تشخیص شهاب سنگ
با سلام دوباره و دیر هنگام
دوستان من سنگی پیدا کردم که مشکوک به شهاب سنگ است.
از دوستان می*خوام اگه اطلاعاتی درباره تشخیص دادن یک سنگ فرازمینی از سنگ*های زمینی دارند بگن تا شاید به نتیجه*ای برسم.
پاسخ
سلاااااااااام
بالاخره برگشتید.
اگه دو سه سال دیگه میپرسیدید، بهتون میگفتم.
فعلا واحداشو نگذروندم.
پاسخ
برای بسیاری از منجمان تشخیص سنگ های آسمانی از سنگ های زمنی دردسر بزرگی است که من در این پست مختصرا توضیحاتی درمورد چگونگی شناسایی آنها ارائه کردم.

سیدریتها: تشخیص شهابسنگهای آهنی یا سیدریتها ازهمه آسانتراست.چون هم معمولا ظاهر قهوه ای رنگ براقی دارندکه معلول گداختن فلزات درهواوهم درنتیجه ی زنگ زدن معمولی است.برای اثبات قطعی منشا شهابسنگی یک سیدریت می توان روش زیر را بکار برد:

۱-قطعه ای از شهابسنگ را ببرید.

۲-سطح بریده شده راصیقل دهید.

۳-سطح صیقل خورده رابا اسیدنیتریک رقیق حل کنید.الگویی بلوری آشکار می شودکه شاخص شهابسنگهای آهنی است.

آئرولیتها: نوع سنگی شهابسنگها بسیار شبیه به سنگهای زمینی است.در نتیجه تشخیص آنها بسیار مشکلتر است.روشهای تشخیص معمولاشامل کارهی زیر است:

۱-قطعه ی کوچکی از سنگ مشکوک را پودر کنید.اگر این پودردارای براده های براق مواد فلزی.خاصه نیکل باشد به احتمال زیاد شهابسنگ است.

۲-برش کوچکی ازآن در زیر میکروسکوپ اگردارای ذرات گرد کوکی موسوم به کندری باشد کاملا مطمئن باشید که نمونه منشا فرازمینی دارد.
پاسخ
كتاب شناخت شهابسنگ ها
کتاب
این همه عکس می و نقش نگارین که نمود / یک فروغ رخ ساقی است که در جام افتاد
حافظ
پاسخ
دوستان من بیشتر منظورم این بود که مرکز یا آزمایشگاهی که بتونه آزمایشاتی رو بروی این سنگ انجام بده رو معرفی کنید تا شاید بشه اثبات کرد این شهابسنگه یا نه.!.
پاسخ
شاید تو دانشگاه کمکتون کردن.
البته اگه سنگ کوچیکه، دست دانشجو ندید.
پاسخ
Regulus نوشته: شاید تو دانشگاه کمکتون کردن.
البته اگه سنگ کوچیکه، دست دانشجو ندید.

نمی*دونم دانشگاه*ها می*تونن کمک کنن یا نه. کوچیک که نیست.
یه کم از مشت دست کوچیکتره. عکساشو میزارم.
پاسخ
عکس*های سنگ مورد نظر:

[ATTACH=CONFIG]1793[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]1794[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]1795[/ATTACH]

فایل‌های پیوست
.jpg   21022013698.jpg (اندازه 91.05 KB / تعداد دانلود: 13)
.jpg   21022013699.jpg (اندازه 89.81 KB / تعداد دانلود: 7)
.jpg   21022013701.jpg (اندازه 89.53 KB / تعداد دانلود: 8)
پاسخ
مركز ژئوفيزيك دانشگاه تهران احتمالا ميتونه كمك كنه.فكرميكنم يكي از استادهاي همين دانشگاه بود كه در انجمن آياز در مورد شهابسنگ آموزش ميداد.
http://geophysics.ut.ac.ir/Fa/
تو اين سايت تو بخش پژوهش-آزمايشگاه ها ميبينيد كه آزمايشگاه مقاطع نازك سنگ و آزمايشگاه فيزيك سنگ هست. فكرميكنم آزمايشگاه مقاطع نازك مناسب باشه كه نوشتن براي سازمان خصوصي هم انجام ميدن.
این همه عکس می و نقش نگارین که نمود / یک فروغ رخ ساقی است که در جام افتاد
حافظ
پاسخ
با سلام: من یه سنگی دارم که حدود 5 کبلو میشه و خیلی هم سخت هست رنگش سیاه و آهن ربا هم جذبش نمیکنه اما بعضی از قسمت هاش عقربه ی قطب نما را کمی تغییر میده با سوهان هم نشد ازش بتراشم اما رنگ اصلیش به نظر قهوه ای یا قرمز سوخته نشون میده.از کجا بدونم که شهاب سنگه با نه؟

دانلود عکس Download 20150801 Pro jpg از آپلود آی آر

پاسخ