یک ترفند برای افزایش نور ورودی به تلسکوپ های نیوتونی
سلام به همگی یه ایده به ذهنم رسیده امیدوارم کمکم کنید تا بتونم به نتیجه برسم, مگر نه اینکه قسمت اعظم کارایی یک تلسکوپ به قطر عدسی و یا آینه برمیگرده مخصوصاً شفافیت وضوح و بزرگنمایی قابل قبول و این موضوع به نور برمیگرده یعنی نوری که وارد دستگاه میشه سوالی که برام پیش اومد این بود که آیا میشه با همین تلسکوپ که دارم میزان ورود نور رو بیشتر کنم چیزی که کمتر به ذهن آدم میرسه و بیشتر روس چشمی ها کار میشه تا آینه اصلی (در نیوتونی) حالا بنظر شما میشه ؟ من فکر مینکم بشه البته نه با تعویض آینه بلکه با چندتا آینه تخت و همون سیستم یادتونه تو بچگیا با یه آینه نور خورشیدو مینداختیم رو دیوار و وقتی چند نفر بودیم نور هارو رو هم مبنداختیم :o و البته اون دایره روشن تر میشد ینی نور بیشتری بهش میرسید خودتونم میتونید امتحان کنید حالا ایده من استفاده از چندتا آینه هست به این شکل (البته هرچی بیشتر بهتر) مثلا 3 تا 5 آینه تخت که یکم از قطر آینه اصلی تلسکوپ بزرگتر هستند اطراف لوله بزارین و همشونو به سمت یک آینه دیگه که دقیقا جلوی لوله اپتیکی قرارداره نشونه برید حالا اتفاقی که میوفته اینه که نور از بینهایت به چندتا آینه اول میخوره بعد هرکدوم با نور یکسان به آینه آخر و درنهایت وارد تلسکوپ میشه یه چیزی مثل آباژور برعکس هرکدوم از آبنه ها با زاویه مناسب نور رو انتقال میدن چون در آبنه تخت نور همگرا یا واگرا نمیشه بزرگنمایی وجود نداره و همون نور از تصویر بینهایت به آینه اصلی میرسه ولی با نور بیشتر فکرشو بکنین شاید بشه حتی عکاسی رو با نوردهی کمتر و با دوربین های معمولی انجام داد کیفیت تصاویر نور و رنگ بیشتر میشه و خلاصه تلسکوپ ارتقا پیدا میکنه اگه بنظرتون ایده خوبی میاد و مسخره نیست روش کار میکنم شایدم دارم اشتباه میکنم وایده خوبیه در هرصورت سعی میکنم یه نقاشی تو فتوشاپ از طرحم بکشم
پاسخ

پیام‌های این موضوع
یک ترفند برای افزایش نور ورودی به تلسکوپ های نیوتونی - توسط bigstar344 - 04-08-2014, 07:57 PM