سرانجام دو پروتون در LHC با هم برخورد كردند!!!
بزرگترين آزمايشگاه فيزيكي جهان سرانجام توانست اصلي ترين وظيفه خود يعني برخورد دو ذره پروتون با يكديگر را عملي ساخته و موجي از هيجان و اميد را در دل فيزيكداناني كه بي صبرانه در انتظار چنين لحظه اي بودند به وجود آورد.

مهندسين ناظر برخورد دهنده بزرگ هادرون (LHC) سرانجام توانستند براي اولين بار شاهد برخورد دو پروتون در اين برخورد دهنده عظيم باشند. اين دو پروتون در عمق 100 متري زير مرز فرانسه و سوئيس توسط هزار و 200 مغناطيس ابررسانا در جهت مخالف يكديگر هدايت شده و با يكديگر برخورد كردند.

اين رويداد از نظر دانشمنداني كه در اين آزمايشگاه بزرگ مشغول به كارند دستاوردي بزرگ به شمار مي رود. اين برخورد كم انرژي كه با هدف آشكار ساختن رازهاي كيهاني صورت گرفته است، پس از تابش دو پروتون به صورت همزمان و در دو جهت مخالف در تونل 27 كيلومتري برخورد دهنده هادرون رخ داد.

برخورد دهنده بزرگ هادرون كه توسط سازمان مطالعات اتمي اروپا، سرن راه اندازي شده است بزرگترين ماشين آزمايشگاهي جهان به شمار مي رود و مي تواند شرايطي مشابه آنچه چند ميلي ثانيه پس از انفجار بزرگ در جهان رخ داد را شبيه سازي كند. دانشمندان در اين آزمايشگاه به جستجوي نشانه هايي از بوزون هيگز، ذره اي زير اتمي كه در درك درست از فيزيك بسيار حياتي به شمار مي رود، خواهند بود.

دانشمندان پيش از اين از عملكرد مطلوب دستگاه و سرعت عمل آن پس از فعال سازي مجدد ابراز خرسندي كرده بودند. رالف هيور مدير كل سرن از سرعت بالا در دستيابي به برخورد دو ذره ابراز خوشحالي كرده و از آن به عنوان دستاوردي بزرگ و ارزشمند ياد مي كند. به گفته وي با اين حال بايد به آينده نيز چشم دوخت زيرا تا آغاز برنامه فيزيكي اصلي برخورد دهنده بزرگ هادرون راه طولاني در پيش است.

جيزم گيليز مدير ارتباطات سرن اعلام كرد اولين برخورد پروتونها درست زماني صورت گرفت كه كنفرانس خبري به منظور بررسي عملكرد ماشين پس از فعال سازي در حال برگزاري بود. ردياب اطلس هادرون اولين رديابي بود كه حضور پروتونهاي كانديداي برخورد را به ثبت رساند و پس از آن دو ردياب آليس و LHCb با فاصله چند 10 دقيقه موفق به مشاهده اين پروتونها شدند. سپس اپراتورها پرتوهاي پروتون را به منظور ايجاد برخورد با يكديگر انطباق داده و سرانجام دو پروتون با يكديگر برخورد كردند.

مهندسين سرن برخورد دهنده بزرگ هادرون را عصر روز جمعه پس از 14 ماه خاموشي به دليل انجام تعميرات براي دومين بار فعال سازي كردند. اين آزمايشگاه عظيم 14 ماه پيش به دليل بروز اختلال در يكي از اتصالات الكتريكي از كار افتاد.

به نقل از:http://nojumnews.com

فایل‌های پیوست
.jpg   TwoBeams-326x580.jpg (اندازه 37.21 KB / تعداد دانلود: 109)
هرکجا هستم باشم-آسمان مال من است!
پاسخ
اینم یه لینک انگلیسی در مورد LHC(به نظرم جالب اومد گفتم بذارم) :

http://en.wikipedia.org/wiki/ATLAS_experiment
هرکجا هستم باشم-آسمان مال من است!
پاسخ
سلام
بسيار عالي. اينهم خبرهاي روز درباره‌ي LHC

http://particles.ipm.ir/

انگليسيه.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool. Richard Feynman
پاسخ