تالار گفتگو ستاره‌شناسان
خرید تلسکوپ - نسخه قابل چاپ

+- تالار گفتگو ستاره‌شناسان (https://www.astrotalk.ir)
+-- انجمن: ابزارهای ستاره شناسی (https://www.astrotalk.ir/forumdisplay.php?fid=5)
+--- انجمن: تلسکوپ (https://www.astrotalk.ir/forumdisplay.php?fid=36)
+--- موضوع: خرید تلسکوپ (/showthread.php?tid=439)

صفحات 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45

خرید تلسکوپ - MehdiM - 07-11-2010

abadanastro نوشته: اگر هدف اصلی شما عکاسی از اعماق آسمان است باید یه پایه ی خوب تهیه کنی ! دابسونی های موتوردار برای این کار مناسب نیستند . و بهتره از همون مقر های eq5 یا eq6 استفاده کنی .

ممنون براي پاسخ.
خوب هدف اول من عكاسي نيست بلكه رصد هست، تو اين چند روز به دليل مشكلات سايت خودم كمي تحقيق كردم و تقريبا به نتيجه رسيدم در چند فروم خارجي دابسوني ها بر روي پايه هاي قوي قرار داده شده بودند.
فكر كنم اگر در درجه اول كسي فقط قصد رصد و يا شركت در ماراتن رو داشته باشه انتخاب اولش همين دابسوني باشه، شما دوستان با اين بودجه چيز بهتري به ذهنتون ميرسه؟
1 سوال ديگه:
1) دو اينچ اضافه در رصد اعماق آسمان چقدر تاثير داره.

خرید تلسکوپ - ORION-M42 - 07-11-2010

سلام

من هم دقیقا در خرید تلسکوپ همین مشکل را داشتم و پس از تحقیق به این تتیجه رسیدم که ارزش یه پایه استوایی
خیلی بیشتر از 2 اینچ دهانه بزرگتره .

با یکی از دوستان که مشورت کردم به من گفت که یه دابسونی اسکای واچر از سری ساده ا بگیر و روی HEQ5 قرار بده
اینطوری هم پایه دابسونی را داری هم استوایی .

حالا سوالی که برام پیش اومده اینه که سری های معمولی با سری الماس سیاه چه تفاوتی داره آیا کیفیت آینه ها در الماس سیاه
از سری معمولی بهتره ؟

تفاوت فکوسر های الماس سیاه با سری معمولی تو چیه و در رصد چه تاثیری میذاره ؟

از این دوستمان می خواهم نتیجه تحقیقاتشان را در اختیار من هم قرار دهند تا من هم از تجربیات ایشان استفاده بکنم .

من با آقای جهفری زاده که صحبت کردم به من گفتند که فرق 8 با 10 اینچ چیزی حدود 1 یا 2 درصد و ارزش نداره که برای
این مقدارکم از خیر پایه استوایی بگذری و دابسونی اتنخاب کنی .

و اینجور که من فهمیدم اسکای واچر های لوله باز هم مشکلاتشون زیاد تره
1-لق شدن قسمت متحرک بعد از یه مدت ( تلسکوپ یکی از دوستان بعد از مدت 3 سال به این مشکل مبتلا شد )
2-کثیف شدن آینه در مدتی خیلی کم تر از کثیف شدنه آینه در تلسکوپ های لوله کامل.
ولی خوب در اونطرف حمل و نقل آسانشون هم هست
موتور های دابسونی فقط واسه تازه کارها خوب است که می خواهند یک جرم را برای چند ثانیه در مرکز دید قرار دهند
وبرای کسانی که قصد رصد به صورت جدی و البته عکاسی را دارند توصیه نمی شود من از هر کس که پرسیدم هیچ کس این
دابسونی ها را توصیه نکرد

این نتایج تحقیقات من بود لطفا در صورت امکان شما هم نتایج تحقیقاتتان را در اختیار من قرار دهید تا انساالله هر دو انتخاب درستی انجام دهیم

با تشکر
Smile Smile

آخه مشكل اينه كه حتي اگر تفاوتشان 1-2 درصد باشد (كه مطمئنم بيشتر هست) باز هم با پايه EQ5 و نيوتوني 8 اينچ كه به قيمت 1030000 به فروش ميرسه نميشه عكاسي بلند مدت كرد به چند دليل يكي اينكه براي نيوتوني 8 اينچ بايد Heq5 انتخاب بشه چون به همراه لوازم عكاسي كمي از حداكثر وزن مورد تحمل پايه عبور مي كنيم، نكته هاي خوبي رو اشاره كرديد، بقيه دوستان اين مشكلات رو در دابسوني هاي Flextube ديدن؟ (راستي مگه جند سال هست كه FlexTube اومده و دوست شما بعد از 3 سال دچار مشكل شده؟).
كسي پيشنهاد ديگه اي نداره؟

خرید تلسکوپ - مهمان - 07-11-2010

دورد بر شما

از این سوالها تا بحال زیاد شده. برای اطلاعات بیشتر با 09354844077 فروشگاه ایران اپتیک تماس بگیرید.

متشکرم

خرید تلسکوپ - ORION-M42 - 07-11-2010

سلام

من فکر نکنم با EQ5 برای عکاسی با مشکل روبه روبشین من عکس هایی را مه با EQ5 و 8 اینچ نیوتونی گرفته شده است را دیده
ام هیچ مشکلی نداشت .

همچنین شنیدم که این پایه تحمل لوله 10 اینچ را هم داره ولی اون موقع دیگه برای عکاسی مناسب نیست .

من هم نمی دانم سری لوله باز الماس سیاه از کی اومده تو ایران و لی چیزی که دوستم می گفت این بود که تلسکوپشو 2 یا 3 سال پیش گرفته . :wink:

ممنون جناب جعفري زاده حتما تماس مي گيرم، البته فكر كنم اگر بحث ادامه پيدا كنه سوالات اوليه بقيه دوستان رو تا حدودي جواب بده،
در پاسخ به دوست عزيزمون ORION-M42 هم بگم كه من هم در فرومهاي خارجي در مورد كارايي پايه ها خوندم، مثل شما نظرم به خريد دابسوني و بعد از چند وقت خريد يك پايه خوب هست اينجا رو ببينيد:
کد:
http://www.astronomyforum.net/skywatcher-telescopes-forum/88593-first-impressions-skywatcher-300p-flexitube-auto-2.html#post554826
اين يك 12 اينچ جمع شونده روي قويترين مقر SkyWatcher

خرید تلسکوپ - skytotelescope - 07-11-2010

به نظر من اگه شما هدفتون عکاسیه بهتره یه آپوی 90 یا بالاتر با یه مقر خوب مثل heq5 یا eq6 تهیه کنید. در عکاسی رزولوشن و کنتراست تصویر خیلی مهمه.در کنار این باید لوازم جانبی هم داشته باشید (بارلو , چشمی های متعدد , فیلتر های اچ الفا و اچ بتا و ....)
اگر هدفتون رصد اعماق آسمان و گاهی هم عکاسی هست این موارد پیشنهاد منه :
1- لوله اپتیکی 10 اینچی اسکای واچر و از سری الماس سیاه که جداگانه فروخته میشه. البته در اندازه های 6 اینچی و 8 اینچی هم موجوده.قیمتش هم به ترتیب 570 , 287 و 377 تومن هست.
2-مقر eq5 یا گزینه بهتر مقر اوریون مدل Orion #9829 Sky View Pro EQ Mount non هست که قابلیت گوتو شدن رو هم داره.
قیمت این مقر ها هم به ترتیب 540 و 550 هست.

خرید تلسکوپ - fatemeh_astronomer - 07-11-2010

اگه نظر من رو بخواین به هیچ وجه یه تلسکوپ با مقر استوایی رو با یه دابسونی عوض نمی کنم مقر استوایی یعنی با یه تیر دو نشون هم میشه رصد کرد و هم عکاسی

با تشكر از همه دوستان براي نظراتشون، بالاخره بعد از راهنمايي هاي جناب جعفري زاده و پرسش در چندين فروم و افراد مختلف و نظرات شما دوستان عزيز نسخه 10 اينچ دابسوني معمولي و بدون موتور انتخاب شد و انشالله در آينده يك پايه استوايي خوب براي آن تهيه خواهد شد باز هم از همگي ممنونم.

خرید تلسکوپ - astronomer50 - 07-11-2010

سلام
ولی به نظرم در مسابقاتی مانند مسیه دابسونی ها خیلی سرعت کارت رو می بره بالا! اونم به خاطر پایه ی این نوع تلسکوپه