نوبل فيزيك 2009 و نورشناسی
سه فيزيكدان 9 اكتبر (14 مهر) به خاطر كارشان در زمينه نورشناسي رشته‌اي (fibre optics) و حسگري الكترونيكي نور كه به ايجاد انقلابي در تكنولوژي اطلاعات ياري رساند،‌ جايزه نوبل فيزيك 2009 را دريافت كردند

به گزارش خبرگزاري فرانسه هيات داوران جايزه نوبل چارلز كائو، ويلارد بويل و جرج اسميت را به خاطر نقش‌شان در دگرگوني ارتباطات از تكنولوژي سيم-مسي و نامه‌هاي پستي به عصر اينترنت، اي‌ميل و اس‌ام‌اس، به عنوان 'استادان نور' مورد تقدير قرار داد.

بيانيه هيات داوران مي‌گويد: 'جايزه امسال نوبل فيزيك براي دو دستاورد علمي اعطا مي‌شود كه به شكل دادن بنيادهاي جوامع شبكه‌اي امروز ياري رسانده‌اند.'

بيانيه مي‌افزايد: 'كار اين دانشمندان به ايجاد بسياري از ابداعات كاربردي در زندگي روزمره انجاميده و ابزارهاي جديد براي اكتشاف علمي را فراهم كرده است.'

هيات داوران نوبل مي‌گويد يكي از اين دستاوردها، كابل فيبر نوري است كه امكان انتقال داده‌‌‌‌ها را با سرعت نور امكان‌پذير مي‌كند و ديگري حسگر نوري ديجيتال است كه همان 'چشم الكترونيكي' دوربين‌هاي ديجيتال است.

برندگان جايزه نوبل فيزيك 2009- از راست به ترتيب اسميت - بويل - كائو

كائو، كه مليت انگليسي و آمريكاي دارد، و در هنگ‌كنگ زندگي مي‌كند،‌ نيمي از جايزه نوبل امسال را به خاطر دستاورد راهگشايش در استفاده فيبرهاي شيشه‌اي براي ارتباط نوري دريافت كرد.

هيات داوران نوبل مي‌گويد: 'اگر قادر باشيد تمام فيبرهاي نوري موجود در جهان را باز كنيم و دور كره زمين بكشيم، به رشته‌اي واحد به طول يك ميليارد كيلومتر مي‌رسيم كه مي‌تواند 25000 بار دور كره زمين را بپيچد- و هر ساعت 10000 كيلومتر بر طول اين شبكه فيبرهاي نوري افزوده مي‌شود.

به گفته هيات داوران نوبل، كشف كائو - كه اكنون 75 سال است- در سال 1966 اين امكان را فراهم كرد كه امروزه 'متن‌، موسيقي، تصاوير و ويدئو را بتوان در كسري از ثانيه به دور كره زمين فرستاد.'

بويل، 85 ساله شهروند كانادا و آمريكا، و اسميت 79 ساله آمريكايي نيمه‌ ديگر جايزه را به خاطر اختراع يك مدار نيمه‌هادي تصويربرداري - حسگر ' CCD‍‍ ' - دريافت كردند كه همان 'چشم الكترونيكي' دوربين ديجيتال است.

CCD كه نور را به سيگنال هاي الكتريكي بدل مي‌كند و در سالا 1969 اختراع شد، از نظريه فتو- الكتريك اينتشتين - برنده جايزه نوبل 1921- الهام گرفته بود.

كميته نوبل مي گويد: 'اين وسيله انقلابي در عكاسي ايجاد كرد، زيرا اكنون مي‌شد نور به جاي استفاده از فيلم به صورت الكترونيكي ثبت كرد.'

تكنولوژي CCD همچنين در بسيار وسائل پزشكي مانند آنهايي كه براي تصويربرداري از درون بدن به مقاصد تشخيصي يا درماني به كار مي‌روند، مورد استفاده است.

اغلب دوربين‌هاي ديجيتال امروزي از حسگرهاي كارآمدتر CMOS استفاده مي‌كنند،‌ گرچه حسگر CCD هنوز براي عكاسي پيشرفته به كار مي‌روند.

اين دو برنده جايزه نوبل همه دوران كاري‌ان را در آزمايشگاه‌هاي بل در نيوجرسي در آمريكا گذراندند.

برندگان جايزه نوبل يك مدال طلا، يك ديپلم افتخار و يك ميليون كرون سوئد (1.42 ميليون دلار)‌دريافت مي‌كنند كه ميان برندگان جايزه تقسيم مي‌شود.

ارسال :امير حسين ستوده بيدختي

منبع http://hamshahrionline.ir
هرکجا هستم باشم-آسمان مال من است!
پاسخ
هرچی گشتم تالاری به نام اخبار پیدا نکردم مجبور شدم تاپیک رو تو این تالار بزارم
خلاصه ببخشید
پاسخ
چرا تاپیک اخبار نجومی هست.......
در مسابقه خواب برتر در وبلاگ زیر شرکت کنید و جایزه نجومی بگیرید:
http://www.rasadroya.blogfa.com
پاسخ
کجاست؟؟
آیا تالاری مخصوص به خودش داره؟
پاسخ
viewtopic.php?f=24&t=1478&hilit=%D8%A7%D8%AE%D8%A8%D8%A7%D8%B1+%D9%86%D8%AC%D9%88%D9%85%DB%8C
پاسخ
نه تاپیکه تالار نداره.
پاسخ
سالی که جایزه نوبل صلح رو به اوباما بدن دیگه بقیش معلومه !
پاسخ
abadanastro نوشته: سالی که جایزه نوبل صلح رو به اوباما بدن دیگه بقیش معلومه !
خوبه با این کاراشون لج ایرانیارو در آوردن :lol:
راستی از ایران کسی نوبل فیزیک گرفته تا حالا؟
پاسخ