هابلیاش بیان جواب بدن
هابل چطوری انبساط جهان رو ثابت کرد؟؟
هرکجا هستم باشم-آسمان مال من است!
پاسخ
سلام.تا جایی که من می دونم اون سرعت حرکت کهکشان ها رو بدست آورد و دید که هر چی کهکشان دورتر باشه با سرعت بیشتری از ما دور میشه.
امیدوارم درست گفته باشم.
گل نیلوفر در مرداب می روید تا همه بدانند در سختی ها باید زیبایی آفرید!
http://astrophoto.aminus3.com
پاسخ
هابل متوجه شد در طیف این کهکشان ها یه سرخ گرایی وجود داره ! که پدیده دوپلر در امواج نوری این موضوع رو نشون میده که اجسام دارند دور میشند نسبت به ما و فهمید کهکشان ها دارند دور می شوند
پاسخ
میدونم اثر دوپلر چیه و از توضیحات شما دوستانم تشکر میکنم
اگه کسی دوست داره تا اثر دوپلر رو با مثال توضیح بدم
پاسخ
Virologist نوشته: میدونم اثر دوپلر چیه و از توضیحات شما دوستانم تشکر میکنم
اگه کسی دوست داره تا اثر دوپلر رو با مثال توضیح بدم

آره بی زحمت این اثر دوپلر رو توضیح بدین
پاسخ
وقتی رو تصور کنید که یه آمبولانس به شما نزدیک میشه ابتدا صدای آمبولانس زیر به نظر میاد اما بعد که از شما فاصله میگیره احساس میکنید که صدای اون بم تر شده-هنگامی که آمبولانس به سمت شما میاد سرعت اون به سرعت امواج افزوده میشه و موجب کاهش طول موج امواج صوتی و زیرتر شدن اونها میشه
همین پدیده دقیقا برای نور هم اتفاق میفته-یعنی وقتی زمین به شتاره ای نزدیک یا از اون دور بشه رنگ ستاره به آبی یا قرمز تغییر میکنه
سوالی هست بفرمایید
پاسخ
این تغییر رنگ ( قرمز برای دور شدن و آبی برای نزدیک شدن ) در طیف نور اتفاق میفته
پاسخ
Virologist نوشته: وقتی رو تصور کنید که یه آمبولانس به شما نزدیک میشه ابتدا صدای آمبولانس زیر به نظر میاد اما بعد که از شما فاصله میگیره احساس میکنید که صدای اون بم تر شده-هنگامی که آمبولانس به سمت شما میاد سرعت اون به سرعت امواج افزوده میشه و موجب کاهش طول موج امواج صوتی و زیرتر شدن اونها میشه
همین پدیده دقیقا برای نور هم اتفاق میفته-یعنی وقتی زمین به شتاره ای نزدیک یا از اون دور بشه رنگ ستاره به آبی یا قرمز تغییر میکنه
سوالی هست بفرمایید

البته دقت بفرمایید با نزدیک شدن یا دور شدن منبع ایجاد کننده موج، سرعت انتشار موج تغییر نمیکند بلکه فرکانس و طول موج آن تغییر میکند.

بعنوان مثال با دور شدن یک ستاره از زمین، فرکانس ارتعاش موج نور رسیده به زمین کاهش یافته در نتیجه طبق فرمول زیر، برای حفظ سرعت ثابت نور، طول موج آن افزایش می‌یابد که همان انتقال طیف نور به سمت سرخ یا بصورت خلاصه انتقال به سرخ است.

...................................................فرکانس × طول موج = سرعت انتشار موج

و در مورد انتقال به آبی که در مورد نزدیک شدن رخ میدهد، دقیقاً عکس بالاست.

در مورد امواج صوتی هم سرعت انتشار موج ثابت و برابر 330 متر بر ثانیه است. صدای زیرتر فرکانس بالاتر دارد (نزدیک شدن) و صدای بم‌تر فرکانس پایین‌تر دارد (دور شدن).
[SIZE=1][SIZE=1]...And, it was man's job to understand how it worked[/SIZE][/SIZE]
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان