تمیز کردن تلسکوپ
سلام من یک پک تمیز کننده تلسکوپ از اسمان شب خریدم که همراهش یک پمپ هواپ دستمال تمیز کننده و مایه شستشو دهنده بود.
اینه تلسکوپ من یکم کثیف شده بود به همین دلیل تصمیم گرفتم که با مایه و دستملا مخصوص اینه رو تمیز کنم ولی وقتی مایه اسپری رو روی اینه پاشیدم و بعد با دستمال بر روی ان کشیدم تا پاک شود اینه تلسکوپ پر از پرز شد به هر حال پس از چند ساعت تلاش تونستم پرز ها را تا 90 درصد پاک کنم که با این همه تلاش چند تا خش بر روی اینه ام افتاد من یه چند تا سوال دارم
1-ایا به دلبل مرغوب نیودن دستمال پرز پس داد یا من از دستمال اسپری بد استفاده کردم؟
2-ایا اون چند خش ریزی چند سانی که بر اینه افتاد تاثیری در رصد میزاره؟
باتشکر
پاسخ
dahr نوشته: سلام من یک پک تمیز کننده تلسکوپ از اسمان شب خریدم که همراهش یک پمپ هواپ دستمال تمیز کننده و مایه شستشو دهنده بود.
اینه تلسکوپ من یکم کثیف شده بود به همین دلیل تصمیم گرفتم که با مایه و دستملا مخصوص اینه رو تمیز کنم ولی وقتی مایه اسپری رو روی اینه پاشیدم و بعد با دستمال بر روی ان کشیدم تا پاک شود اینه تلسکوپ پر از پرز شد به هر حال پس از چند ساعت تلاش تونستم پرز ها را تا 90 درصد پاک کنم که با این همه تلاش چند تا خش بر روی اینه ام افتاد من یه چند تا سوال دارم
1-ایا به دلبل مرغوب نیودن دستمال پرز پس داد یا من از دستمال اسپری بد استفاده کردم؟
2-ایا اون چند خش ریزی چند سانی که بر اینه افتاد تاثیری در رصد میزاره؟
باتشکر

سلام

اون پک تمیز کننده فکر کنم مال عدسی هاست نه آینه

به هر حال جرات خوبی داشتی که تونستی خودت آینتو تمیز کنی! Confusedhock: Confusedhock: (و کار اشتباهی هم کردی Confusedhock: )
فراموش کن چیزی را که نمی توانی به دست بیاوری
به دست بیاور چیزی را که نمی توانی فراموش کنی

(شکسپیر)
فرزین حسینی
فوتو بلاگ من:
http://skyatnight.aminus3.com
پاسخ
کلا کار اشتباهی کردی

فکرکنم تلسکوپت یکم ابیراهی پیدا کنه
با نگاه کردن به آسمان فقط به گوشه ای از قدرت پروردگار پی خواهیم برد .
پاسخ
اگه اون پک مخصوص پاک کردن آینه بوده که واقعا باید خندید
اما در هر صورت آینه تلسکوپ خیلی حساسه و نباید سر خود اقدام به تمیز کردن اون کرد
ما در همین سایت بارها حنجره مون رو پاره کردیم مبنی بر این که آینه تلسکوپ رو مراکز تخصصی باید تمیز کنند مثل ایران اپتیک
پاسخ
سلام
اينه ي چيقي من هم هم پرز گرفته وهم يه خورده كثيف شده اگه اونو با دستمال نمدار عينك تميز كنم براي اينه ش مشكلي پيش نمياد. :roll:
پاسخ
سلام به همه در مورد باید بگم که بعد از این که چند ساعت اینه در مجاورت هوا بود به وسیله پمپ همه ی پرز ها رو از بین بردم در مورد پک هم من میخواستم پک اوریون بگیرم ولی توموم شده بود به همین دلیل پک تمیز کننده لنز واینه کلیج خریدم در مورد پک هم مطمئا هستم هم مال عدسی هست و هم مال اینه و کاربرد های دیگه ای هم داره مثل تمیز کزدن لنز دوربین و لپتاپ ها چون ازشون سوال کردم گفتن میشه برای تمیز کردن اینه هم به کاربرده بشه فقط باید در یک جهت دستمال بر روی اینه کشیده بشه
در مورد خش هم دیشب وقتی داشتم رصد می کردم مشکلی نداشت میشه دربارهی ابیراهی رنگی کمی صحبت کنید.
پاسخ
توی رصد های معمولی مشکلی پیش نمیاد .
پاسخ
يه چنتا خش براي رصد هاي معمول هيچ مشكلي نداره اما اي كاش قبل از اقدام يه سؤالي ميكرديد :oops:
تا مرهم زخم کهنه ما نمک است
هر سو که نگاه می*کنم قاصدک است
من ماندم و یک درد به نام*ِ پرواز
این درد میان مَردها مشترک است
پاسخ
البته خوبیش این بود که تلسکوپم 76 معمولی سمتی ارتفاعی اوریون بود که پارسال برای شروع نجوم خریده بودم یه یک کماه دیگر هم یه 8 اینچی میخرم ولی برام تجربه شد که دیگه دست به اسنه تلسکوپ نزنم یک سوال برای پیش اومد من روی عدسی هایم و فیلتر و جوینده رد فایندر رو به خاطر این که اپ چشمم بهش خورده بود و اثر انگشت روش بود با مایع و گوش پاکن مخصوصش تمیز کردم انصافا هم خیلی تمیز شد برق افتاد و اصلا هم خش خشی نشد می خواستم ببینم کیفیت لنز جوینده و فیلترم خراب میشه یا نه ممنون از همه ی شما
Big Grin Big Grin Big Grin
پاسخ
فکر نکنم که کیفیتش بیاد پایین ولی باید هر چند وقت یه بار که اگه دیدی خیلی کثیفه اونارو پاک کنی نه هر وقت بیکار بودی یه راست بری اونارو پاک کنی!! :wink: :wink:
فراموش کن چیزی را که نمی توانی به دست بیاوری
به دست بیاور چیزی را که نمی توانی فراموش کنی

(شکسپیر)
فرزین حسینی
فوتو بلاگ من:
http://skyatnight.aminus3.com
پاسخ