نظرسنجی: به نظر شما ساخت تلسکوپ دست ساز به صرفه است؟؟؟؟
بله
38.46%
5 38.46%
خیر
23.08%
3 23.08%
بستگی به نوع تلسکوپی دارد که میخواهیم بسازیم
38.46%
5 38.46%
مجموع 13 رای 100%
* چنانچه به گزینه‌ای رای داده اید، با علامت ستاره مشخص گردیده است. [نمایش نتایج]

تلسکوپ دست ساز
سلام به دوستان امروز یک ایده ای به ذهنم رسید
میشه اینه "6 یا سایز دیگه به تعداد مثلا 3 تا تراش داد و با گذاشتن در کنار هم یک اینه بزرگ درست کرد
مثل تلسکوپ کک که از 36 قطعه اینه 1/8 متری درست شده
پاسخ
mohammad_reza نوشته: سلام به دوستان امروز یک ایده ای به ذهنم رسید
میشه اینه "6 یا سایز دیگه به تعداد مثلا 3 تا تراش داد و با گذاشتن در کنار هم یک اینه بزرگ درست کرد
مثل تلسکوپ کک که از 36 قطعه اینه 1/8 متری درست شده

آره میشه. چرا نشه. اما سیستم اینها با هم دیکر فرق می کنه. تلسکوپ کک همه آینه ها تخت هستند و نور را در یک نقطه کانونی می کنند. اما در طرح شما هر آینه همگرا است و برای خودش یک کانونی دارد.
راهی که شما گفتید را می توان روش دیگری انجام داد. هر آینه برای خود یک تلسکوپ است و هر دو یا هر سه بر روی یک جسم در آسمان می روند و با عکاسی از آنها شما 3 عکس هم زمان با سه اپتیک مانند هم دارید که نتیجه آن بسیار جالب است Smile
پاسخ
این چیزی که گفتید در مورد عکاسی درست
ولی اگه بخوایم همشون تخت باشن تا یک کانون تشکیل بدن میشه؟
پاسخ
میشه، اما باید خیلی دقیق باشن و سیستم کنترل اونها به خوبی کار کنه که همگی را در حالتی که میچرخن، درست کانونی کنه. این کار از هر شخصی بر نماید اما کار نشد نداره عزیز Wink
پاسخ
اينه هاى كک تخت نيستن، اينطور بنظر ميرسن. هيچ اينه تختى كانون نداره.
من زياد به اين تلسكوپ فكر كردم و تنها راهش اينه كه نور هر اينه اوليه رو با اينه ثانويش به سمتى هدايت كنيم كه بتونيم با يک اينه سوم يا چند اينه سوم و يك اينه چهارم همه رو هم جهت كنيم. البته اينه هاى متعدد كيفيت تصويرو پايين مياره ولى شايد نور بيشتر اين كاهش كيفيتو جبران كنه.
پاسخ
mohammad_reza نوشته: این چیزی که گفتید در مورد عکاسی درست
ولی اگه بخوایم همشون تخت باشن تا یک کانون تشکیل بدن میشه؟

راستى، هيچ مجموعه اى از اينه هاى تخت نميتونن كانون مشتركى داشته باشن و تصوير واضحى تشكيل بدن، مگر مجموعه بى نهايت اينه شش ضلعى به قطر 0. كه ميشه همون اينه كروى.
پاسخ
با سلام
اطلاعاتی که در زیر براتون توضیح می دم رو سال ها پیش از کتاب "نجوم به زبان ساده" مایر دگانی دریافت کردم و آنقدر خوب توضیح داده بود که هنوز در ذهنم باقی مونده

اگر نظری در مورد این پست داشتید و یا خواستید حرف های من را کامل کنید حتما پست بزنید.

کلا باید بدونید که اگر تا حالا تجربه ساخت تلسکوپ را نداشته اید ، بهتر است تلسکوپ بازتابی را بی خیال بشید ، چون لعاب کردن آینه مقعر آن بسیار دردسر دارد و نیاز به یک کارگاه مجهز به خلأ دارد. ضمنا باید این را هم بگویم که بزرگترین شرکت اپتیکی در ایران صا ایران هستش که مطمئن باشید خط تولیدی برای عدسی یا آینه نداره ، پس یعنی نمی تونید بخرید، و مواردی که در بازار موجود است کیفیت بسیار پایینی دارد چون از چین وارد میشود.
اما عدسی ها را می توان با قیمت خیلی مناسب تهیه کرد، البته باید توجه داشته باشید که باید میزان نقیضه رنگ عدسی شما کم باشد چرا که حتی بعد از اصلاح بهترین عدسی ها باز هم نقیضه به چشم می خورد چه برسد اگر خود عدسی دارای نقیضه بسیار زیادی باشد.
برای کاستن نقیضه رنگ به حداقل استاندارد قابل قبول باید نسبت فاصله کانونی به قطر عدسی شیئی عددی بزرگتر از10 باشد. حتما قبل از خرید این کار را انجام دهید.کلیه فرمول هایی که در زیر میگم رو انجام بدید(حتما).به این نسبت ، f می گویند.پیشنهاد بنده حقیر(و کتاب) استفاده از عدسی شیئی با قطر 80 mm و فاصله کانونی 100cm است، چرا که f آن برابر با 13 خواهد شد که عددی خوب است.
لوله را می توانید از لوله فروشی ها بخرید ( لوله ی آب) چرا که با این قطر حتما گیرتان می آید و جنس محکمی هم دارد.
چند فرمول ضروری:

بزرگنمایی = نسبت فاصله کانونی شیئی به فاصله کانونی چشمی

میدان دید واقعی = نسبت میدان دید ظاهری چشمی به بزرگنمایی

توان تفکیک = تقسیم عدد 12.5 بر قطر شیئی
(عدد به دست آمده بر حسب ثانیه قوسی خواهد بود که اگر برای مثال 1 به دست آمد یعنی دو ستاره با فاصله های 1 ثانیه قوس از یکدیگر در تلسکوپ شما به صورت دو نقطه جدا از هم دیده خواهد شد و اگر فاصله دو ستاره کمتر ا این باشد یکی دیده می شود.)
مردمک خروجی = نسبت قطر شیئی به بزرگنمایی
(عدد به دست آمده نباید از قطر چشم انسان بزرگتر باشد - یعنی از 0.04 نباید کوچکتر باشد و از 0.42 بزگتر نباشد)

امید وارم مورد استفاده شما قرار گرفته باشه
اگر نیاز به راهنمایی داشتید می توانم اطلاعات کمی که دارم را با شما تقسیم کنم
از ایمیل یا استفاده نمایید
mohammadfantastic@gmail.com
پاسخ
اتفاقا برعكسه. ساخت يه بازتابى خوب از ساخت يه شكستى خوب، بسيار راحت تره.
با اين نسبت كانونى كه شما گفتيد، ماهم نميشه بطور كامل ديد.(يعنى تو ميدان ديد جا نميشه)
ساخت عدسى خوب كار هر كسى نيست و حتى خيلى از عينک ساز ها هم نميتونن عدسى خوب درست كنن. اما ساخت اينه فقط نياز به صبر و دقت داره و به تجهيزات و تخصص خاصى نياز نداره.
براى مقايسه كيفيت عدسى تلسكوپ و عدسى هاى عينک، كافيه با قرار دادن يه چشمى پشت عينک ازش به عنوان تلسكوپ استفاده كنين.
پاسخ
بابا بی خیال داداش
نجوم به زبان ساده رو هم قورت میدی ؟!
به خدا هر چی گفتم گفته های مایر دگانیه
ضمنا اشتب کردی
کی گفته نمیشه به طور کامل دید
تازه من عدد دادم
بین اون دو عددی که گفتم درون شبکیه چشم قرار میگیره
شکستی خیلی ارزون تر ، بی دردسر تر و سریع تر ساخته میشه
بازتابی دقت بسیار بالایی می خواد
گویا نظر منو نخوندید کامل
گفتم که آینه درست حسابی گیر نمیاد، اگه آینه بزرگ و عالی سراغ داری من هستم