زمان چیست
سلام
1چیزی هست که هرچه بهش فکر میکنم نمی فهممش Cry Confusedhock: :!: این که فضا زمان چیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ :?: :?: :?:
آنان که با زندگی میسازند زندی را میبازند با زندگی نساز زندگی را بساز
پاسخ
فکر کنم که تو کتاب کیهان در پوست گردو در مورد این موضوع مطالبی وجود داره. Big Grin
ولی من هنوز این کتابو نخوندم
یعنی این کتابو دارم ولی هنوز نخوندم :?
این همه نقش عجب بر در و دیوار وجود هر که فکرت نکند ، نقش بُوَد بر دیوار
«بوستان سعدی»

حسین ابراهیمی
پاسخ
setare نوشته: سلام
1چیزی هست که هرچه بهش فکر میکنم نمی فهممش Cry Confusedhock: :!: این که فضا زمان چیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ :?: :?: :?:
یه تعریف خیلی ساده ،نموداری که یک محور اون فضا و محور دیگش زمانه!
به آسمان مینگرم.
دنباله داری را میبینم!
به سمت خورشید در حرکت است..
به اطرافم مینگرم،نوری به سمت من در حرکت است!
آه چه سعادتی...
پاسخ
میشه ساده تر از این بگین :?
«بوستان سعدی»

حسین ابراهیمی
پاسخ
سلام
یه تعریف ساده از فضا -زمان این که در ریاضی نسبیت ، زمان و سه بعد فضایی(طول - عرض- ارتفاع) با همدیگر ، یک چهارچوب چهار بعدی به نام فضا - زمان را تشکیل می دهند.

موفق باشید./
فراموش کن چیزی را که نمی توانی به دست بیاوری
به دست بیاور چیزی را که نمی توانی فراموش کنی

(شکسپیر)
فرزین حسینی
فوتو بلاگ من:
http://skyatnight.aminus3.com
پاسخ
setare نوشته: سلام

سلام

فهم این موضوع نیاز به آشنایی با اصول اولیه نسبیت خاص داره. برای این کار می‌تونید به وبلاگ من مراجعه کنید.

اما اگر بخواهیم به زبان ساده بگیم: این موضوع وقتی مطرح شد که فیزیکدانها در اویل قرم بیستم متوجه شدند که فضایی که در آن زندگی می‌کنیم ماهیتی مستقل از زمان نداشته و ابعاد یک یک جسم به سرعت حرکت آن ربط دارد و میدانید که سرعت در واقع با زمان مفهوم پیدا می‌کند:

سرعت = تغییرات مسافت نسبت به تغییران زمان

لذا میتوان گفت زمان هم به عنوان یکی از ابعاد اضافه در کنار فضا (طول عرض و ارتفاع) وجود دارد و این چهار موجود با هم (طول-عرض-ارتفاع-زمان) کل موجودیت مادی را در قالب فضا زمان تشکیل داده‌اند.

اگر جرم که دارای طول عرض و ارتفاع است موجود نباشد، زمان هم وجود نخواهد داشت و اصلاً گذشت زمان در کنار جرم که فضا را اشغال می‌کند دارای مفهوم می‌شود. بنابراین می‌بینید که فضا و زمان دو مفهوم تفکیک ناپذیرند و هر دو نمودهای مختلف یک پدیده هستند: موجودیت مادی.

امیدوارم این توضیحات خلاصه مفید باشه/.
[SIZE=1][SIZE=1]...And, it was man's job to understand how it worked[/SIZE][/SIZE]
پاسخ
هرچی تعریف کنید من نمیفهمم
من یه کتاب دارم که اسمش اینه کیهان در پوست گردو
تواین کتاب درباره ی نسبیت عام و خاص و نظریه ی فضا-زمان توضیح داده شده که فکر کنم با عکس توضیح داده شده
باید بخونمش Big Grin
«بوستان سعدی»

حسین ابراهیمی
پاسخ
متأسفانه دیگه از دست ما کاری بر نمیاد! :lol:
بهتره همون کتاب رو بخونی! :wink:
به آسمان مینگرم.
دنباله داری را میبینم!
به سمت خورشید در حرکت است..
به اطرافم مینگرم،نوری به سمت من در حرکت است!
آه چه سعادتی...
پاسخ
Sky_Watcher نوشته: هرچی تعریف کنید من نمیفهمم
من یه کتاب دارم که اسمش اینه کیهان در پوست گردو
تواین کتاب درباره ی نسبیت عام و خاص و نظریه ی فضا-زمان توضیح داده شده که فکر کنم با عکس توضیح داده شده
باید بخونمش Big Grin

سلام

ببین دوست عزیز برای درک این مفهوم به کلی مقدمه‌چینی نیازه. این طبیعی که نتونستی بفهمی. اگه بری سراغ اساتید فیزیک یه دانشکده فیزیک هم می‌بینی از 30 تا استاد شاید فقط یکی دوتا تونستند مفهوم نسبیت عام رو بخوبی درک کنند و مفهوم فضا زمان رو بخوبی و روشن برات توضیح بدنند. به این سادگی که نیست دوست من. پایه ریاضیات واقعاً پیشرفته می‌خواد.

ولی برای درک اولیه توصیه میکنم که کتاب جهان در پوست گردو زیاد برای این کار مفید نیست.

این کتابها مفیدترند:

1- فضا زمان تخت و خمیده ترجمه یوسف امیر ارجمند که خوسبختانه امسال بعد از 12 سال تجدید چاپ شد. (دو سه فصل اول این کتاب واقعاً برای مبتدی‌ها بهترین گزینه‌ست)

2- نسبیت به زبان ساده ترجمه نظام الدین رضوی زاده (بدون هیچ فرمولی برای درک مفاهیم اولیه نسبیت خاص)

موفق باشید/.
[SIZE=1][SIZE=1]...And, it was man's job to understand how it worked[/SIZE][/SIZE]
پاسخ
یه بار کتاب کیهان در پوست گردو رو خوندم چیزی نفهمیدم!!! با اینکه متن ساده و روانی تقریبا داره ولی دفعه ی اول نمیشه خوب فهمید!!!
کتاب " افجار بزرگ" کریگ هوگان هم در مورد پیدایش کیهان و انفجار بزرگه که باید چندبار خوب بخونید تا متوجه شید!!!
پاسخ