تالار گفتگو ستاره‌شناسان
خرید تلسکوپ - نسخه قابل چاپ

+- تالار گفتگو ستاره‌شناسان (https://www.astrotalk.ir)
+-- انجمن: ابزارهای ستاره شناسی (https://www.astrotalk.ir/forumdisplay.php?fid=5)
+--- انجمن: تلسکوپ (https://www.astrotalk.ir/forumdisplay.php?fid=36)
+--- موضوع: خرید تلسکوپ (/showthread.php?tid=439)

صفحات 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45

خرید تلسکوپ - m mehdi - 11-03-2010

ممنون از راهنماییهاتون .
به نظر شما یه قرص کوچولو برنگ سبز تقریبا معادل یه ستاره قدر 7تا8 چی میتونسته باشه ؟

خرید تلسکوپ - Sky_Watcher - 11-03-2010

اگه اون قرص سبز تو افق شرقی و نزدیک مشتری بود ، پس حتماً اورانوسه.
راستی بچه ها ، با دوربین تک چشمی میشه حلقه ها ی مشتری یا زحل رو دید؟
من وقتی با دوربین تک چشمیم به مشتری نگاه کردم انگار یه حاله ای دورش دیده بودم.
قمر هاشم به صورت نور کمرنگ میدیدم
اورانوس هم در نزدیکی مشتری به اندازه ی قمرهای مشتری روشن بود
یه نقطه ی روشن دیگه هم در یکی دو درجه سمت راست مشتری دیدم
آیا نپتون بود؟

خرید تلسکوپ - astronomer50 - 11-03-2010

Sky_Watcher نوشته: ا
راستی بچه ها ، با دوربین تک چشمی میشه حلقه ها ی مشتری یا زحل رو دید؟
من وقتی با دوربین تک چشمیم به مشتری نگاه کردم انگار یه حاله ای دورش دیده بودم.
قمر هاشم به صورت نور کمرنگ میدیدم
اورانوس هم در نزدیکی مشتری به اندازه ی قمرهای مشتری روشن بود
یه نقطه ی روشن دیگه هم در یکی دو درجه سمت راست مشتری دیدم
آیا نپتون بود؟

سلام
حسین جان اولا مشتری کمربنداش رو می تونی ببینی ولی حلقه هاشو در نور مریی نمی تونی ببینی!

اورانوس هم به اندازه ی اقمار گالیله ای درخشندگیش زیاد نیست حتما یه جرم(ستاره) دیگه رو دیدی! :wink:

اون نقطه ی روشن هم که می گی در یکی دو درجه ای مشتری دیدی به احتمال زیاد ستاره بوده. از رو ستلاریوم چک کن!!

ابیراهی(کج نمایی) هم دو نوعه : کروی و رنگی
که در ابیراهی کروی گوشه های تصویر کشیده می شن و مثلا ستاره ها در گوشه ی تصویر به صورت کروی صورت نمی گیرند!
و در ابیراهی رنگی گوشه ی تصویر یه سری رنگ هایی اضافی روش میوفته که اغلب قرمز و آبی هستند!

موفق باشید/. Big Grin

خرید تلسکوپ - Sky_Watcher - 11-05-2010

تلسکوپی هست که ابیراهی نداشته باشه؟ :?: :?: :?:

خرید تلسکوپ - astronomer50 - 11-05-2010

Sky_Watcher نوشته: تلسکوپی هست که ابیراهی نداشته باشه؟ :?: :?: :?:

سلام
ریچی کریتن :!: که تلسکوپ هابل هم از همون نوعه :wink:

خرید تلسکوپ - New Astronomer - 11-06-2010

سلام

من تو فکر خرید اشتراکی یه همچین تلسکوپی هستم. اینطوری شاید واقعاً بشه یه تحقیق علمی درست و حسابی هم ارایه داد.

[عکس: 40inchgm.jpg]

خرید تلسکوپ - drdehghani - 11-06-2010

با یه همچین تلسکوپی عملا هیچ کاری نمیتونید بکنید! هیچیا!
یه تلسکوپ به تنهایی حداکثر تا بزرگنمایی 400-500 بتونه کارایی داشته باشه.

حتما به کلی وسیله دیگه احتیاج دارید و اگه قرار این وسائل رو داشته باشید دیگه به تلسکوپ اینقدر بزرگ هم احتیاج نداریم.
اول از همه ما یه مکان مناسب احتیاج داریم. یه خونه کنار یه روستایی تو یه دشت با ارتفاع خوب یا نزدیک کویر.

خرید تلسکوپ - New Astronomer - 11-06-2010

سلام

با تهیه یه خونه مناسب در یک مکان مناسب در درجه اول الویت موافقم.

اما در مورد تلسکوپها باید بگم تفاوت قدرت تفکیک (Resolution) تصویری که با این تلسکوپ (40 اینچ دابسونی) میشه دید با بقیه تلکسوپها واقعاً چشمگیره. من تجربه دارم و دیدم تفاوت قدرت تفکیک یه شکستی 10 الی 12 سانتی یا بازتابی 10 اینچ واقعاً قابل توجه بود. این موضوع در مورد میکروسکوپهای نوری و الکترونی هم صدق میکنه.

بزرگنمایی بالا در حد 400 الی 500 برابر با تلسکوپهای مثلاً 10 حتی تا 14 اینچ بشدت قدرت تفکیک تصویر رو کاهش میده. ولی یا این تلسکوپ 40 اینچ حقیقتاً میشه در بزرگنمایی‌های بالا مواردی از جزئیات تصور رو دید که با بقیه تلسکوپها محاله و دقیقاً همین جزئیات پنهان تصاویر است که بسیار مهمه و میتونه منشاء کشفیات و تحقیقات جدید باشه و گرنه یک تصویر کلی از هر کجای آسمان رو که هر منجم آماتوری هم باهاش آشناست.

فکر کنم با تعریف قدرت تفکیک موضوع بهتر روشن بشه:

قدرت تفکیک یا Resolution کوچکترین فاصله بین دو نقطه در تصویر است بگونه‌ای که بتوان هنوز آن دو نقطه رو بصورت کاملاً متمایز و مجزا دید و تشخیص داد.

شکل زیر تا حدی این موضوع را نشان می‌دهد:

[عکس: resolution.4.jpg]

متشکر/.

خرید تلسکوپ - only orion - 11-06-2010

سلام
ابیراهی رنگی مخصوص تلسکوپ های شکستی است چون فقط در عدسی نور میشکنه و در آینه فقط پدیده ی بازتاب رخ میده.در تلسکوپ های شکستی هم تلسکوپ های آپوکروماتیک ابیراهی بسیار کمی دارند که میشه از اون چشم پوشی کرد.تلسکوپ های بازتابی هم که به کلی عاری از این خطا هستند.

خرید تلسکوپ - drdehghani - 11-06-2010

بحث خود تلسکوپ نیست. مسئله وجود جو هست.
جو معمولا اجازه نمیده از یه حدی بیشتر بزرگنمایی مفید داشته باشید. تصویرتون موج دار میشه! انگار که دارید دارید کف یه استخر رو نگاه میکنید. البته میتونید با روش هایی مثل اینکه تعداد زیادی عکس رو در زمان کوتاه بگیرید و ... این اثر رو خنثی کنید ولی اون دیگه با این تلسکوپ به تنهایی نمیشه.
خلاصه باید اساسی به یه رصدخونه خصوصی گروهی فکر کنیم