jahan dar barg
شاه کلید تعریف فرکتال "عدم تغییر در پزرگنمایی" هست. بنابراین چندان هم ارتباط دادن فرکتال با ساختار موجود در جهان بی ارتباط نیست
پاسخ
به نظر من گاهی باید محدودیت های مادی رو فراموش کنیم تا به حقیقت پی ببریم
پاسخ
abadanastro نوشته: به نظر من گاهی باید محدودیت های مادی رو فراموش کنیم تا به حقیقت پی ببریم

خير اينجا هيچ دستي در كار نيست كه بخوايم از طريق متافيزيك به معناي الهيات تفسيرش كنيم. مسأله‌ي جالب الگويي مشابهي است به صورت تقريبي داريم مي‌بينيم و دليل شباهت اين قضيه به الگوي فركتال، در واقع ميدانهايي هستند كه باعث ميشن تقارن موجود در عالم به اين صورت شبيه هم باشند. البته من از تقارنهاي ميدانهاي كوانتمي صحبتي به ميون نميارم كه در ابعاد بزرگ فعلآً با اونها كاري نداريم. اگر بخوايم الگوي بينابيني ببينيم به منظومه‌ي شمسي خودش الگوي بينابين ماست! يعني راه شيري و خوشه‌ي كهكشاني و بقيه ي ساختارهاي بزرگ كه ديناميكي رو دارند كه براثر قيد گرانشي بوجود مياد. البته هنوز تا مجهولات اصلي رو از سر راه برنداريم در فيزيك اين مسأله چندان مهم نيست. از ديد زيبايي‌شناسانه بله الگوي زيبايي دارند و ظاهراً مشابه.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool. Richard Feynman
پاسخ
بزارید واضح تر صحبت کنیم.
شما نظرتون اینه که کائنات از یک الگوی فراکتالی پیروی می کنه و می شه جهان هستی رو خود متشابه در نظر گرفت؟
اگر اینطوریه پس چرا در بعضی از قسمت های عالم نمی تونیم رابطه ای اینچنین پیدا کنیم؟
موضوع جالبیه برای بحث کردن....
عضو هیئت سرپرستی انجمن نجوم افلاک
http://www.kiarash.aminus3.com

کیارش مشعوفی
پاسخ
اول بگید الگوی فراکتالی یعنی چی؟؟
هرکجا هستم باشم-آسمان مال من است!
پاسخ
در مثال هایی که زدین اجزا با هم ارتباط داشتند
حالا بنظرتون جهانی در جهانی دیگر با اندازه ای کوچکتر میتونه ارتباط مستقیمی داشته باشه !
پاسخ
Virologist نوشته: اول بگید الگوی فراکتالی یعنی چی؟؟

راست میگه. اول یک نفر بزبان ساده بگه این الگوی فراکتال که میگویند یعنی چه؟ تا بعدش ببینیم این نظریه رو میفهمیم یا نه. :wink:

بعدش هم چرا "جهان در برگ" چرا سلول برگ؟!! این همه انواع و اقسام سلول‌های دیگه... چرا برگ رو انتخاب کردید. اگه دلیل خاصی داره، لطفاً بفرمایید.

متشکر/.
[SIZE=1][SIZE=1]...And, it was man's job to understand how it worked[/SIZE][/SIZE]
پاسخ
doctorp30 نوشته: بزارید واضح تر صحبت کنیم.
شما نظرتون اینه که کائنات از یک الگوی فراکتالی پیروی می کنه و می شه جهان هستی رو خود متشابه در نظر گرفت؟
اگر اینطوریه پس چرا در بعضی از قسمت های عالم نمی تونیم رابطه ای اینچنین پیدا کنیم؟
موضوع جالبیه برای بحث کردن....

دلیل نداره شما انتظار داشته باشید الگوی خودمتشابهی در تا ابد ادامه داشته باشه.
بله در دنیای ریاضی اینطور هست اما در جهان خارج نه.

شما ه نزم افزار رو دز نظر بگیرید که میخواد یه فرکتال بکشه. اینکه تا چه حد شما اگر بزرگنمایی کنید باز هم فرکتال می مونه به این بر میگرده که در برنامه بخواید معدله شما چند بار حل بشه. یا به اصطلاح iterate بشه. حالا اگه زدید 10000 باز. خوب این تا 10 هزار بار مثلا خودمتشابه میشه. آیا می تونید بگید چون تا ابد خودمتشابه نبود پس فرکتال نیست؟
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان