تالار گفتگو ستاره‌شناسان
تلسکوپ دست ساز - نسخه قابل چاپ

+- تالار گفتگو ستاره‌شناسان (https://www.astrotalk.ir)
+-- انجمن: ابزارهای ستاره شناسی (https://www.astrotalk.ir/forumdisplay.php?fid=5)
+--- انجمن: تلسکوپ (https://www.astrotalk.ir/forumdisplay.php?fid=36)
+--- موضوع: تلسکوپ دست ساز (/showthread.php?tid=2214)

صفحات 1 2 3 4 5 6 7 8

تلسکوپ دست ساز - mohammad_reza - 01-26-2012

دوستان نمی خواستم بگم من یه اپو درست کردم 72mm در حد هابل.Big Grin:lol::lol:
ویلیام اپتیک دزدید.اینم عکسش [ATTACH=CONFIG]1277[/ATTACH]

تلسکوپ دست ساز - amir adib - 01-27-2012

:lol::lol::lol::lol:

تلسکوپ دست ساز - Regulus - 01-28-2012

راستی من دو روز پیش یه بار دیگه چشمی 25mm رو پشت یه عدسی گرفتم. پشت یه لنز تله 200 روسی مربوط به مرحوم Zenit بنده. کیفیت تصویر واقعا فوق العاده بود. بدون ابیراهی رنگی, بدون کش اومدن تصویر. کلا خیلی عالی بود. ببینم می تونم تلسکوپش کنم یا نه.

تلسکوپ دست ساز - amir adib - 01-31-2012

تونستی تلسکوپش کنی ؟؟؟

تلسکوپ دست ساز - Sky_Watcher - 01-31-2012

آقایون
بهتره بایه بازتابی شروع کنین
بـــــــــــــــازتابــــــــــــــی دابســــــــــــــــــــــــــــونـــــــــــــــــــــــــــی.
4 یا 6 اینچ. همینو بس.
سعی نکنید آینه رو بخرید.باید خودتون تراش بدینش و بعد صیقلش بدین و بعدشم بفرستیدش واسه کوتینگ(نقره اندود کردن).

تلسکوپ دست ساز - Regulus - 02-02-2012

amir adib نوشته: تونستی تلسکوپش کنی ؟؟؟
نه این چند شب هوا ابری بود. ببینیم کی هوا صاف میشه.

تلسکوپ دست ساز - mehdymo - 02-19-2012

سلام دوست عزیز
من خودم یه آینه 6 اینچ تراش دادم و تست فوکو رو هم خیلی خوب جواب می داد اما وقتی رسیدم به کوتینگ بهم گفتن که 200 تومان خرج داره،البته بدون هزینه پست و خطرات احتمالی، بنابراین ترجیح دادم یه آینه 10 اینچ از آسمان شب بخرم که اونا همراه با آینه و چشمی آینه ثانویه هم برام فرستادن، منم خودم تمامی مراحل دیگر رو رفتم و تلسکوگ رو کامل ساختم اما تا یک ماه یه مشکلی داشت و نمیتونستم به هیچ عنوان تنظیمش کنم اما بالاخره درست شد و واقعا کیفیت عالیی داره،من تمامی قطعات رو خودم ساختم به غیر از آینه و چشمی ها که اونارو نمیشه ساخت.
حتی لیزر هم خط کننده رو هم خودم ساختم و خیلی راحت باهاش کار میکنم،خوشحال میشم بتونم کمکت کنم

تلسکوپ دست ساز - khosro777 - 02-19-2012

mehdymo نوشته: سلام دوست عزیز
من خودم یه آینه 6 اینچ تراش دادم و تست فوکو رو هم خیلی خوب جواب می داد اما وقتی رسیدم به کوتینگ بهم گفتن که 200 تومان خرج داره،البته بدون هزینه پست و خطرات احتمالی، بنابراین ترجیح دادم یه آینه 10 اینچ از آسمان شب بخرم که اونا همراه با آینه و چشمی آینه ثانویه هم برام فرستادن، منم خودم تمامی مراحل دیگر رو رفتم و تلسکوگ رو کامل ساختم اما تا یک ماه یه مشکلی داشت و نمیتونستم به هیچ عنوان تنظیمش کنم اما بالاخره درست شد و واقعا کیفیت عالیی داره،من تمامی قطعات رو خودم ساختم به غیر از آینه و چشمی ها که اونارو نمیشه ساخت.
حتی لیزر هم خط کننده رو هم خودم ساختم و خیلی راحت باهاش کار میکنم،خوشحال میشم بتونم کمکت کنم
دوست عزیز
موضوع ساخت تلسکوپ توسط خود افراد است و کوتینگ آن هم در آزمایشگاه می تواند انجام داد. کار شما هم تحسین برانگیز است. Wink

تلسکوپ دست ساز - Sky_Watcher - 02-19-2012

mehdymo نوشته: سلام دوست عزیز

احتمالا میخواستی کوتینگ آلومینیوم کنی که انقدر گرون شده ، یکی از خوبی ها ساخت شکستی اینه که پول واسه کوتینگ نداره اما تراشش سخت تره.

تلسکوپ دست ساز - khosro777 - 02-19-2012

Sky_Watcher نوشته: احتمالا میخواستی کوتینگ آلومینیوم کنی که انقدر گرون شده ، یکی از خوبی ها ساخت شکستی اینه که پول واسه کوتینگ نداره اما تراشش سخت تره.
دوست عزیز، عدسی شکستی هم به کوتینگ نیاز داره. در کل هزینه*ی شیشه، لوازم تراش و کوتینگ آنقدر زیاد است که نمی توان آن را انجام داد. همان تلسکوپ بازتابی بهتر است Wink