شكستي يا بازتابي؟
سلام
من ميخوام براي اولين بار يه تلسكوپ بخرم.
بودجه ام 300 هزار تومنه. و هدفم بيشتر رصدهاي تفريحي از سيارات و اجرام عمقيه. فعلا كار خاصي نميخوام بكنم. ولي احتمالا بعدا بخوام توي ماراتن ها هم شركت كنم.
خب من بين دو نوع شكستي و بازتابي مرددم. چون ميدونم كه شكستي تصاوير بهتري ميده ولي با همين پول ميتونم بازتابي بزرگتري بگيرم.لطفا راهنماييم كنيد براي رصد سيارات و ماه و يه تعداد اجرام عمقي كدوم بهتره؟
خودم فعلا دو مدل رو در نظر دارم:
شكستي 80 ميليمتر با پايه AZ4 يا 90 ميليمتر با پايه AZ3 كه حدود 300 تومنه.
يا بازتابي 130 ميليمتر با پايه AZ4 كه حدود 340 تومنه.
بين اين دو كدوم تصوير بهتري ميده؟

ضمنا مدلي كه گفته ردياب خودكار داره چه مزيتي داره؟
پاسخ
نظر شخصی من اینه که شما یه دوربین دوچشمی خوب بخری
و اگه بعدا دوست داشتی یه تلسکوپ متوسط بگیری

اگر هم اصرار داری تلسکوپ بخری توی رنج 300 هزار تومان
من تال 120 رو پیشنهاد میکنم چون استحکامش حرف نداره
پاسخ
شكستي 90 ميليمتر با پايه AZ3 كه حدود 300 تومنه.

من هم اولش با همین شروع کردم. البته هنوز هم دارمش که خیلی تمیز و کاملاً سالمه و شایدم اگه خواستید بفروشم. (حدود 195)

من فکر کنم شکستی در این سایز کیفیت تصویرش با بازتابی 130mm یکی هست.

و علاوه بر این شکستی 90 میلیمتر مزایایی داره که عبارتند از:

1- حمل و نقلش آسونتره.

2- تمیز کردن عدسی‌های شکستی خیلی راحتره از آینه بازتابی و تازه آینه‌ها بعد از یه مدت (بسته به مدت زمان رصد بین 3 الی 5 سال بعد) احتیاج به پوشش دهی مجدد دارند که عدسی‌ها چنین احتیاجی ندارند و یه عمر کار میکنند.

3- آینه‌ها زودتر از حالت خطی خارج شده و تنظیم مجدد آنها خیلی سخت‌تره. در صورتی که در شکستی‌ها وقتی روز اول عدسی سالم و تصاویر واضح بود تا همیشه سالم میمونه

4- تلسکوپ بازتابی تصاویر رو وارونه نشون میده اما در مدل شکستی با کمک منشور (واقع در قسمت چپقی) تصاویر مستقیم نشان داده میشوند.

5- بازتابی‌ها معمولاً از سایز 8 اینچ و 10 اینچ به بالا مناسب هستند که البته قیمت‌های اونها هم بالطبع بالاتره.

شاید تنها حسن بازتابی‌ها (البته در سایز‌های کم) نسبت به شکستی‌ها پایه‌های با استقرار استوایی آنها هست که توانایی مشاهده سقف آسمان را راحت فراهم میکنه که تازه در این مدل مورد نظر شما پایه هم استقرار سمت-ارتفاعی داره.

پایه‌های سمت ارتفاعی بجز مدل دابسونی توانایی مشاهده سقف آسمان را ندارند.

البته مدل Tal120 که دوستمون هم پیشنهاد دادند و ساخت روسیه است، در همین حدود قیمته و هم من شنیدم که خیلی مناسبه. ولی گویا دیگه نو پیدا نمیشه.

موفق باشید/.
[SIZE=1][SIZE=1]...And, it was man's job to understand how it worked[/SIZE][/SIZE]
پاسخ
سلام.من هم نظرم رو دوچشمیه.ولی اگه تلسکوپ میخواید شما میتونید یک دابسونیه 6 اینچ بخرید.فکر کنم 370 تومنه.البته مطمئن نیستم.اما به نظر من تال نخرید.چند دلیل داره:1.شما دارید پول پایه ی استوایی خوب رو میدید در صورتی که فرقی با سمتی ارتفاعی نداره چون موتور نداره.2.پایه ی سنگینی داره.3.تصویرش وارون و معکوسه و برای شما که تازه میخواین شروع کنید یه کم سخته.ولی از من شنیدید یک 80*20 بخرید فوق العادست.با بودجه ی شما یک پایه ی متوسط هم میتونید براش بخرید.من خودم 80*20 دارم.واقعا ازش راضیم.اگه یه کم دوباره میگم یه کم تیزبین باشید تمام جرم های ماراتن صوفی رو باهاش می زنید.دوربین عالیه ای هست.
گل نیلوفر در مرداب می روید تا همه بدانند در سختی ها باید زیبایی آفرید!
http://astrophoto.aminus3.com
پاسخ
واقعا ممنونم از راهنماييهاتون.
دابسوني براي من مناسب نيست چون پايه خيلي بزرگي داره و براي من كه ميخوام زياد جابجاش كنم. سخته.
اونطور كه دوست عزيزمون گفتن شكستي بهتره. حالا بين پايه ها قطبي خيلي بهتر از سمت ارتفاعيه؟
ضمنا با پايه AZ3 يا 4 ميشه عكاسي هم كرد يا حتما بايد قطبي باشه؟
پاسخ
با az3 و 4 شما نمی تونید عکاسی کنید.غیر از ماه و سیارات پرنور .اگه پایه ی استوایی بگیرید با بودجه ی شما نمی تونید خیلی از داخل تلسکوپ نوردهی کنید.مگه اینکه همش کنترلش کنید.اگر قصد عکاسی دارید با این بودجه نمیشه خیلی کاری کرد.تازه اگه تلسکوپ شکستی رو بگیرید چون آپو نیست با خطای رنگیش اذیتتون خواهد کرد.من میگم پولتون رو جمع کنید چند وقت دیگه یه آپو با EQ5 یا 6 بگیرید.البته اگه خیلی دوست دارید عکاسی کنید.
گل نیلوفر در مرداب می روید تا همه بدانند در سختی ها باید زیبایی آفرید!
http://astrophoto.aminus3.com
پاسخ
دوست عزیز
برای مشاوره می توانید با شماره 09354844077 تماس بگیرید تا کاملاً راهنمایی بشین.
پاسخ
يه سوال ديگه.
هنگام خريد هر كدوم از اين تلسكوپ ها آيا وسيله جانبي لازم ديگه اي هم هست كه بايد خريد يا تلسكوپ ها تمام لوازم جانبي رو دارند؟
مثلا چپقي يا فيلتر يا نميدونم هر چيز ديگه؟
پاسخ
cepheus نوشته: يه سوال ديگه.
هنگام خريد هر كدوم از اين تلسكوپ ها آيا وسيله جانبي لازم ديگه اي هم هست كه بايد خريد يا تلسكوپ ها تمام لوازم جانبي رو دارند؟
مثلا چپقي يا فيلتر يا نميدونم هر چيز ديگه؟
بعضی تلسکوپ ها یه سری لوازم جانبی مختصر دارند بعضی ها هم نه
ولی به نظر من همه سوالاتت رو جمع کن و با آقای جعفری زاده که وارد کننده انواع تلسکوپ هستند تماس بگیر و بپرس
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان