تالار گفتگو ستاره‌شناسان
بهترین عکس*های آسمان شب سال ۲۰۱۶ معرفی شدند - نسخه قابل چاپ

+- تالار گفتگو ستاره‌شناسان (http://astrotalk.ir)
+-- انجمن: آسمان شب (http://astrotalk.ir/forum-3.html)
+--- انجمن: عکاسی آسمان شب ( عکاسی نجومی ) (http://astrotalk.ir/forum-26.html)
+--- موضوع: بهترین عکس*های آسمان شب سال ۲۰۱۶ معرفی شدند (/thread-2733.html)بهترین عکس*های آسمان شب سال ۲۰۱۶ معرفی شدند - fns4565 - 02-14-2017

بهترین عکس*های آسمان شب سال ۲۰۱۶ معرفی شدند. این عکس*ها متعلق به برندگان مسابقه*ی «جهان در شب» هستند. مسابقه*ای که هر سال برای نمایش زیبایی*های طبیعت آسمان شب و به یاد آوردن آن*چه که امروزه بیشتر مردم فراموش کرده*اند برگزار می*شود. در میان برندگان، نام امیررضا کامکار عکاس آسمان شب ایرانی هم دیده می*شود.
از شفق*های قطبی شمال نروژ گرفته تا آسمان تاریک سرزمین*های مرکزی روسیه و کمان راه*شیری برفراز جزایر هاوایی در عکس*های برگزیده دیده می*شود. امیررضا کامکار عکاس ۲۱ ساله*ی ساکن کرج که مقام سوم در بخش مبارزه با آلودگی نوری را کسب کرده از آسمان شب کاخ اختصاصی کوروش در محوطه*ی میراث تاریخی پاسارگاد عکس گرفته است.
مسابقه*ی عکس جهان در شب، رقابتی سالیانه است که در دو بخش «زیبایی آسمان شب» و «مبارزه با آلودگی نوری» توسط پروژه*ی Twanight برگزار می*شود. هدفش ترویج و نمایش قسمتی از طبیعت است که در زندگی شهری مدرن امروزی کمتر مجالی برای تماشای آن وجود دارد. بابک امین تفرشی، عکاس نجومی ساکن آمریکا مدیر و موسس این پروژه است. قبلا در دیجی*کالا مگ مصاحبه*ای را با او و درباره*ی پروژه*ی توآن نایت انجام داده بودیم که می*توانید با کلیک روی این لینک آن را بخوانید.
امیررضا درباره*ی عکسی که گرفته می*گوید: «شب بارش شهابی برساووشی سال ۹۴ بود که با چند نفر از دیگر دوستان عکاس آسمان شب به محوطه*ی میراث تاریخی پاسارگاد رفتیم. در فاصله*ی ۱۰ دقیقه از مقبره*ی کوروش، کاخ اختصاصی کوروش قرار دارد. آن*جا بود که این عکس را گرفتم.» درحالی که قسمت مرکزی کهکشان راه*شیری در آلودگی نوری شهر شیراز و دیگر نورهای مزاحم منطقه گم شده بود، امیررضا آن را برفراز ستون*های باقی*مانده از کاخ ویران شده ثبت می*کند. امیررضا می*گوید آن شب قدم زدن در محوطه*ی پاسارگاد لذت بخش بود و شهاب*های برساووشی پشت سر هم آسمان را در می*نوردیدند. نمای تاریخی کاخ ۲۵۰۰ ساله با آلودگی نوری مدرن و ستاره*هایی که نور آن*ها از هزاران سال پیش به ما می*رسد، همه حال و هوایی به عکس داده*اند که باعث شده داوران مسابقه*ی توآن آن را شایسته*ی برنده شدن بدانند. شاید به همین دلیل نام عکس را «زمین باستانی، آسمان مدرن» گذاشته است.
[عکس: TWAN2.jpg]عکس «زمین باستانی، آسمان مدرن» امیررضا کامکار از کاخ اختصاصی کوروش و آلودگی نوری آسمان شب آن منطقه برنده*ی جایزه*ی سوم در بخش مبارزه با آلودکی نوری شد.

جیمز ریچاردسن از داوران مسابقه درباره*ی این عکس می*گوید: «قرار گرفتن شب هنگام در مجموعه*ی میراث جهانی پاسارگاد ایران باستان، تجربه*ی خاصی بوده است.» او این*طور ادامه می*دهد که به تصویر کشیدن آلودگی نوری معمولا کار مشکلی است. ولی این عکس یک قدم پا را فراتر می*گذارد و نشان می*دهد که چگونه آن*چه همواره از آسمان شب می*دیدیم در طول هزاران سال گذشته تغییر کرده است. ما تاسف می*خوریم که نمی*توانیم آسمان شب پاسارگاد را آن*طور که ساکنانش در ۲۵۰۰ سال پیش مشاهده می*کردند، ببینیم. یوری بلتسکی از دیگر داوران این مسابقه می*گوید: «این یک عکس پانورامای زیبا از مکانی واقعا شگفت*انگیز است. مثالی عالی از زمانی که آلودگی نوری نقش زیبایی در عکس ایفا می*کند و توجه ما را به اهمیت حفظ باقی مانده*ی آسمان*های تاریک جلب می*کند.»
امیررضا از هنگامی که دبستانی بوده با نگریستن به ماه از درون یک دوربین تک*چشمی کوچک شیفته*ی نجوم شده و آن را تا کنون ادامه داده است. هرچند که ابتدا در فعالیت* نجومی خود یک رصدگر بوده و در همین حوزه برنده*ی دو مسابقه*ی کشوری به نام ماراتن مسیه و ماراتن صوفی شده، ولی از ۶ سال پیش به عکاسی نجومی روی آورده تا بتواند زیبایی*های آسمان شب را به همراه مناظر چشم*نواز زمینی ثبت کند. عکس*های او پیش از این در مجلات معتبر ایرانی و خارجی مثل ماهنامه*ی نجوم، ماهنامه*ی Sky and Telescope، Astronomy Now و Sky At Night چاپ شده است. حالا امیررضا برنده*ی یک دوربین دوچشمی خیلی جالب شده که می*تواند بوسیله*ی آن آسمان شب را خیلی بهتر از گذشته رصد کند.
در هر بخش سه عکس برنده شده و در نتیجه ۶ عکس برگزیده در دو بخش وجود دارد. البته امسال بخش عکس*های کامپوزیت هم به مسابقه*ی توآن افزوده شده بود. یک سری عکس* دیگر هم وجود دارد که هرچند برنده نشدند، ولی از نظر داوران کاملا شایسته*ی تقدیر بودند. مجموعه*ی آن*ها که چند تصویر از عکاسان ایرانی هم در آن*ها حضور دارد را می*توانید در ویدیوی بالای خبر ببینید. عکس*های منتخب را هم در پایین ببینید لذت ببرید.
[عکس: TWAN3.jpg]نورهای شمال برفراز لوفوتن. برنده*ی جایزه*ی اول بخش مبارزه با آلودگی نوری. عکس توسط «الکس کنو» در نروژ گرفته شده است.

[عکس: TWAN4.jpg]«دنباله*ی شفق قطبی» برنده*ی جایزه*ی اول بخش زیبایی آسمان شب شده و توسط استفانی یی از شمال نروژ گرفته شده است.


[عکس: TWAN5.jpg]عکس «همه*ی این درخشش*ها طلا نیستند» توسط کارلو زاناندرا در ایتالیا گرفته شده و برنده*ی جایزه*ی دوم در بخش مبارزه با آلودگی نوری شده است.


[عکس: TWAN6.jpg]عکس «عکاس» را نیکولاس روملت در ایسلند گرفته و برنده*ی جایزه*ی دوم در بخش زیبایی آسمان شب شده است.


[عکس: TWAN7.jpg]«آیین یکی شدن با طبیعت» عکسی است که بوریس دیمیتریف از روسیه گرفته و برنده*ی جایزه*ی سوم در بخش زیبایی آسمان شده است.


[عکس: TWAN8.jpg]عکس «نورهای وایکینگ» توسط آدام وودوورث از کانادا گرفته شده و برنده*ی زیبایی آسمان شب در بخش عکس*های ترکیبی شده است.


[عکس: TWAN9.jpg]«راه*شیری مثل یک دلفین» عکسی است که آلوین وو از رصدخانه*ی قله*ی موناکی در هاوایی گرفته و برنده*ی مبارزه با آلودگی نوری در بخش عکس*های ترکیبی شده است.


[عکس: TWAN10.jpg]عکس «خورشید گرفتگی کلی برفراز اسوالبارد» را Thanakrit Santikunaporn در نروژ گرفته و از برندگان بخش عکس*های ترکیبی است.


[عکس: TWAN11.jpg]عکس «رد ستارگان کوهستان لیپوان» را سان گوچای از چین گرفته است و از برندگان بخش عکس*های ترکیبی است.


بهترین عکس*های آسمان شب سال ۲۰۱۶ معرفی شدند - Regulus - 02-15-2017

اقای کامکار از اعضای قدیمی استروتاک هستن.
بهشون تبریک میگم.
ایشونن: http://astrotalk.ir/members/only-orion.htm


بهترین عکس*های آسمان شب سال ۲۰۱۶ معرفی شدند - bazarim.ir - 03-06-2017

بسیار عالی با تشکر از مدیر سایت