تالار گفتگو ستاره‌شناسان
سوال: شناسایی جرم صبح گاهی - نسخه قابل چاپ

+- تالار گفتگو ستاره‌شناسان (https://www.astrotalk.ir)
+-- انجمن: گوناگون (https://www.astrotalk.ir/forumdisplay.php?fid=7)
+--- انجمن: پرسش و پاسخ (https://www.astrotalk.ir/forumdisplay.php?fid=48)
+--- موضوع: سوال: شناسایی جرم صبح گاهی (/showthread.php?tid=1810)

صفحات 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25

سوال: شناسایی جرم صبح گاهی - Sky_Watcher - 04-05-2011

خیلی ممنون Big Grin

ولی من دوست دارم تلسکوپم رو ودم بسازم تا اینکه بخرم.
فقط مشکل خرید پودر سایش و... هستش.
دعا کنید تا این وسایل سریعتر گیرم بیاد :roll: ... :mrgreen:

سوال: شناسایی جرم صبح گاهی - stella - 04-05-2011

سلام دوستان!
یه راهنمایی می خواستم... من 500 هزار تومن پول دارم و می خواستم باهاش یه دوربین دوچشمی بخرم ، ولی وقتی با موسسه ی آسمان شب تماس گرفتم و با کارشناس اونجا صحبت کردم گفت که با چیزی در حدود 250هزار تومن هم میشه دوربین دوچشمی خرید ولی با این پول می تونم یه تلسکوپ شکستی 4اینچی یا یه بازتابی 8 اینچی بگیرم ، بعدش هم در رابطه با این که تلسکوپ بازتابی برای من بهتره یا شکستی حرف زدیم. حالا میشه شما بگید که به نظر شما کدومش بهتره ؟ دوربین دوچشمی ، تلسکوپ شکستی ، تلسکوپ بازتابی؟خواهش می کنم راهنماییم کنید! :roll:

سوال: شناسایی جرم صبح گاهی - only orion - 04-05-2011

سلام دوست عزیز
بستگی به خودتون داره.اگه مشکل حمل و نقل ندارید بهترین انتخاب 8اینچ دابسونی هست.فقط مشکلش بزرگی هست. طوری که تو صندوق عقب پرشیا هم قرار نمیگیره.شاید هم ما نتونستیم!اما اگر با این مشکل کنار نیومدید بین دو گزینه ی دیگر باید اهداف رصدیتون رو مد نظر قرار بدید.اگر علاقه مند به رصد اجرام کوچک مثل سیارات و سحابی های سیاره نما هستید تلسکوپ بهتره ولی اگر بیشتر اهل رصد اجرام اعماق آسمان هستید و از دیدن اجرام گسترده لذت می برید دوچشمی خیلی بهتره.اگر در آینده قصد عکاسی دارد حتما تلسکوپ بگیرید.این رو هم بگم که حمل و نقل دوچشمی از شکستی راحت تره.

سوال: شناسایی جرم صبح گاهی - Sky_Watcher - 04-05-2011

هدفت از رصد چیه؟
1-رصد اجرام اعماق آسمان
2- رصد سیارات

برای رصد اجرام اعماق آسمان تلسکوپ های بازتابی مفید تر هستند و برای رصد سیارات و اجرام منظومه ی شمسی تلسکوپ های شکستی مفید هستند.

اگه بظر منو بخوای تلسکوپ بازتابی از نوع دابسونی بخری بهتره چون بسیار به صرفه هستش Big Grin
کلا ما 9 تا سیاره برای رصد نداریم اما بیشمار اجرام در اعماق آسمان برای رصد داریم Big Grin

دوچشمی ها هم که only orion گفته چی مزایایی داره.

این فقط نظر من بود ، حالا خودت باید تصمیم نهایی رو بگیری :wink:

سوال: شناسایی جرم صبح گاهی - Regulus - 04-06-2011

منم با نظر Sky watcher موافقم که دابسونی 8 اینچ گزینه بهتریه همین سه ماه پیشم خودم یه دابسونی ''8 خریدم و عیدم که اونو زیر اسمون نیمه تاریک تو شمال امتحان کردم چیزایی که دیدم واقعا خیره کننده بود تازه تو شرایطی که همخط نبود اگه همخط بود که دیگه هیچی.
به هر حال نیوتونی ها تا وقتی همخط باشن ماه و خورشید و سیاراتو به خوبی نشون میدن. من که خودم با دیدن کمربندهای واضح مشتری,هلال عطارد و همینطور زحل خیلی حال کردم. البته من از تلسکوپ قبلیم یه بارلو 2 برابر دارم. شما هم اگه دوست داری با بزرگنمایی بالا سیاراتو رصد کنی یه بارلو بخر.

راستی با این حرف که همش 8 تا سیاره داریمو و این تو انتخاب تلسکوپ موثر نیست موافق نیستم چون خیلی ها هستن که به طور تخصصی سیاراتو رصد میکنن و تغییراتشون رو مورد بررسی قرار میدن و باید تلسکوپ مناسب این کار رو (که معمولا اشمیت کسگرین هست) رو تهییه کنن. پس باید اهداف رصدی رو در درجه اول در نظر گرفت.

سوال: شناسایی جرم صبح گاهی - astronomer50 - 04-06-2011

سلام
راستش اگه مشکل حمل ونقل نداری و می خوای از آسمان لذت ببری 8 اینچی دابسونی بخر ولی اگه می خوای از اجرام گسترده ( خوشه پروین و....) لذت ببری دوربین دو چشمی بخر

اگرم هدفت رصد سیارات و اجرام عمقی آسمان هست ، بازم 8 اینچی دابسونی رو پیشنهاد می کنم البته اگه با حمل و نقلش مشکل نداری

مثلا من 10 اینچ دابسونی دارم ، یه ذره حمل و نقلش سخته :wink: ولی رصد با اون خیلی لذت بخشه و تا قدر 12(اگه آسمون خوبی داشته باشه) رو نشون میده

موفق باشید :wink:

سوال: شناسایی جرم صبح گاهی - stella - 04-07-2011

دوباره سلام!
خيلي ممنون از راهنماييهاتون!
با اين اوصاف فكر مي كنم يه 8 اينچي بازتابي برام بهتره ، البته اگه در كار كردن باهاش دچار مشكل نشم! :wink: ولي يه نكته ي ديگه ، براي بازتابي 8 اينچي ، در سايت موسسه ي آسمان شب ،‌هم تلسكوپ هايي با پايه ي دابسوني وجود داشت و هم پايه ي چنگالي ، به نظر شما كدوم بهتره ؟ اصلا از نظر كاربرد تفاوتي دارن؟ راستي درمورد لوازم جانبي چطور ؟ چيزي هست كه حتما لازم باشه از همين اول بگيرم؟ اگه بعدا بخوام كار عكاسي انجام بدم ، مي تونم دوباره موتور نصب كنم؟درباره ي كيف حمل چطور ؟ ظاهرا مقدار نسبتا زيادي از پولم رو بايد صرف اين قضيه كنم! خلاصه اين كه هر توصيه و تجربه اي داريد لطفا دريغ نكنيد! :mrgreen:

سوال: شناسایی جرم صبح گاهی - Regulus - 04-08-2011

یه دابسونی ساده الان بگیر. یکی دو سال که باهاش کار کردی و پولت رسید که یه پایه استوایی محکم براش بخری این کارو بکن.
در مورد پایه چنگالی من توصیه نمیکنم که بخرید چون استقرار سمتی- ارتفاعی دارن و با وجود موتور ردیاب برای عکاسی به درد نمی خورن چون تصویر توشون حول مرکز تصویر می چرخه و عکس خراب میشه. البته بعضی پایه های چنگالی یه وسیله به نام گوه دارن که زیر مقر قرار میگیره و استقرار سمتی- ارتفاعی رو به استقرار استوایی تغییر میده و برای عکاسی مناسبشون میکنه. پس بهتره به جای یه پایه چنگالی بی کیفیت یه پایه دابسونی بگیری.
بسته به علایقتون و موضوعات رصدیتون میتونید وسایل جانبی رو بخرید مثلا فیلتر رصد خورشید, بارلو, همخط کننده و... که البته هیچ کدوم واجب نیستن.
پایه های استوایی اکثرا این قابلیتو دارن که میشه بعدا روشون GO TO نصب کرد.( اگر میخوای عکاسی کنی به موتور ردیاب بسنده نکنو Go To بخر چون امکانات زیدی داره که بدرد عکاسی می خورن) پایه های دابسونی سری الماس سیاه Sky-Watcher قابلیت نصب دستگاه گوتو دارن که البته تو قیمت پایه تاثیر داره و بدرد عکاسی هم نمیخوره.
و در اخر من خودم کیف برای تلسکوپم نگرفتم. به نظرم پول دور ریختنه. میشه بعدا خودت با چوب یه کیف حملو نقل درست کنی توشم با یونولیت پر کنی.(کاری که امسال تابستون انجامش میدم) به هر حال اگه خیلی رو تلسکوپتون حساسید و پولشم دارید یه کیف بخرید.

سوال: شناسایی جرم صبح گاهی - stella - 04-08-2011

خيلي ممنون از راهنماييتون ! Big Grin

سوال: شناسایی جرم صبح گاهی - shabaviz - 04-09-2011

سلام،ميشه بگين منظورتون از اجرام اعماق آسمان چيه؟
مثلا
دنباله دارها و سحابىها جزو اين گروه هستن؟
راستى اينكه ميگيد با شكستى نميشه اجرام اعماق آسمان رو ديد شامل آپو هم ميشه؟