نظرسنجی: به نظر شما ساخت تلسکوپ دست ساز به صرفه است؟؟؟؟
بله
38.46%
5 38.46%
خیر
23.08%
3 23.08%
بستگی به نوع تلسکوپی دارد که میخواهیم بسازیم
38.46%
5 38.46%
مجموع 13 رای 100%
* چنانچه به گزینه‌ای رای داده اید، با علامت ستاره مشخص گردیده است. [نمایش نتایج]

تلسکوپ دست ساز
اگه قراره چيزى با اين تلسكوپ شكستيا كه، عدسيشو از بيرون ميخرى ديده بشه، ملت همه ميرفتن برا خودشون شكستى درست ميكردن. منظور از ساخت تلسكوپ ساخت همون اينه يا عدسيشه و اگرم منظور كنار هم قرار دادن اينه يا عديسيش و ساير اجزا باشه، بازم كيفيت اينه چينى از هر عدسى كه گير بيارى بيشتره.
من تا حالا نجوم به زبان ساده رو نخوندم ولى با اپتيک كار كردم. شما تا حالا يه چشمى خوب رو پشت يه عدسى(از همينايى كه مى خواى باهاش تلسكوپ درست كنى) گرفتى؟ اگه گرفته باشى ميبينى كه تصويرى كه حتى از ماه نشون ميده از چيزى كه با چشم ميبينى هم ضعيف تره. انقدر نور بد كانونى ميشه كه نور لازم براى ديدن اكثر اجرام جمع نميشه و تصوير درست حسابى تشكيل نميشه. در كل اين تلسکوپ، نهايتا در حد يه دوربين تک چشمى براى روزه و تو شب كارايى چندانى نداره.
پاسخ
من خودم برای اولین بار و بدون تجربه و فقط با استفاده از همین فرمول هایی که ذکر کردم تلسکوپ شکستی خودم رو ساختم ... مشخصات عدسی شیئی تقریبا نزدیک به همونی بود که مایر دگانی پیشنهاد کرده بود ، یعنی قطر 80 میلیمتر و فاصله کانونی 100 سانتی متر، من قبل از خرید ، تو مغازه ی اپتیک یارو(!) همه فرمول ها رو با عدسی هاش انجام دادم و بعد خریدم، نتیجش هم تلسکوپیه که الان دارمش
بزرگنمایی خوبی داره( تقریبا 70 تا 80 برابر) توان تفکیکش هم به نسبت شکستیا بالاست ، بین 1 تا 1.2 ثانیه قوسی
به نظرت با این نمیشه اجرام رو دید ؟
حرفتون رو هم قبول دارم ، بهترین شکستی ها هم نقیضه رنگ دارند ، چه برسه به دست ساز هاش ، ولی اگه زاویه دید ،و فاصله کانونی 180 باشه ، یعنی در راستای هم باشن نقیضه به شدت کاهش پیدا می کنه ، ضمنا در زمان نصب عدسی ها خیلی باید دقت کنید ، چون هر بی دقتی باعث ایجاد هاله رنگ میشه
به هر حال هم قیمتی خیلی کمی برام داشت و هم دردسر کمی!!!
پاسخ
چه اجرامى رو باهاش ديدى؟
پاسخ
سطح ماه با جزییات حیرت انگیزی قابل رویته ، دهانه ها کاملا مشخص هستند
مریخ ، حلقه ی زحل ، مشتری و اقمارش و زهره و عطارد ، چند باری هم نپتون و اورانوس
در حد یه تلسکوپ 100 هزار تومانی کار می کنه برام
درحالی که براش وقت گذاشتم و 15 هزار تومان هزینه
به نظرت به صرفه نیست ؟
پاسخ
بنظرم اگه يه دو چشمى با همين عدسى ها درست ميكردى خيلى بهتر بود.
يا اگه ميشد با ميدان ديد بازتر.
پاسخ
Regulus نوشته: بنظرم اگه يه دو چشمى با همين عدسى ها درست ميكردى خيلى بهتر بود.
يا اگه ميشد با ميدان ديد بازتر.

والا من تجربه اولم بود، راضی هم هستم ازش
اهل اصفهان هستم و عاشق نجوم
وبلاگی هم در همین زمینه دارم :
نجــوم به زبان ساده
astronomer-1.blogfa.com
پاسخ
واسه تلسکوپ بازتابی دست ساز باید بیشتر از اینا خرج بشه(به خاطر هزینه ی کوتینگ.) البته میشه به صورت دستی کوتینگ کرد ولی خطرناکه.
واسه تراش آینه به 2 قطعه شیشه ی پیرکس و 4 نوع پودر سایش( از 1 تا 4) احتیاج دارین.
این همه نقش عجب بر در و دیوار وجود هر که فکرت نکند ، نقش بُوَد بر دیوار
«بوستان سعدی»

حسین ابراهیمی
پاسخ
درسته ، اگه کسی به سرش بزنه خودش درست کنه !
من خریدم عدسی ها رو
میشه بیشتر در مورد ساخت عدسی و آینه دست ساز توضیح بدی ؟
اهل اصفهان هستم و عاشق نجوم
وبلاگی هم در همین زمینه دارم :
نجــوم به زبان ساده
astronomer-1.blogfa.com
پاسخ
اينه دست ساز رو ميشه توضيح داد، ولى عدسى رو هر كسى نميتونه بسازه. چون هم بايد از شيشه مناسب استفاده بشه و هم بايد تراش بسيار دقيقى بخوره. در ضمن براى از بين بردن خطاى رنگى عدسى ها بايد از يه دسته عدسى استفاده كرد.
پاسخ
astronomer-1 نوشته: من خودم برای اولین بار و بدون تجربه و فقط با استفاده از همین فرمول هایی که ذکر کردم تلسکوپ شکستی خودم رو ساختم ... مشخصات عدسی شیئی تقریبا نزدیک به همونی بود که مایر دگانی پیشنهاد کرده بود ، یعنی قطر 80 میلیمتر و فاصله کانونی 100 سانتی متر، من قبل از خرید ، تو مغازه ی اپتیک یارو(!) همه فرمول ها رو با عدسی هاش انجام دادم و بعد خریدم، نتیجش هم تلسکوپیه که الان دارمش
بزرگنمایی خوبی داره( تقریبا 70 تا 80 برابر) توان تفکیکش هم به نسبت شکستیا بالاست ، بین 1 تا 1.2 ثانیه قوسی
به نظرت با این نمیشه اجرام رو دید ؟
حرفتون رو هم قبول دارم ، بهترین شکستی ها هم نقیضه رنگ دارند ، چه برسه به دست ساز هاش ، ولی اگه زاویه دید ،و فاصله کانونی 180 باشه ، یعنی در راستای هم باشن نقیضه به شدت کاهش پیدا می کنه ، ضمنا در زمان نصب عدسی ها خیلی باید دقت کنید ، چون هر بی دقتی باعث ایجاد هاله رنگ میشه
به هر حال هم قیمتی خیلی کمی برام داشت و هم دردسر کمی!!!

سلام

خیلی مفید و جالب بود ممنون
پاسخ