تالار گفتگو ستاره‌شناسان
نقدو معرفی کتاب! - نسخه قابل چاپ

+- تالار گفتگو ستاره‌شناسان (https://www.astrotalk.ir)
+-- انجمن: ابزارهای ستاره شناسی (https://www.astrotalk.ir/forumdisplay.php?fid=5)
+--- انجمن: کتاب (https://www.astrotalk.ir/forumdisplay.php?fid=42)
+--- موضوع: نقدو معرفی کتاب! (/showthread.php?tid=588)

صفحات 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

نقدو معرفی کتاب! - Owl - 04-16-2009

كتاب اخترشناس آماتور نوين از سري پاتريك مور يكي از آن‌ كتابها ي ساده و خوبي است كه خواندن آن جداي از اينكه مكات جالب و خوب محسباتي در مورد نجوم كروي و قطبي كردن تلسكوپ راياد مي‌دهد، براي ساختن و يا ايجاد يك محيط يا رصدخانه‌ي شخصي ايجاد انگيزه مي‌كند. البته كتابي نيست كه جزيياتي را درباره‌ي ساخت رصدخانه در اختيار بگذارد. ولي براي شروع و آشنايي انگيزه‌ي خوبي ايجاد مي‌كند. و اينكه اخترشناسان آماتور در چه محيطي و چطور كار مي‌كنند.
ترجمه هم به نظر من معقول بود و مشكلي نداشت. هم قيمت مناسبي دارد و هم حجم كم نسبت به موضوعي كه ويراستار انگليسي انتخاب كرده. اين كتاب مجموعه اي است از چند مقاله در اين زمينه.

نقدو معرفی کتاب! - Belder - 04-16-2009

اين كتاب رو خوندم جالبه
پاتريك مور بازم كتاب داره؟
اگه داريد معرفي كنيد
با تشكر

نقدو معرفی کتاب! - Owl - 04-18-2009

انفجار بزرگ قبل و بعد از آن و نظريه‌هاي موجود! بسياري به همين دليل جذب نجوم شده‌اند. جذابيت اين موضوع بسياري را حتي از عامه‌ي مردم به خودش مشغول مي كنه. در اين كتاب كه در نوع خودش بي‌نظريه به همين موضوع پرداخته شده. مسأله‌ي ترجمه كمي به چشم مياد. ولي در نهايت موضوع قرباني ترجمه نميشه. نكارش فارسي جاي ويرايش داشته.
فصل‌بندي هاي كتاب براساس تاريخچه‌ي انفجار بزرگ از ديدگاه فيزيك انرژي هاي بالا و تحقيقات روز زمان چاپ بوده. 1995 اگر اشتباه نكنم. در اينجا با انچه كه خارج از تخيله مواجه ميشيد! يعني كتاب تخيلي و نظريه‌ پردازانه نيست. آنچه در فيزيك ذرات بنيادي و كيهان‌شناسي تجربي بدست آمده و نظريه‌هاي علمي و نه علمي-انتزاعي مورد استناد نويسنده بوده است. به همين دليل اگر مي‌خواهيد راجع انفجار بزرگ كتابي علمي بخوانيد، اين كتاب ساده نويسي شده رابه شما توصيه مي‌كنم. خوشبختانه قيمت و حجم كتاب كم است!!
كتاب نيازي به چاپ رنگي يا نفيس نداشته كه نقد منفي در اين باره بنويسم. غير از نوع نگارش كه به هر حال مترجم در سطح خودش سعي كرده بهترين متن رو البته بدون ويراستار انجام بده. چاپ سوم اين كتاب هم در امده بود. نمي‌دونم به چاپ چهارم رسيده يا نه.

نقدو معرفی کتاب! - Owl - 04-18-2009

جداول و تاريخهاي ايراني، نام كتابي است كه شايد بيش از اينكه جامعه‌ي اخترشناسي با اون آشنا باشه عامه‌ي مردم بااون آشنا هستند. اين كتاب توسط قدرت‌ا...تمدني به زبان انگليسي نوشته شده كه همزمان فارسي اون هم در ايران چاپ شده. كتاب نمونه‌ي بزرگتر تقويم و برابري ساعتها از همين نويسنده است كه فقط در جداول برابري جهاني با كتاب نام برده تفاوت دارد. هردو هم اكنون در بازار كتاب موجود هستند. كه دومي از طريق انتشارات مربوطه قابل دسترسه چون كتاب دوم وارد بازار كتاب شد. هرچند به نظرم هنوز تعدادي از كتاب فروشي ها اين كتاب را نيز دارند.
متن فارسي مطلوب است و مشكلي با ان نخواهيد داشت. كساني كه به ساعتهاي آفتابي و يا تقويم علاقه دارند از اين كتاب هم استفاده‌ي زيادي خواهند برد. تبديل تقويم و برابري ساعت مسأله‌اي است كه نويسنده براي هر فارسي زباني نظر داشته.

نقدو معرفی کتاب! - akhtar shenas - 04-23-2009

من امروز کتاب فیزیک هالیدی جلد اول رو گرفتم.از افراد با تجربه در زمینه المپیاد نجوم خواهش می کنم توضیح بدن برای المپیاد نجوم کدوم فصل ها رو باید بخونم.لطفا هرچه زودتر جواب بدین.
با تشکر

نقدو معرفی کتاب! - Owl - 04-25-2009

من اگر باشم كه البته كمي سخت گيرم نسبت به مرجع مناسب و اينكه از پايه بايد مطالعه كرد، يقيناً بايد 80% كتاب رو بخوني. منتهي اين زياد طول نمي‌كشه مهم اينه كه تمرين بتوني حل كني. منتهي براي مرحله‌ي اول نيازي به هاليدي نيست. ولي بايد از الان بخوني تا بتوني برسي به المپياد و مرحله‌ي دوم كه به رياضيات و فيزيك احتياج داري. مفاهيم همه‌ي كتاب مورد نيازه. ولي چند فصل اول+تكانه و انرژي+ دستگاه‌هاي ذرات+گرانش. منتهي من مي‌گم همه‌ي كتاب. علت داره اين حرف!

نقدو معرفی کتاب! - akhtar shenas - 04-25-2009

جناب owl اگه میشه بگید برای مرحله اول چه فصل هایی رو باید بخونم.اگه کتاب مفید در زمینه المپیاد نجوم هم معرفی کنید ممنون میشم.
در ضمن اگه در حد خودم باشه خیلی بهتره(سال اول دبیرستان)
با تشکر

نقدو معرفی کتاب! - Owl - 04-25-2009

اين رو بيشتر از كساني بايد پرسيد كه در اين زمينه كار ميكنند. همين كلمه‌ي المپياد نجوم رو كه بزنيد در گوگل مي‌بينيد كه در وبلاگها يا وبسايت منابع ذكر شده. شايد از نوشته‌ي من مفيدتر باشه.

نقدو معرفی کتاب! - jeod - 04-26-2009

البته من به اندازه ی آقایه owlدرزمینه ی فیزیک ونجوم ماسباتی تجربه ندارم ولی چون خودم یک سالی المپیادخوندم شایدتجاربم به دردتون بخوره Big Grin اونطوری که من ازبرگزیدگان کشوری واستادان پرسیدم ومطالعه کردم اول باید به تمام مباحث فیزیک سه ساله دبیرستان مسلط باشید.بعدباید مفاهیم تئوری پدیده هایه اخترفیزیکی رو به خوبی درک کرده باشید برای این کارکتاب نجوم دینامیکی ونجوم به زبان ساده عالی اند.بعدش باید سعی کنی مفاهیم تئوری رو با مباحثه فیزیکی که یاد گرفتی ادغام کنی برای این منظورمن به شما کتاب آمادگی برای المپیاد نجوم رومعرفی وتوصیه میکنم .متاسفانه دقیقا یادم نیست نویسندش کیه ولی از فروشگاه آسمان شب میتونی تهیه کنی .در آخرهم باید مفاهیم نجوم رصدی وآماتوری روکامل یادگرفت که بهتراز هرکتابی یک منجم آماتور خبره میتونه بهتون کمک کنه! :wink: البته کتابهایه نجوم کروی به خصوص فصل اول وبررسی نقشه هایه آسمان واطلسها هم به من کمک کرد که تمام سوالات رصدی مرحله ی اول رو کامل جواب درست بدم(حدود12تا)

نقدو معرفی کتاب! - Castor va Pollux - 05-26-2009

1-جداول تاريخ هاي ايراني:
کتابی با جداول فراوان به همراه معرفی کامل تقویمهای شمسی، قمری و میلادی به همراه جداول مورد نیاز برای تبدیل آنها به همدیگر
2-رصد و تارريخ گذاري در ايران:

معرفی کارهای رصدی دانشمندان دوران اسلامی و تقویمهای موجود در ایران به همراه جداول مربوط به آنها
3-ستاره شناسي زمانهاي اسلامي براي قرن 21

کتاب حاضر،می کوشد تا با بهره گیری از داده های معتبر و مرجع جهانی،مشکل تقویم های اسلامی وشناخت دقیق زمان،همچون آغاز ماه قمری،طلوع،زوال و غروب خورشید و هنگام فجر و نیمه شب را به گونه ای علمی حل نماید.