نظرتون رو نشون میده اما دقت کنید که تلسکوپ به نوعی مثل یه ماشینه
که باید کار باهاشو یاد داشته باشید. قاعده و اساس داره. یه پیچ اشتباه باز بشه میتونه
مشکل جدی در ساختمان و تنظیمات تلسکوپ ایاد کنه. و اینکه تلسکوپ محدودیت داره چون وزن داره
سنگینه - تشکیلات داره. خوده لوله اپتیکش میتونه راحت 5 کیلو وزن داشت هباشه دیگه سه پایه
بماند... + چشمیایی که استفاده میشه هزینه های زیادی به همراه داره یه چشمی ترک بخوره باید
بندازیش دور = میتونه از 100 تا 600 تومن پیادتون کنه. این موارد باعث میشه که طرف وقتی
تلسکوپ رو تهیه میکنه از یه طرف بهش وارد نیست که چیکار کنه - سنگینه حوصله نمیکنه و براش وقتی
نمیذاره میگه ای بابا کی حال داره ... همین دوتا عامل براتون کفایت میکنه تا شب زیبای رصدتون
رو براتون تبدیل به یه خاطره بد کنه.

یکی از بهترین - ساده ترین و سبک ترین وسیله برای دیدن اسمان و اجرامش همین دوچشمیه. دوچشمی خیلی
کاربردی عمل میکنه اصلا لازم نیست به چیزی وارد باشید ( جز مسائل رصد ). یه پیچ فوکوس همین. شما
با دوچشمی هرجایی که از اسمان رو بخواید میتونید ببینید تمامی مناظر اسمان تحت نظرتون میوفته.
مسلما هرچی قطر دهانه بیشتر باشه خب کاراییش در نمایش اجرام هم بیشتر میشه. دوچشمی های خیلی خوبی
تو بازار هست 15x70 / 20x80-90 / 25x100 این دوچشمیا خیلی خوبن و شب لذت باری رو تجربه میکنید

در مورد اینکه چه اگاهی هایی برای رصد باید داشت هباشید که :
صور فلکی رو بشناسید
ساعت طلوع و غروب ( اجرام و صور فلکی ) رو بدونید
درجه گیری یاد داشته باشید
جدا از مباحث نجوم و رصد شماها باید به اصول رصد رفتن هم مسلط باشی. مثلا چه مواد غذایی
استفاده کنید - ساعت خواب باید در طول زندگیتون حداقل برنامه رصد تنظیم باشه. در نهایت
اگر در رصد اصولی رفتار کنید برنامه دلچسب تر خواهد بود
پاسخ
سلام و درود به همه دوستان و آقا فرشاد
شما اگه مشکلی واسه جابجایی نداری فک میکنم با بودجه ای که در نظر دارید بتونید یه دابسونی مناسب تهیه کنید
تو این سایت 6 دابسونی اسکای واچر 890 تومن و 8 هم یک میلیون تومن هست
البته مدل های دیگه مثل Guan Sheng قیمت بالاتری دارند
فقط حتما با مسئولین سایت تماس بگیرید تا قیمت دقیق بهتون بدن،امیدوارم قیمت های نهایی همین ها باشه
لینک سایت:
دابسونی
ما زنده از آنیم که آرام نگیریم * موجیم که آسودگی ما عدم ماست
پاسخ