چرا Y dwarfs ستاره هستن؟
سلام. من ديروز تو سايت ناسا يه خبری خوندم راجع به y dwarfs (يکی از انواع brown dwarfs ( کوتوله های قهوه ای) ~~~~> کوتوله*های قهوه*ای ستارگان کوچکی هستند که هنگام تشکیل شدنِ مرکزشان، به اندازه کافی داغ نمی*شوند تا فرآیند ذوب یا همجوشی هسته*ای در آنها به وجود آید. به عبارت دیگر آنها به خورشیدهای نورانی و گرم تبدیل نمی*شوند بلکه بلافاصله پس از تشکیل سرد می*شوند و نوری از خود نمی*تابانند بگونه*ای که به سختی دیده می*شوند. )نوشته بود که تابحال 100 تا brown dwarf شناسايی شده که 6 تاش از نوع y dwarf که سردترين نوع شن ، هستن. اونا حتی از دماي بدن انسانم خنکتر هستن. خب... ميدونيم که کوتوله های قهوی يه نوع ستاره هستن، و ستاره هم يه جسم سماويه که درون خودش منبع انرژی داره و به صورت امواج الکترو مغناطيسی تابش می کنه.حالا سؤال من اينه که چرا به اين اجرام نميگيم سياره؟ خيلی از سياره ها هم تو مرکزشون منبع انرژی دارن و تازه بعضياشونم دماشون از y dwarfs بالاتره. البته شايد سياره ها امواجه الکترومغناطيس ساطع نميکنن، نميدونم.خودم فکر می کنم چون ستاره ها از هیدروژن ساخته شدن فرق دارن ... بازم مطمئن نيستم. چون توی اون مطلب نوشته بود که اتمسفر اين ستارها شبيه سياره های گازی و بزرگ مثل مشتری ميمونه و واسه ی همین مطالعه روي اين اتمسفرا خيلی ميتونه کمک کنه, چون ستاره مادری وجود نداره که با نور زیادش جلوی مطالعات رو بگيره. اين شباهت واسه چيه؟ چرا اتمسفرا شبیه همن؟ممنون ميشم اگه کسی توضيح بده.
[COLOR="#0066ff"]
The truth is that the best ideas sound crazy at first. And then there comes a time when we can't imagine a world without them
[/COLOR]

[COLOR="#00cc00"]The 100 Year Starship organization
[/COLOR]
پاسخ
سلام دوست عزیز ممنون از سوالت
در واقع نه تنها Y dwarf بلکه هیچکدام از انواع Brown dwarf جز ستاره ها دسته بندی نمی شوند. کوتوله های قهوه ای اجرامی اسمانی اند که توانایی لازم را برای انجام چرخه همجوشی هسته ای هیدروژن-1 را که خصوصه ستارگان در بازه اصلی عمر انهاست را ندارند.جرم انها بین غول های گازی بزرگ (حدود 13 برابر جرم مشتری) تا 75 الی 80 جرم مشتری که وزن کم جرم ترین ستاره هاست متغییر است.
انها در جند مورد با کم جرمترین ستاره ها متفاوتند: 1- کوتوله های قهوه ای دارای لیتیوم اند برخلاف ستاره ها چراکه ستاره ها لیتیوم خود را مصرف کرده و تهی از لیتیوم می شوند چون لیتیوم -7 با یک پروتون ترکیب شده و در هسته هلیوم-4 به وجود می اورند.دمای مورد نیاز برای این چرخه کمی پایینتر از دمای لازم برای سوخت هیدروژن-1 میباشد.
2-کوتوله های قهوه ای پیرتر برخلاف ستاره ها دارای متان می باشندچون دمای انها به اندازه کافی برای پایداری متان کافی است.
3- ستاره ها ممکن است سرد شوند ولی همواره روشنایی انها بیشتر از 0.01% باقی می ماند ولی کوتوله های قهوه ای به طور پایداری سرد می شوند تا جایی که بسیار سخت قابل شناسایی شوند.

ولی بنده در مورد اتمسفر انها اطلاعی ندارم.
پاسخ