رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بهترین عکس*های آسمان شب سال ۲۰۱۶ معرفی شدند
#1
بهترین عکس*های آسمان شب سال ۲۰۱۶ معرفی شدند. این عکس*ها متعلق به برندگان مسابقه*ی «جهان در شب» هستند. مسابقه*ای که هر سال برای نمایش زیبایی*های طبیعت آسمان شب و به یاد آوردن آن*چه که امروزه بیشتر مردم فراموش کرده*اند برگزار می*شود. در میان برندگان، نام امیررضا کامکار عکاس آسمان شب ایرانی هم دیده می*شود.
از شفق*های قطبی شمال نروژ گرفته تا آسمان تاریک سرزمین*های مرکزی روسیه و کمان راه*شیری برفراز جزایر هاوایی در عکس*های برگزیده دیده می*شود. امیررضا کامکار عکاس ۲۱ ساله*ی ساکن کرج که مقام سوم در بخش مبارزه با آلودگی نوری را کسب کرده از آسمان شب کاخ اختصاصی کوروش در محوطه*ی میراث تاریخی پاسارگاد عکس گرفته است.
مسابقه*ی عکس جهان در شب، رقابتی سالیانه است که در دو بخش «زیبایی آسمان شب» و «مبارزه با آلودگی نوری» توسط پروژه*ی Twanight برگزار می*شود. هدفش ترویج و نمایش قسمتی از طبیعت است که در زندگی شهری مدرن امروزی کمتر مجالی برای تماشای آن وجود دارد. بابک امین تفرشی، عکاس نجومی ساکن آمریکا مدیر و موسس این پروژه است. قبلا در دیجی*کالا مگ مصاحبه*ای را با او و درباره*ی پروژه*ی توآن نایت انجام داده بودیم که می*توانید با کلیک روی این لینک آن را بخوانید.
امیررضا درباره*ی عکسی که گرفته می*گوید: «شب بارش شهابی برساووشی سال ۹۴ بود که با چند نفر از دیگر دوستان عکاس آسمان شب به محوطه*ی میراث تاریخی پاسارگاد رفتیم. در فاصله*ی ۱۰ دقیقه از مقبره*ی کوروش، کاخ اختصاصی کوروش قرار دارد. آن*جا بود که این عکس را گرفتم.» درحالی که قسمت مرکزی کهکشان راه*شیری در آلودگی نوری شهر شیراز و دیگر نورهای مزاحم منطقه گم شده بود، امیررضا آن را برفراز ستون*های باقی*مانده از کاخ ویران شده ثبت می*کند. امیررضا می*گوید آن شب قدم زدن در محوطه*ی پاسارگاد لذت بخش بود و شهاب*های برساووشی پشت سر هم آسمان را در می*نوردیدند. نمای تاریخی کاخ ۲۵۰۰ ساله با آلودگی نوری مدرن و ستاره*هایی که نور آن*ها از هزاران سال پیش به ما می*رسد، همه حال و هوایی به عکس داده*اند که باعث شده داوران مسابقه*ی توآن آن را شایسته*ی برنده شدن بدانند. شاید به همین دلیل نام عکس را «زمین باستانی، آسمان مدرن» گذاشته است.
[عکس: TWAN2.jpg]عکس «زمین باستانی، آسمان مدرن» امیررضا کامکار از کاخ اختصاصی کوروش و آلودگی نوری آسمان شب آن منطقه برنده*ی جایزه*ی سوم در بخش مبارزه با آلودکی نوری شد.

جیمز ریچاردسن از داوران مسابقه درباره*ی این عکس می*گوید: «قرار گرفتن شب هنگام در مجموعه*ی میراث جهانی پاسارگاد ایران باستان، تجربه*ی خاصی بوده است.» او این*طور ادامه می*دهد که به تصویر کشیدن آلودگی نوری معمولا کار مشکلی است. ولی این عکس یک قدم پا را فراتر می*گذارد و نشان می*دهد که چگونه آن*چه همواره از آسمان شب می*دیدیم در طول هزاران سال گذشته تغییر کرده است. ما تاسف می*خوریم که نمی*توانیم آسمان شب پاسارگاد را آن*طور که ساکنانش در ۲۵۰۰ سال پیش مشاهده می*کردند، ببینیم. یوری بلتسکی از دیگر داوران این مسابقه می*گوید: «این یک عکس پانورامای زیبا از مکانی واقعا شگفت*انگیز است. مثالی عالی از زمانی که آلودگی نوری نقش زیبایی در عکس ایفا می*کند و توجه ما را به اهمیت حفظ باقی مانده*ی آسمان*های تاریک جلب می*کند.»
امیررضا از هنگامی که دبستانی بوده با نگریستن به ماه از درون یک دوربین تک*چشمی کوچک شیفته*ی نجوم شده و آن را تا کنون ادامه داده است. هرچند که ابتدا در فعالیت* نجومی خود یک رصدگر بوده و در همین حوزه برنده*ی دو مسابقه*ی کشوری به نام ماراتن مسیه و ماراتن صوفی شده، ولی از ۶ سال پیش به عکاسی نجومی روی آورده تا بتواند زیبایی*های آسمان شب را به همراه مناظر چشم*نواز زمینی ثبت کند. عکس*های او پیش از این در مجلات معتبر ایرانی و خارجی مثل ماهنامه*ی نجوم، ماهنامه*ی Sky and Telescope، Astronomy Now و Sky At Night چاپ شده است. حالا امیررضا برنده*ی یک دوربین دوچشمی خیلی جالب شده که می*تواند بوسیله*ی آن آسمان شب را خیلی بهتر از گذشته رصد کند.
در هر بخش سه عکس برنده شده و در نتیجه ۶ عکس برگزیده در دو بخش وجود دارد. البته امسال بخش عکس*های کامپوزیت هم به مسابقه*ی توآن افزوده شده بود. یک سری عکس* دیگر هم وجود دارد که هرچند برنده نشدند، ولی از نظر داوران کاملا شایسته*ی تقدیر بودند. مجموعه*ی آن*ها که چند تصویر از عکاسان ایرانی هم در آن*ها حضور دارد را می*توانید در ویدیوی بالای خبر ببینید. عکس*های منتخب را هم در پایین ببینید لذت ببرید.
[عکس: TWAN3.jpg]نورهای شمال برفراز لوفوتن. برنده*ی جایزه*ی اول بخش مبارزه با آلودگی نوری. عکس توسط «الکس کنو» در نروژ گرفته شده است.

[عکس: TWAN4.jpg]«دنباله*ی شفق قطبی» برنده*ی جایزه*ی اول بخش زیبایی آسمان شب شده و توسط استفانی یی از شمال نروژ گرفته شده است.


[عکس: TWAN5.jpg]عکس «همه*ی این درخشش*ها طلا نیستند» توسط کارلو زاناندرا در ایتالیا گرفته شده و برنده*ی جایزه*ی دوم در بخش مبارزه با آلودگی نوری شده است.


[عکس: TWAN6.jpg]عکس «عکاس» را نیکولاس روملت در ایسلند گرفته و برنده*ی جایزه*ی دوم در بخش زیبایی آسمان شب شده است.


[عکس: TWAN7.jpg]«آیین یکی شدن با طبیعت» عکسی است که بوریس دیمیتریف از روسیه گرفته و برنده*ی جایزه*ی سوم در بخش زیبایی آسمان شده است.


[عکس: TWAN8.jpg]عکس «نورهای وایکینگ» توسط آدام وودوورث از کانادا گرفته شده و برنده*ی زیبایی آسمان شب در بخش عکس*های ترکیبی شده است.


[عکس: TWAN9.jpg]«راه*شیری مثل یک دلفین» عکسی است که آلوین وو از رصدخانه*ی قله*ی موناکی در هاوایی گرفته و برنده*ی مبارزه با آلودگی نوری در بخش عکس*های ترکیبی شده است.


[عکس: TWAN10.jpg]عکس «خورشید گرفتگی کلی برفراز اسوالبارد» را Thanakrit Santikunaporn در نروژ گرفته و از برندگان بخش عکس*های ترکیبی است.


[عکس: TWAN11.jpg]عکس «رد ستارگان کوهستان لیپوان» را سان گوچای از چین گرفته است و از برندگان بخش عکس*های ترکیبی است.
پاسخ
#2
اقای کامکار از اعضای قدیمی استروتاک هستن.
بهشون تبریک میگم.
ایشونن: http://astrotalk.ir/members/only-orion.htm
پاسخ
#3
بسیار عالی با تشکر از مدیر سایت
پاسخ
#4
عکسهای واقعا زیبا و حیرت انگیزی است و جا داره که به عنوان زیباترین عکسهای 2016 معرفی شده است
پاسخ


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  روشی برای آغاز عکاسی از آسمان شب دارید؟ karanmlv 3 2,245 07-05-2012, 10:24 PM
آخرین ارسال: mohammad_reza
  عکاسی اعماق آسمان AstroTalk 17 2,568 06-21-2012, 04:32 PM
آخرین ارسال: mohammad_reza
  دوربین مخصوص آسمان کانن مدل SLR EOS 60Da mars 7 1,472 04-10-2012, 09:46 PM
آخرین ارسال: blade
  دوربین عکاسی 1000D برای عکاسی از آسمان شب mohammad_reza 7 1,373 03-03-2012, 12:57 AM
آخرین ارسال: Regulus
  معرفی دورین عکاسی Canon 5D markII AstroTalk 4 1,414 08-28-2011, 07:02 PM
آخرین ارسال: Emad Tabatabai
  لطفا این نرم افزارو به من معرفی کنید! Castor va Pollux 5 863 01-08-2009, 12:45 AM
آخرین ارسال: Afshin Mardani
  عکاسی از آسمان و طبیعت 0 361 کمتر‌از 1 دقیقه قبل
آخرین ارسال:

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان