جهان در حال كوچك شدن
جهان در حال كوچيك شدنه يعني چه :?:
پاسخ
میشه بگین اینو از کجا شنیدین؟ :wink:
پاسخ
سلام
هم اکنون فاصله بین کهکشان ها به سرعت زیاد می شود و اصطلاحا می گویند جهان در حال بزرگ شدن است.
طبق بعضی از نظریه ها این گسترش معکوس می شود و فاصله بین کهکشان ها کم می شود.

پاسخ
آقای ادوین هابل آمریکایی در سال 1929 کشف کرد که جهان منبسط می شود .
برخی دانشمندان معتقدند ممکن است در آینده این روال انبساط پایان بپذیرد و جهان منقبض شود ، اما این نظریه زمانی صحت پیدا می کندکه چگالی جهان از اندازه معینی در مقایسه با سرعت انبساط کمتر باشد نیروی جاذبه ی اجرام آنقدر نخواهد بود که انبساط را متوقف کند . اما در صورتی که این چگالی از حد مذبور بیشتر شود آنگاه این نظریه درست خواهد بود و جهان منقبض می شود و نظریه ای که من و آقای شیرمردی بهش معتقدیم به وقوع می پیوندد و جهان در نقطه ای جمع می شود تا چگالی بی نهایت گردد و خلاصش این که مثل این هست که یه بادکنک رو الان داری باد می کنی و بعدش خالیش کنی و فرض کن رو اون بادکنک نقاطی رو کشیدی که همون کهکشان ها هستند و وقتی بادش می کنی از هم دور میشن (انبساط) و وقتی خالی میشه از به هم نزدیک میشن درست مثل اولش که بیگ بنگ رخ داد.
امیدوارم این نظریه درست از آب در بیاد
پاسخ
من قبلاً يك انيميشن در مورد انبساط جهان (همه اجزاء تشکیل دهنده کائنات و اجرام آسمانی) بعد از بيگ بنگ و ادامه انبساط و در نهایت توقف آن و شروع انقباض در صورت كمتر بودن چگالي جهان از حد بحرانی (همانطور كه كاربر عزيز abadanastr در بالا فرمودند) گذاشتم كه در زیر برای کمک به فهم بهتر موضوع دوباره آنرا گذاشتم.

البته این یکی از نظریات در مورد تشکیل و سیر تکمیل و آلان جهان است. در کتاب "جهان در پوست گردو" در فصل هفتم با عنوان "جهان پوسته‌ای نوین"، تالیف پروفسور هاوکینگ، نظریات جالب دیگری نیز مطرح شده است که پیشنهاد می‌کنم حتماً آنرا مطالعه بفرمایید.

امیدوارم مفید واقع شود.

ممنون.

[عکس: BigBang.gif]
[SIZE=1][SIZE=1]...And, it was man's job to understand how it worked[/SIZE][/SIZE]
پاسخ
New Astronomer نوشته: من قبلاً يك انيميشن در مورد انبساط جهان (همه اجزاء تشکیل دهنده کائنات و اجرام آسمانی) بعد از بيگ بنگ و ادامه انبساط و در نهایت توقف آن و شروع انقباض در صورت كمتر بودن چگالي جهان از حد بحرانی (همانطور كه كاربر عزيز abadanastr در بالا فرمودند) گذاشتم كه در زیر برای کمک به فهم بهتر موضوع دوباره آنرا گذاشتم.

البته این یکی از نظریات در مورد تشکیل و سیر تکمیل و آلان جهان است. در کتاب "جهان در پوست گردو" در فصل هفتم با عنوان "جهان پوسته‌ای نوین"، تالیف پروفسور هاوکینگ، نظریات جالب دیگری نیز مطرح شده است که پیشنهاد می‌کنم حتماً آنرا مطالعه بفرمایید.

امیدوارم مفید واقع شود.

ممنون.

[عکس: BigBang.gif]

توضيحي بدم فقط به اين نكته كه گفتيد همه‌ي اجزاي عالم منبسط ميشن. اين‌طور نيست! ما در اخترشناسي و كيهان‌شناسي راه‌هاي مختلفي رو مي‌تونيم پيدا كنيم كه اين قضيه رو تست كنيم. اين البته نكته و معماي جالبيه كه بزرگان كيهان‌شناسي در مقالات مختلف بهش اشاره كردند. كتاب هاوكنيگ زياد مناسب نيست براي درك كيهان‌شناسي! تعجب نكنيد . هاوكينگ در كتابهاش فقط اشاره‌اي زودگذر داره به همه چيز. الان كتابهاي زياد ديگه‌اي هستند كه من اخيرا ديدم به فارسي در آمدند. پيشنهاد مي‌كنم به اونها هم نگاهي بندازين. معرفي كتاب كتابهايي رو معرفي كردم و دوستان ديگه هم همين‌طور.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool. Richard Feynman
پاسخ
141977 نوشته: جهان در حال كوچيك شدنه يعني چه :?:
اشتباه به عرضتون رسوندند جهان در حال بزرگ شدنه!!!
http://www.underiransky.blogfa.com

زیر آسمان ایران
پنجره ای به سوی شگفتی های کیهان

http://lookdeep-skyobjects.blogspot.com
نگاه ژرف
آشنایی با اجرام فهرست های نجومی

**Love & Imagination Can Change The World**
پاسخ
mahdieh_astro نوشته:
141977 نوشته: جهان در حال كوچيك شدنه يعني چه :?:
اشتباه به عرضتون رسوندند جهان در حال بزرگ شدنه!!!

نه تصور مي‌كنم فقط مفهومش مورد سؤل بود. چون به هر حال بايد چند حالت رو در حيطه‌ي نظري به حساب بياريم. و فعلا مي‌دونيم شتاب تند شونده‌ي انبساطي داريم. اتفاقاً بنا به هر دانشي هم كه دوستمون نوشته باشند نكته‌اي داشت نوشته كه من بهش اشاره كردم.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool. Richard Feynman
پاسخ
آقای owl من یه سوال داشتم
چرا میگن همه ی کهکشان ها از ما دور میشه ؟
یعنی در همه ی جهات این اتفاق میفته
اما اگه قرار باشه نسبت به یه نقطه بخوایم در نظر بگیریم یه جورایی نمیشه تصورش کرد
البته یه تصوری خودم دارم اما شاید غلط باشه
میشه توضیح بیشتری بدین ؟
پاسخ
این حرف را ان کسانی فرمودند که فکر می کنن فرمانروای جهان اند و همه چیز را می داند اما بر خلاف فکر و خیال انها هرگز به حقیقت یک صدم ار عالم عظیم پی نمی برند!
با تشکر
و خداوند آسمان را آفريد
پاسخ