تالار گفتگو ستاره‌شناسان
تلسکوپ دست ساز - نسخه قابل چاپ

+- تالار گفتگو ستاره‌شناسان (https://www.astrotalk.ir)
+-- انجمن: ابزارهای ستاره شناسی (https://www.astrotalk.ir/forumdisplay.php?fid=5)
+--- انجمن: تلسکوپ (https://www.astrotalk.ir/forumdisplay.php?fid=36)
+--- موضوع: تلسکوپ دست ساز (/showthread.php?tid=2214)

صفحات 1 2 3 4 5 6 7 8

تلسکوپ دست ساز - Regulus - 08-09-2012

اگه قراره چيزى با اين تلسكوپ شكستيا كه، عدسيشو از بيرون ميخرى ديده بشه، ملت همه ميرفتن برا خودشون شكستى درست ميكردن. منظور از ساخت تلسكوپ ساخت همون اينه يا عدسيشه و اگرم منظور كنار هم قرار دادن اينه يا عديسيش و ساير اجزا باشه، بازم كيفيت اينه چينى از هر عدسى كه گير بيارى بيشتره.
من تا حالا نجوم به زبان ساده رو نخوندم ولى با اپتيک كار كردم. شما تا حالا يه چشمى خوب رو پشت يه عدسى(از همينايى كه مى خواى باهاش تلسكوپ درست كنى) گرفتى؟ اگه گرفته باشى ميبينى كه تصويرى كه حتى از ماه نشون ميده از چيزى كه با چشم ميبينى هم ضعيف تره. انقدر نور بد كانونى ميشه كه نور لازم براى ديدن اكثر اجرام جمع نميشه و تصوير درست حسابى تشكيل نميشه. در كل اين تلسکوپ، نهايتا در حد يه دوربين تک چشمى براى روزه و تو شب كارايى چندانى نداره.

تلسکوپ دست ساز - astronomer-1 - 08-10-2012

من خودم برای اولین بار و بدون تجربه و فقط با استفاده از همین فرمول هایی که ذکر کردم تلسکوپ شکستی خودم رو ساختم ... مشخصات عدسی شیئی تقریبا نزدیک به همونی بود که مایر دگانی پیشنهاد کرده بود ، یعنی قطر 80 میلیمتر و فاصله کانونی 100 سانتی متر، من قبل از خرید ، تو مغازه ی اپتیک یارو(!) همه فرمول ها رو با عدسی هاش انجام دادم و بعد خریدم، نتیجش هم تلسکوپیه که الان دارمش
بزرگنمایی خوبی داره( تقریبا 70 تا 80 برابر) توان تفکیکش هم به نسبت شکستیا بالاست ، بین 1 تا 1.2 ثانیه قوسی
به نظرت با این نمیشه اجرام رو دید ؟
حرفتون رو هم قبول دارم ، بهترین شکستی ها هم نقیضه رنگ دارند ، چه برسه به دست ساز هاش ، ولی اگه زاویه دید ،و فاصله کانونی 180 باشه ، یعنی در راستای هم باشن نقیضه به شدت کاهش پیدا می کنه ، ضمنا در زمان نصب عدسی ها خیلی باید دقت کنید ، چون هر بی دقتی باعث ایجاد هاله رنگ میشه
به هر حال هم قیمتی خیلی کمی برام داشت و هم دردسر کمی!!!

تلسکوپ دست ساز - Regulus - 08-10-2012

چه اجرامى رو باهاش ديدى؟

تلسکوپ دست ساز - astronomer-1 - 08-10-2012

سطح ماه با جزییات حیرت انگیزی قابل رویته ، دهانه ها کاملا مشخص هستند
مریخ ، حلقه ی زحل ، مشتری و اقمارش و زهره و عطارد ، چند باری هم نپتون و اورانوس
در حد یه تلسکوپ 100 هزار تومانی کار می کنه برام
درحالی که براش وقت گذاشتم و 15 هزار تومان هزینه
به نظرت به صرفه نیست ؟

تلسکوپ دست ساز - Regulus - 08-11-2012

بنظرم اگه يه دو چشمى با همين عدسى ها درست ميكردى خيلى بهتر بود.
يا اگه ميشد با ميدان ديد بازتر.

تلسکوپ دست ساز - astronomer-1 - 08-15-2012

Regulus نوشته: بنظرم اگه يه دو چشمى با همين عدسى ها درست ميكردى خيلى بهتر بود.
يا اگه ميشد با ميدان ديد بازتر.

والا من تجربه اولم بود، راضی هم هستم ازش

تلسکوپ دست ساز - Sky_Watcher - 08-17-2012

واسه تلسکوپ بازتابی دست ساز باید بیشتر از اینا خرج بشه(به خاطر هزینه ی کوتینگ.) البته میشه به صورت دستی کوتینگ کرد ولی خطرناکه.
واسه تراش آینه به 2 قطعه شیشه ی پیرکس و 4 نوع پودر سایش( از 1 تا 4) احتیاج دارین.

تلسکوپ دست ساز - astronomer-1 - 08-18-2012

درسته ، اگه کسی به سرش بزنه خودش درست کنه !
من خریدم عدسی ها رو
میشه بیشتر در مورد ساخت عدسی و آینه دست ساز توضیح بدی ؟

تلسکوپ دست ساز - Regulus - 08-18-2012

اينه دست ساز رو ميشه توضيح داد، ولى عدسى رو هر كسى نميتونه بسازه. چون هم بايد از شيشه مناسب استفاده بشه و هم بايد تراش بسيار دقيقى بخوره. در ضمن براى از بين بردن خطاى رنگى عدسى ها بايد از يه دسته عدسى استفاده كرد.

تلسکوپ دست ساز - amator - 08-24-2012

astronomer-1 نوشته: من خودم برای اولین بار و بدون تجربه و فقط با استفاده از همین فرمول هایی که ذکر کردم تلسکوپ شکستی خودم رو ساختم ... مشخصات عدسی شیئی تقریبا نزدیک به همونی بود که مایر دگانی پیشنهاد کرده بود ، یعنی قطر 80 میلیمتر و فاصله کانونی 100 سانتی متر، من قبل از خرید ، تو مغازه ی اپتیک یارو(!) همه فرمول ها رو با عدسی هاش انجام دادم و بعد خریدم، نتیجش هم تلسکوپیه که الان دارمش
بزرگنمایی خوبی داره( تقریبا 70 تا 80 برابر) توان تفکیکش هم به نسبت شکستیا بالاست ، بین 1 تا 1.2 ثانیه قوسی
به نظرت با این نمیشه اجرام رو دید ؟
حرفتون رو هم قبول دارم ، بهترین شکستی ها هم نقیضه رنگ دارند ، چه برسه به دست ساز هاش ، ولی اگه زاویه دید ،و فاصله کانونی 180 باشه ، یعنی در راستای هم باشن نقیضه به شدت کاهش پیدا می کنه ، ضمنا در زمان نصب عدسی ها خیلی باید دقت کنید ، چون هر بی دقتی باعث ایجاد هاله رنگ میشه
به هر حال هم قیمتی خیلی کمی برام داشت و هم دردسر کمی!!!

سلام

خیلی مفید و جالب بود ممنون