بوزون هیگز یا سازوکار یا ذره خدا
[COLOR="#0000FF"]فعلا نقل خبرها شده اما شاید برای برخی نامفهوم باشه

بوزون هیگز (به انگلیسی: Higgs boson) یا سازوکار BEH معروف به ذرّهٔ خدا، یک ذره بنیادی اولیه فرضی دارای جرم است که وجود آن توسط مدل استاندارد فیزیک ذرات پیش*بینی شده*است. . مشاهده تجربی این ذره ممکن است بتواند درباره چگونگی جرم*دار شدن ماده توسط ذرات بنیادی بدون جرم دیگر، توضیح دهد. به طور خاص، بوزون هیگز، احتمالاً می*تواند دلایلی برای تفاوت*های بین فوتون که بدون جرم است و بوزون*های W و Z که نسبتاً پرجرم هستند، ارائه کند. جرم ذرات بنیادی، تفاوت*های بین الکترومغناطیس (که توسط فوتون*ها ایجاد می*شود) و نیروی هسته*ای ضعیف (که توسط بوزون*های W و Z ایجاد می*شود) در ساختار میکروسکوپیک (و به*طبع ماکروسکوپیک) ماده مؤثر هستند؛ بنابراین، بوزون هیگز -در صورت وجود- یک مؤلفه بسیار مهم در دنیای ماده*است.

پنج نظریه پرداز فیزیک برای حضور در نشست خبری به مرکز تحقیقات هسته*ای اروپا دعوت شده*اند که این امر گمانه زنی*ها را در رابطه با کشف شدن این ذره بیشتر می*کند.

انتظار می*رود دانشمندانی که روی برخورد دهنده بزرگ هادرون کار می*کنند خبر یافتن ذره بوزون هیگز را با 99.99 درصد قطعیت که از آن با عنوان سطح چهارم سیگما یاد می*شود، اعلام کنند.

فیزیکدان*ها نخستین بار وجود ذره زیر اتمی بوزون هیگز را 48 سال پیش پیش بینی کردند.

پیتر هیگز استاد بازنشسته فیزیک دانشگاه ادینبورو که این ذره به نام وی نامگذاری شده است درمیان افرادی است که در این نشست خبری در سوئیس شرکت می*کند.

ریاست سرن خواسته است که دو گروه از دانشمندان به سطح پنجم از قطعیت در رابطه با نتیجه برسد، بنابراین می*توان گفت که آنها تاکنون به 99.99995 درصد از اطمینان رسیده*اند.[/COLOR]
پاسخ
[color="#0000ff"]
چون موضوع توی این چند روز مهم بوده بهتر دیدم بقیه هم بدانند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه هاوکینگ، استاد سابق دانشگاه کمبریج، به شوخی گفت اعلام کشف این ذره در مرکز تحقیقاتی سرن در ژنو سوئیس ، در واقع باعث شده است که یک شرط بندی 100 دلاری را ببازد.

او چهارشنبه 4 ژوئیه در مصاحبه*ای با بی بی سی گفت: "این نتیجه مهم است و پیتر هیگز مستحق دریافت جایزه نوبل است."

"اما به تا حدی هم جای افسوس است که پیشرفت*های بزرگ در فیزیک از تجربیاتی حاصل شده است که به نتایج دور از انتظار را به بار آورده*اند."

"به همین دلیل من گوردون کین از دانشگاه میشیگان شرط بسته بودم که ذره هیگز یافت نخواهد شد. اکنون به نظر می*رسد که من 100 دلار باخته*ام."

پس از نیم قرن پژوهش، فیزیکدانان در "مرکز تحقیقات هسته*ای اروپا" (cern) چهارشنبه اعلام کردند که ذره*ای زیراتمی را یافته*اند که با مشخصات ذره گریزپای هیگز که اساس دادن جرم شمرده می*شود، تطبیق دارد.

هاوکینگ گفت: "اگر تلاشی و سایر تعاملات این ذره مطابق انتظارات ما باشد، شاهدی قوی در تایید مدل به اصطلاح استاندارد فیزیک ذره*ای به دست آمده است، نظریه*ای که تمام تجربیات ما تا به حال را توضیح می*دهد."[/color]
پاسخ
خب به سلامتي آقاي هيگز هم نمرد تا نتيجه كارش رو ببينهCool
فقط مونده گرانش رو هم تفسير كنند تا نظريه همه چيز كامل بشه
آخ من دلم مي خواد برم يه سر آندرومدا:wink:
-- -.-- -.. . .- .-. ...- . -. ..- ... -.-- --- ..- .- .-. . -- -.-- .-.. --- ...- . ..- -. - .. .-.. ... ..- -. --. --- . ... -.. .- wechatکسی نبود؟!!.-. -.-
پاسخ