تالار گفتگو ستاره‌شناسان
سوال: شناسایی جرم صبح گاهی - نسخه قابل چاپ

+- تالار گفتگو ستاره‌شناسان (https://www.astrotalk.ir)
+-- انجمن: گوناگون (https://www.astrotalk.ir/forumdisplay.php?fid=7)
+--- انجمن: پرسش و پاسخ (https://www.astrotalk.ir/forumdisplay.php?fid=48)
+--- موضوع: سوال: شناسایی جرم صبح گاهی (/showthread.php?tid=1810)

صفحات 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25

سوال: شناسایی جرم صبح گاهی - Regulus - 03-09-2011

Dark sky هم یه بار اشتباه شما رو کرد. قسمت اول اون پست خطاب به شماست و قسمت دومش مربوط به Dark sky. اگه مطلب رو بد ادا کردم ببخشید. :wink:

سوال: شناسایی جرم صبح گاهی - supr nova - 03-11-2011

استدعا می کنم سرکار خانم ...!

سوال: شناسایی جرم صبح گاهی - Regulus - 03-11-2011

بله؟ سرکار خانم؟ :lol: :lol: سرکارخانم دیگه کیه؟

سوال: شناسایی جرم صبح گاهی - supr nova - 03-11-2011

Regulus نوشته: بله؟ سرکار خانم؟ :lol: :lol: سرکارخانم دیگه کیه؟
آخ ببخشید ، اشتباه شد...!!! :!:

سوال: شناسایی جرم صبح گاهی - Dark Sky - 03-13-2011

[quote="Regulus"]Dark sky هم یه بار اشتباه شما رو کرد. قسمت اول اون پست خطاب به شماست و قسمت دومش مربوط به Dark sky. اگه مطلب رو بد ادا کردم ببخشید. :wink:[/quote

@ regulus
بله حق با شماست منم بعید میدونم ستاره با عنصر اولیه هلیوم تشکیل بشه

سوال: شناسایی جرم صبح گاهی - betelgos - 03-18-2011

سلام .
یه سوال دیگه دارم : دمای یه سیاره با نیروی جاذبه اش رابطه ای داره ؟ آخه یه جا خوندم امکان داره دمای اتمسفر یه سیاره زیاد و نیروی جاذبه اش کم باشه ولی یه جا دیگه خوندم سیاراتی مثل مشتری دماشون به خاطر جاذبه زیادشون بالا میره ! :?: :!:

سوال: شناسایی جرم صبح گاهی - Regulus - 03-18-2011

دمای سیاره فقط به نیروی جاذبه اون سیاره بستگی نداره ولی میتونه به طور غیر مستقیم به اون ربط داشته باشه.
هر چی جرم سیاره بیشتر باشه جاذبش بیشتر میشه و میتونه گاز های بیشتری رو نگهداره و به دلیل اتمسفر غلیظش دماش بالا میره.
ولی همیشه اینطور نیست و دلایل دیگه ای هم وجود دارن. مثلا زهره به دلیل اینکه اتمسفرش اکثرا از گازهای گلخانه ایه دمای سطحش بیشتر از دمای سطح زمینه که از اون پرجرم تره. ولی چیزی که وجود داره اینه که سیارات کم جرم توانایی نگهداری اتمسفر غلیظ رو ندارن و دمای سطحی بالاشون فقط با نزدیکی به ستاره مادر توجیه میشه.

سوال: شناسایی جرم صبح گاهی - supr nova - 03-18-2011

Regulus نوشته: دمای سیاره فقط به نیروی جاذبه اون سیاره بستگی نداره ولی میتونه به طور غیر مستقیم به اون ربط داشته باشه.
هر چی جرم سیاره بیشتر باشه جاذبش بیشتر میشه و میتونه گاز های بیشتری رو نگهداره و به دلیل اتمسفر غلیظش دماش بالا میره.
ولی همیشه اینطور نیست و دلایل دیگه ای هم وجود دارن. مثلا زهره به دلیل اینکه اتمسفرش اکثرا از گازهای گلخانه ایه دمای سطحش بیشتر از دمای سطح زمینه که از اون پرجرم تره. ولی چیزی که وجود داره اینه که سیارات کم جرم توانایی نگهداری اتمسفر غلیظ رو ندارن و دمای سطحی بالاشون فقط با نزدیکی به ستاره مادر توجیه میشه.
بله . و البته باید به این نکته هم توجه داشته باشیم که سیارتی که فاقد جو هستند ، (مثل عطارد و زهره ) همون طور که دمای آنها سریعا بالا می رود ، خیلی هم سریع پایین می آید و در نتیجه اختلاف دمای شب و روزشون خیلی زیاد می شود. اگر زمین هم جو نداشت به حال روز عطارد دچار می شد.
اما در باره ی سوال : به نظر من دمای یک سیاره نمی تواند رابطه ی خاصی با جاذبه اش داشته باشه . ببینید ، جاذبه رابطه ی مستقیمی با جرم داره .یعنی همان طور که همه ی ما می دانیم ، هر چه جرم یک سیاره بیشتر باشد ، جاذبه ی آن نیز بیشتر می شود . خوب سیارتی مثل اورانوس و نپتون که دو غول گازی به شمار می آیند ، با جرم زیادی که دارند مسلما جاذبه ی زیادی هم دارا می باشند . طبق قانونی که شما فرمودید چون جاذبه ی آنها بالاست باید دمای بالایی هم داشته باشند. در صورتی که این طور نیست. خوب از نظر بنده این مثال می تواند مثال نقضی باشد برای ابطال این گفته .

سوال: شناسایی جرم صبح گاهی - Sagittarius - 03-18-2011

سلام دوست عزیز supEr nova زهره یکی از غلیظترین جو های شناخته شده رو داره. البته میدونم که یه بی دقتی بوده فقط واسه تازه وارد ها گفتم که اشتباه برداشت نکنن.

سوال: شناسایی جرم صبح گاهی - supr nova - 03-18-2011

بله عذر خواهی می کنم. این اتفاق ( اختلاف زیاد دمای شب و روز ) فقط در عطارد می افته.