شاتل ها برای همیشه زمین گیر شدند، خداحافظ شاتل...
من از همه دوستان به خاطر اطلاع رسانی اشتباه,پوزش میخوام.قبلا خونده بودم که قسمت مدارگرد شاتل بعد از بازگشت به زمین دوباره قابل استفاده ست.منم فکر میکردم که کلا ناسا یه مدارگرد ساخته بود و فقط برای ماموریت های مختلف اسمشو عوض میکرد!امروز چندتا مطلب خوندم و فهمیدم که بدجوری اشتباه میکردم!شاتلها کلا 135 تا پرواز داشتن و برای این تعداد پرواز 6تا مدارگرد ساخته شده بود.یعنی از هر کدوم چندبار استفاده شده,3تا از مدارگردها هم به دلایل مختلف از بین رفتن.واقعا معذرت میخوام!

NASA - Space Shuttle and International Space Station

Space Shuttle Information

How many space shuttles orbiters were there
[COLOR="#0066ff"]
The truth is that the best ideas sound crazy at first. And then there comes a time when we can't imagine a world without them
[/COLOR]

[COLOR="#00cc00"]The 100 Year Starship organization
[/COLOR]
پاسخ
آخرین پرواز شاتل Enterprise
Final Flight: Space Shuttle Enterprise Over NYC | Video | Space.com
[COLOR="#0066ff"]
The truth is that the best ideas sound crazy at first. And then there comes a time when we can't imagine a world without them
[/COLOR]

[COLOR="#00cc00"]The 100 Year Starship organization
[/COLOR]
پاسخ
[COLOR="#0000FF"]نظر شما در مورد جایگزین های شاتل چیه؟؟؟

آژانس فضایی اروپاخودروی انتقال خودكار Edoardo Amaldi را جایگزین آن كرد.[/COLOR]

[COLOR="#0000FF"]سازمان فضایی آمریکا تصمیم گرفت پس از بازنشستگی تمام شاتل*های خود برای سفرهای آتی، فضانوردانش از فضاپیمای اوریون استفاده کند. مقامات ناسا از طرح*های فضاپیمای اوریون استفاده می*کنند تا کپسول MPCV (وسیله نقلیه چند منظوره) را بسازند.

این کپسول*ها قادر به جابه*جایی چهار فضانورد به سوی مقصد*های دور در فضا خواهند بود.[/COLOR]

البته این موضوع رو هم اضافه کنم که دانشمندان روس دارن روی یک موتور جدیدی برای فضا پیما کار میکنند به نام آستام که قویتر و مقرون به صرفه تر از موتورهای قبلیه و نوع سوختش هم فرق میکنه
پاسخ