ستاره‌شناسی رادیویی
سلام
از ستاره شناسی رادیویی چه می دانید؟

پاسخ
آقاس شیرمردی
در تاپیک گالری عکس شما یک سری عکس از خودتون گذاشته بودید که تو اون عکس ها در حال آشکار سازی بودید.
می شه در مورد اون دستگاه بیشتر توضیح بدید؟
و آیا اینکه طیف رادیویی و داده ها توسط خود شما ثبت و جمع آوری شده ؟
در مورد روش کار با آن دستگاه آشکار ساز ، مشخصات و قیمت آن بیشتر توضیح بدید چون خیلی مشتاق نجوم رادیویی هستم.
با تشکر.
عضو هیئت سرپرستی انجمن نجوم افلاک
http://www.kiarash.aminus3.com

کیارش مشعوفی
پاسخ
سلام
احتمال می دادم که کاربران سوالی در مورد آشکار ساز از من بپرسند.
اولا باید به یک نکته اشاره کنم.
متاسفانه کار در نجوم رادیویی بسیار پر هزینه است و نیاز به مجوزهای بسیاری از تمامی ارگان ها دارد.
اما راجع به این مدار باید بگم که
مدار طراحی شده شبیه ساز کهکشان بوده، یعنی با استفاده از منبع سیگنال رادویی و یک سری مدارهای الکترونیکی موفق به این شدیم که در خروجی تصویر رادیویی از یک کهکشان شبیه سازی بکنیم.
در پست های بعدی وارد بحث تخصصی و اطلاعات مدار و نحوه کار آن می شوم.

پاسخ
میشه یه خواهشی کنم
لطفا نجوم رادیویی رو بیشتر معرفی کنید
در کنارش بحث های تخصصی هم ارایه کنید
بله موافقم.من هم اطلاعاتم راجع به نجوم رادیویی کمه و می خوام بیشتر بشه
قلمروی حکومت من در اسمان است "بتهوون"
پاسخ
سلام
من سعی می کنم تا جایی که اطلاعات دارم در اختیار دوستان قرار بدهم.
البته بنده تا 13 تیر یعنی شنبه امتحان دارم و بعد از آن هم بلافاصله ترم تابستان، البته اینها دلیل کم کاری نمی شوند.
در این پست خیلی کوتاه به بررسی نجوم رادیویی می پردازیم.
در سال 1933 به طور اتفاقی امواج رادیویی با منشا فرازمینی کشف شدند و این اکتشاف آغاز نجوم رادیویی و رادیو تلسکوپ ها بود.
تا قبل از آن بشر تنها با استفاده از وسایل اپتیکی به بررسی اجرام سماوی می پرداخت.
نجوم رادویی خیلی از محدودیت های نجوم رصدی را ندارد.
به عنوان مثال
وضعیت بد جوی، آلودگی نوری،دوری اجرام و ساعات شبانه روز تاثیر آن چنانی بر رادیو تلسکوپ ها ندارد.

[عکس: 35_Cover5.JPG]

همان گونه که مشاهده می کنید رادیو تلسکوپ در هوای ابری نیز مشغول دریافت اطلاعات می باشد.

(این مقدمه ای کوتاه از نجوم رادیویی بود! حتما در پست های بعدی وارد مسائل تخصصی تر می شویم.)

پاسخ
یک سوال.ایا همه ی اجسام با تلسکوپ رادیویی مشخص می شوند؟یعنی همه ی اجرام اسمانی امواج رادیویی دارند؟
قلمروی حکومت من در اسمان است "بتهوون"
پاسخ
شمادرمورد آنتن آماتوری که میتونه شهابهاروردیابی کنه اطلاعاتی دارین یامی تونین سایتی روبه من معرفی کنین؟
پاسخ
به نظر شما میشه یه رادیو تلسکوپ معمولی ساخت ؟
راستی به درد کار دیگه ای هم می خوره ؟؟ (دریافت اطلاعات و ... )
پاسخ
سلام
1- با رادیو تلسکوپ می توان همه چیز را رصد کرد! (هر جسمی که امواج رادیویی از خود و یا بازتاب امواج از منابع دیگر را داشته باشد)
2- برای معرفی بهتر آنتن های آماتوری در پست های بعدی به معرفی گیرنده و فرستنده FM می پردازیم.
(رادیو تلسکوپ مثل رادار عمل می کند! اجسام اطراف را تشخیص می دهد)
3-رادیو تلسکوپ ها نیاز به آنتن های دریافت کننده بسیار بزرگی دارند و که این آنتن هم با هم سری و یا موازی می شوند و به نقطه از کیهان خیره می شوند.
ساختن رادیو تلسکوپ نیاز به مجوز دارد! و هزینه های بسیار سنگینی دارد.
اما راجع به دریافت اطلاعات و دیگر سیگنال ها باید بگم که:
یکی از مهم ترین پارامترها در گیرنده های رادیویی سیگنال دریافتی است.
به عنوان مثال
ما در سیگنال 16MHz (مگاهرتز) به نقطه ای از آسمان خیره شدیم!
ممکن است در همان لحظه سیگنال های دیگری نیز وارد آنتن گیرنده ما بشوند (سیگنال ماهواره های تلوزیونی - شبکه های رادیویی - نویز های طبیعی مثل رعد و برق و غیر طبیعی مثل سیگنال های دست ساز بشر و یا پارازیت) اما بستگی دارد که ما در چه محدوده بخواهیم کار کنیم.
با تنظیم فیلتر های ورودی گیرنده تمام سیگنال های اضافی حذف می شوند. حال می توانیم با ایجاد تغییرات در فیلتر ها محدوده کاری خودمان را عوض کنیم و به عنوان مثال به محدوده کاری ماهواره های تلوزیونی برویم.

پاسخ