سال جهانی ستاره‌شناسی تمام شد!!!!
درود بر دوستان

در این بخش، هر کسی به سلیقه‌ی خودش نظرش را در مورد این سال که در وجودیتش بسیار تردید است، بنویسه تا ببینم چه برداشتی از این سال که از بهارش پیدا بود چه می‌شود، دارید.

متشکرم
پاسخ
سلام.
این سال خوب بود. البته نه توی ایران. چون تا اومد به ایران برسه تموم شد!
مثلاً انجمن نجوم اشراق ما،(اسم بلندو...) با کلی خوشحالی و امید و آرزو و... نشستیم برنامه ریزی کردیم. خودم شخصاً قول مساعد از جنابان آقایان گرفتم. چقدر سر اینکه چه برنامه ای کی باشه بحث کردیم....در نهایت به یک طرح کلی رسیدیم که خوب بود و میتونستیم به همون مقداری که میتونیم و از دستمون برمیاد این علم رو توی شهرمون رواج بدیم.
اما حالا از اون لیست فقط
طرح آموزش به کودکان اجرا شد که اونهم خودمون هزینش رو دادیم.البته با حمایت سازمان فضایی و انجمن نجوم اهواز.
خلاصه کنم.
الان که سال تموم شده ،وقتی وارد آموزش و پرورش می شیم انگار که یه گروه تخریب وارد شده. جالبه نه؟
فکر میکردم همه چیزبهتر باشه. فکر می کردم ،توی ایران شاهد جنب و جوش زیادی باشیم. اما ....
جالبه! بودجه کارهای علمی و پژوهشی آموزش و پرورش ما برای مواقع ضروری هست.
من که متاسفم.
دوشنبه , 18 مهر 1384.گاهی یه تاریخ آدمو پر انرژی تر میکنه.منو استروتاکSmile
پاسخ
افسوس/.

وقتی یادم می‌افته به دوران تحصیلات راهنمایی و متوسطه که چقدر شهرمون کم جمعیت و با صفا با حداقل آلودگی نوری و چقدر حیاطمون باز و مناسب برای رصد بود، چقدر پر انرژی و مشتاق بودیم برای یادگیری، چقدر راحت میتونستیم تا روزی 12 ساعت هم که بخوایم (البته فصل امتحانات فقط :winkSmile بدون هیچ دغدغه خاطری مطالعه کنیم و چقدر...

اما دریغ از یک نفر یا یک انجمن یا... که دریچه این علم زیبا رو رو به ما باز کنه یا کسی که یه کتاب نجومی معرفی کنه یا یه سفر علمی رصدی ترتیب بده یا... و اینجانب تازه حالا باید بیام بشم "New Astronomer" :wink:

باور کنید حتی اگر کسی اون موقع با یه فایندر 20×6 هم ماه رو به ما نشون میداد یا سحابی شکارچی یا .... شاید سرنوشتمون به کل تغییر کرده بود.

اما حالا که روزی نیم ساعت هم بیشتر دغدغه‌های فکری اجازه مطالعه نمیده، حالا که دو طرف حیاطمون رو n طبقه ساختند رفتند بالا و فقط میشه سقف آسمون رو رصد کرد تازه اگرا این آلودگی نوری بذاره...، حالا خونمون پر شده از تلسکوپ و کتابهای نجومی اما...

اما اگر همین آلان هم آسترونومری را نیافته بودم، معلوم نبود می‌خواستم چه چیزی رو پیدا کنم!

شاید لازم باشه که نام "آموزش و پرورش" رو به "آزمونش و پسروش" تغییر بدند.

ممنون/.
[SIZE=1][SIZE=1]...And, it was man's job to understand how it worked[/SIZE][/SIZE]
پاسخ
عالی!!!!
قرار بود انجمن رو ثبت کنیم نشد!! قرار بود همایش برگزار کنیم-نشد(دو سوم هزینه رو هم خودمون قبول کردیم!!!
قرار بود کلاس نجوم تو شهر برگزار کنیم-نشد!!! قرار بود خانه نجوم رو رسما باز کنیم-نشد!!!! میخواستیم چندتا رصد عمومی برگزار کنیم اون نشد!!!
در نهایت هم بطور رسمی انجمن منحل شد رفت پی کارش!!!!!
چرا فقط تونستیم یه نشریه چاپ کنیم
جالبه که ما دو سال دویدیم مسئولین رو راضی کنیم یه تلسکوپ بخرن اما نخریدن تا اینکه 2 ماه بعد از از هم پاشی انجمن دیدم پجوهشسرا یه دابسونی خریده دکور گذاشته تو دفتر

قاصد روزان ابری¸داروگ¸کی میرسد باران؟
هرکجا هستم باشم-آسمان مال من است!
پاسخ
سلام.فکر کنم تمام انتقادات در مسئله ی شورای سال جهانی نجوم جا بشه.شورایی که تشکیل شد و اما هیچ جلسه ای در سال جهانی نجوم نگرفت.چه برسه به بودجه!به نظر من غیر از صلح ستارگان پروژه ی خاص دیگه ای تو ایران برگزار نشد.
گل نیلوفر در مرداب می روید تا همه بدانند در سختی ها باید زیبایی آفرید!
http://astrophoto.aminus3.com
پاسخ
چیزی نگم بهتره !
ما یه سری کلاس مقدماتی برگزار کردیم اما هرگز اون چیزی که میخواستم بشه نشد
مشکلبش هم هزینه بود

در مورد آموزش و پرورش هم باید بگیم روش بی سرنوشت
پاسخ
اين مساول كه به نظرم فقط يك شمايه بسيار كوچك از مشكلات منجمان آماتور ايران هستند از زمان شكل‌گيري به همين صورت بوده. كساني كه دركي از چيي ندارند بايد بودجه‌ي خريد تلسكوپ يا سمينار و غيره رو تصويب كنند و بگيرند. و اي كاش علي‌رغم ندانستن، فهمي هم داشتند تا اينهمه انگيزه و پويايي به هدر نمي‌رفت. در مورد انجمن ها و جلسات و جامعه‌ي نجوم صحبتها زياد است. به نظرم گاهي مهم اين نيست كه چقدر بلند پرواز باشيم مهم اينه چقدر پشتكار داريم و حتي با بودجه و هزينه ي خودمون يا توانايي كه داريم كاري انجام بديم. اينها از نظر جامعه‌ي بين المللي نجوم هم بسيار اهميت داره. وگرنه دفتري رو به سال نجوم اختصاص دادن، بودجه گرفتن و جلسات صوري تشكيل دادن و سرآخر فقط عده‌اي آدم رسانه‌اي رو به عنوان نماينده‌ي نجوم ايران دائم در خبرها آوردن كار طاقت فرسا و مهمي نيست.
ما هنوز گرفتار مسائلي در نجوم آماتوري هستيم كه اون آدمهاي نفهم را خدا بيامرزد و صد رحمت به عده‌اي حق آب و گلشان نجوم رو دربرگرفته.
اينهم نظر من! دوست نداشتم نظري بدم. من در اين سال كاري نكردم البته چندتاكار انجام دادم كه متأسفانه به سال نجوم نرسيد ولي اميدوارم به هر حال مفيد واقع بشه. من هم ار آدمهايي غيرمرتبط با شهرداري‌ها و اينها گله دارم كه مثلاً كارشون فرهنگيه. ولي تأخيرشون احمقانه است حتي به وضعيت اقتصادي خودشون هم ضربه ميزنه. گوش نميدن! چه ميشود كرد. ولي اگر هر سال رو سال نجوم و هر روز رو روز يادگيري حساب كنيم هر روز فرصت داريم كاري در نجوم انجام بديم.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool. Richard Feynman
پاسخ
درود بر تمام دوستان

حالا من می گویم و فکر کنم باید کار اساسی انجام داد.....

1. در بهمن سال قبل طرح آسمان تاریک ایران را ارائه کردم که بعد از یک سال جوابی به دست نیامد و این را به فال نیک می گیرم. چون توانستم بعد از 16 سال کار ستاره‌شناسی در ایران به این نتیجه برسم که انجمن نجوم ایران اصولاً کاری نمی کند.

2. طرح ساماندهی انجمنهای ستاره شناسی ایران را در قالب برنامه‌ای مدون ارائه کردم. جوابی بعد از 2 سال نگرفتم. این دلیل شد برای طرحی جدید که به زودی ارائه خواهم کرد.

3. طرح ساماندهی ستاره‌شناسان ایرانی را در قالب کارت شناسایی و معرفی نامه ارئه که بازهم نتیجه ای حاصل نشد.

4. طرح رصدهای درون شهری به صورت دوره‌ای برای سال جهانی ارائه شد که تنها در یک استان و آن هم چهارمحال بختیاری انجام گرفت.

و بسیاری طرح ها و نظرهای دیگر که یکایک از طرف برخی افراد که نام نمی‌آورم، انجام نشد. دلیل اصلی را در یک جمله می‌گویم : " مافیا برای بدست آوردن پول" که این هم به جایی نخواهد رسید.

طرحی در نظرم است که به زودی انجامش خواهم داد اما به موافقت اصولی تعدادی از افراد سرشناس مملکتی ( نه نجومی ) نیاز دارد که تا به حال از جناح دو نفر به سرانجام رسیده. امیدوارم که بتوانم این طرح را در 5 سال آینده به انجام برسانم.
پاسخ
براتون آرزوی موفقیت میکنم !! Confusedhock:
I Watch How The Moon Sits In The Sky On The Dark Night Shining Wich The Light From The Sun
The Sun Doesn't Give Light To The Moon
Assuming The Moon's Going To
Owe It One
پاسخ
بله درسته. من هم با هزار امید و آرزو نمایندگی آسمان تاریک رو گرفتم و 2رصد و 2 سمینار رو به این موضوع اختصاص دادیم.(توی برنامه ریزی 6ماهه دوم سال) تا یه جاهایی هم پیگیری کردم و قرار شد نیمه دوم آذر ماه سمینار و رصد اول رو توی یکی از دانشگاه دورود بگیریم. حتی با بودجه ی پیشنهادی من مخالفتی نکردن. اما اجرا نشد. میدونید چرا؟
چون دانشگاه توی یکی از نقاط مرتفع قرار داره که کاملاً روی شهر مسلط هست. و تا دلتون بخواد با لامپ های رنگا رنگ زیبا شده. وقتی لیست برنامه ها رو دادم. 1 ثانیه طول نکشید مخالفت کردن. میدونید چرا؟
چون اگه میخواستیم 1بررسی ساده کنیم اون دانشگاه خودش آلودگی نوری زیادی داشت و جزو ارگانهای اول آلودگی بود.
فقط نتیجش این بود جلوی آقای جعفری زاده و دوستانی که دعوتشون کردم خجالت زده بشم.
اینم آلودگی نوری.
رفتم شهر داری.اونجا هم همینطور...
دوشنبه , 18 مهر 1384.گاهی یه تاریخ آدمو پر انرژی تر میکنه.منو استروتاکSmile
پاسخ