تالار گفتگو ستاره‌شناسان
تلسکوپ دست ساز - نسخه قابل چاپ

+- تالار گفتگو ستاره‌شناسان (https://www.astrotalk.ir)
+-- انجمن: ابزارهای ستاره شناسی (https://www.astrotalk.ir/forumdisplay.php?fid=5)
+--- انجمن: تلسکوپ (https://www.astrotalk.ir/forumdisplay.php?fid=36)
+--- موضوع: تلسکوپ دست ساز (/showthread.php?tid=2214)

صفحات 1 2 3 4 5 6 7 8

تلسکوپ دست ساز - mohammad_reza - 02-19-2012

کلا تلسکوپ درست کردن برای زمان قاجاره الان تلسکوپ در انواع قیمت هست با کیفیت ساخت بالا بخوای یک تلسکوپ درست کنی هم خرج داره هم اینکه به نتیجه مطلوب نمیرسی

تلسکوپ دست ساز - khosro777 - 02-19-2012

mohammad_reza نوشته: کلا تلسکوپ درست کردن برای زمان قاجاره الان تلسکوپ در انواع قیمت هست با کیفیت ساخت بالا بخوای یک تلسکوپ درست کنی هم خرج داره هم اینکه به نتیجه مطلوب نمیرسی
ای بابا شماها که همتون حرف خودتون و می زنید!!! من می گم بسیازید و امتحان کنید. این کار دستی و عملی است :confused::mad:

تلسکوپ دست ساز - mohammad_reza - 02-19-2012

من ساختم با حال نبود :?
حداقل دارین میسازین یک اینه 10 متری درست کنین که بشه بهش افتخار کردSmile

تلسکوپ دست ساز - amir adib - 02-19-2012

به نظر من مسابققه تلسکوپ سازی بزارید...!

تلسکوپ دست ساز - mehdymo - 02-19-2012

دوستان ساختنش زیاد سخت نیست اما مشکل اصلی کوتینگ هستش،کوتینگ آلومینیوم نباشه که به درد نمیخوره اگه نقره بزنی چند ماه بعد دوباره باید بزنی،کوتتینگ آلومینیوم هم که دیگه اینقد گرون شده که فقط کوتینک یک شش اینچ هزینه اش معادل یه آینه آماده ده اینچه با این تفاوت که آینه آماده سهموی است و دقت بسیار بالایی داره اما آینه ای که تراش میدین کروی است و سهموی کردنش واقعا سخته-اما ممکنه-فقط حسابی وقت میگیره و در نهایت هم دقتش خیلی زیاد نخواهد بودو برا همین مجبوری f اون رو بالای هشت بگیری که طول لوله واقعا زیاد در میاد اما اگه آینه رو بخری کارت خیلی راحت تر میشه، اینم بگم که تهیه اپتیک تنها 30% کل کاره چون محاسبات دقیق و سرهم کردن اونا واقعا کار داره و دیگه اینکه تو جریان ساختن تلسکوپ اینقد باید آزمون و خطا برین که میشین خدای اپتیک، من خودم یه مشکلی داشتم که فکر میکردم مال تنطیم کردنه برا همین اینقد رفتم سراغ یاد گرفتن تنطیم بازتابی ها که الان هر بازتابیی رو بگی مثل آب خوردن یه دقیقه ای تنطیم میکنم. به نظر من حتما یه بار اینکار رو بکنین ارزشش رو داره،خیلی چیزها این وسط یاد میگیرین که واقعا به درد میخورن،از تست فوکو گرفته تا تست رونچی و تست ستاره ای،خواص اپتیک،خطاهای اپتیکی،تاثیر تنشهای خیلی کوچک روی آینه،تاثیر گرد و غبار روی اپتیک و ...
راستی یادم رفت بگم که ساختن شکستی غیر ممکنه چون اول از همه شیشه خیلی با کیفیت با ضریب شکست خیلی پایین میخواد که فکر نکنم تو ایران باشه اگرم باش وقتی هر دو طرف رو با دقت بالا تراش دادین تازه باید برین سراغ کوتینگ که دیگه ... چون یه شیشه ساده تراش خورده به هیچ دردی نمیخوره چون این عدسیی که به این شیوه ساخته شده و کوتینگ نداره حتی آکروماتیک هم نیست

تلسکوپ دست ساز - Regulus - 02-20-2012

ساخت تلسکوپ برای افراد صبور می تونه تفریح و کار عملی خوبی باشه ولی برای مثلا من که صبرم خیلی زیاد نیست توصیه نمیشه. فقط خرج زیادی رو دستت میزاری و نتیجه هم نمیگیری (تازه اگه تمومش کنی).
راستی من تو فکر ساخت شهاب مصنوعیم.Wink

تلسکوپ دست ساز - mohammad_reza - 02-20-2012

مهدی نکنه اینم نصفه کاره ول کنی:grin:

تلسکوپ دست ساز - Regulus - 02-20-2012

اگه مشکل علمی و بودجه نداشته باشه ایشالله تابستون به انجام میرسه.Wink

تلسکوپ دست ساز - amir adib - 02-21-2012

چه وسایلی واسه ساختش لازمه؟؟

تلسکوپ دست ساز - Regulus - 02-22-2012

فعلا در حال بررسی این موارد با دوستان هستیم. ببینیم چی میشه. ولی می تونم یه بخش حتمیشو بهتون بگم. یه قلوه سنگ