اجرام رصدی
سلام به همه دوستان عزیزم.
میخواستم بدونم از دهانه یک تلسکوپ ١٣٠ میلیمتری بازتابی (azgt) چه چیزهایی رو در چه حد میشه دید.
سوال دیگه اینکه فرق آسمان شهر با آسمان بیرون شهر چیه.؟ از نظر کیفیت بهتره یا دیدن تعداد بیشتر ستاره ها و سحابی ها . من تابحال با تلسکوپم بیرون شهر نرفتم.به نظرتون اگه برم چیزهای بهتری رو میتونم ببینم.
پاسخ
سلام
شما با این تلسکوپ میتونید حلقه های زحل، مشتری به همراه نوار ها و قمرهایش، گودال های ماه و بسیاری از اجرام غیرستاره ای را رصد کنید.
از هر دو نظر.در آسمان شهر معمولا غبار بیشتری وجود دارد که در خارج شهر و به ویژه در ارتفاعات غبار رقیق می شود.تاریکی آسمان هم فاکتور بسیار مهمی است که در آسمان هایی دور از شهر ها دیده می شود و باعث می شود اجرام کم نورتر را با تلسکوپی یکسان ببینید.
گل نیلوفر در مرداب می روید تا همه بدانند در سختی ها باید زیبایی آفرید!
http://astrophoto.aminus3.com
پاسخ
در پاسخ سوال دوم ...
در شهر الودگی نوری وجود داره در نتیجه تنها اجرامی خوب دیده میشن که بسیار پر نور باشند مثل مشتری . اما در خارج از شهر الودگی نوری خیلی خیلی کمتری وجود داره وخب معلوم اجرام هم زیباتر وهم اجرام بیشتری دیده می شود . من تلسکوپ ندارم اما فکر کنم ستاره ها و سحابی ها بهتر دیده بشن.
نجومبرترینعلم دنیاست ...
پاسخ
سلام دوست من.
ببین من یه جمله میگم خودت منظورمو بگیر که چقدر فرق داره.
" توو شهر فقط چیزایی که با چشمات میبینی رو با تلسکوپ بزرگتر میبینی مثل:ماه،مشتری ...
اما بیرون از شهر با تلسکوپت چیزایی با چشمات اصلا نمیبینی رو میتونی ببینی"
بیشتر از یه جمله شد :grin:
البته به شهرتون هم بستگی داره.
پاسخ
منم با ali solo ejay موافقم حتما تجربه در شهر رو داری اگر به خارج از شهر بری اینقدر آسمون قشنگه که نمی دونی چی رو رصد کنی از من میشنوی حتما یکبار هم شده برو .
من فکر کنم با تلسکوپت علاوه بر چاله های ماه و مشتری و زحل بشه خوشه های ستاره ای پر نور یا سحابی های بارز آسمون مثل جبار یا آندرومدا رو البته خارج از شهر رصد کرد.
كاش میمردم و دوباره زنده میشدم و میدیدم كه هیچ كس دور خانه اش دیوار نكشیده است. (فروغ فرخزاد)
http://www.beyondsky.ir
پاسخ
سحابی جبار و کهکشان اندرومدا رو با این تلسکوپ تو شهرم میشه دید. خیلی از اجرامو میتونی تو اسمون تاریک ببینی.
اجرامی که تو شهر دیده نمیشن تو اسمون تاریک دیده میشن و اجرامی هم که تو شهر دیده میشن بهتر دیده میشن.
پاسخ
البته بستگی به شهرتون هم داره. مثلا من از توو آسمون خدا بیامورز حیاط خونمون (که الان آپارتمانها دیگه آسمونی نذاشتن برام) آندرومدا رو فقط یه گوی خیلی کوچولو و کم نور میدیدم.
پاسخ