تالار گفتگو ستاره‌شناسان
عکس های خودم ! - نسخه قابل چاپ

+- تالار گفتگو ستاره‌شناسان (https://www.astrotalk.ir)
+-- انجمن: عکاسی آسمان شب (https://www.astrotalk.ir/forumdisplay.php?fid=88)
+--- انجمن: گفتگوی آزاد عکاسی آسمان شب (https://www.astrotalk.ir/forumdisplay.php?fid=26)
+--- موضوع: عکس های خودم ! (/showthread.php?tid=1216)

عکس های خودم ! - drdehghani - 05-18-2010

این هم مقارنه!

عکس های خودم ! - doctorp30 - 05-18-2010

آقای کامکار مشکلات عکس شما به شرح زیر هستن :
1- نوردهی باید بیشتر انتخاب می شد و ایزو حداکثر روی 200 تنظیم می شد تا رنگ ها شفاف تر و نویز کمتر باشه.
2-نسبت کانونی بالایی انتخاب کردید و f/5 برای شرایط عکاسی شما مناسب به نظر می آید
3-کادر بندی اساسا مشکل داره چون درخت ها معلوم نیست از کجا شروع می شوند و ترتیب و هماهنگی خاصی با بقیه ی عناصر عکس ندارن و فقط کادر رو شلوغ کردن و نسبت های طلایی رعایت نشدن . و از طفی کادر بسیار بسته و تنگ است .
قسمت هد عکس ( بالای عکس ) بسیار باز است و بی دلیل و بدون هیج سوژه ای خالی گذاشته شده که نگاه بیننده رو می دزده و منحرف می کنه .
4-احتمالا عکس کراپ شده یا سعی شده که با نرم افزار شارپ بشه که این موضوع هم روی کیفیت به شدت تاثیز گذاشته.
5-وایت بالانس به درستی انتخاب نشده و به همین دلیل رنگ ها به طرز نا مطلوبی ثبت شدن.
6-جای اسمتون به هیچ وحه مناسب نیست. مکان استاندارد نام عکاس پایین عکس است که البته این موضوع هم قوانین خاص خودش رو داره .
که البته الان کسی اسمشو رو عکس نمی زاره چون دلیلی نداره.
سعی کردم مشکلاتی رو که به چشم می یاد بگم.
امیدوارم با تجربه ی بیشتر ، عماس های اصولی شما رو شاهد باشم.

آقای دهقانپور بابت عکس خوبتون تبریک می گم. از فضای کادر به خوبی استفاده کردید و کادر بندی رو کاملا مناسب می بینم . رنگ آسمون به خوبی ثبت شده.
کاش نسبت های طلایی رو رعایت کرده بودید.
موفق باشید

supr nova نوشته: ببخشید ایزو چیه؟
ایزو به تنظیماتی در دوربین های دیجیتال گفته می شه که به حساسیت حسگر به نور بستگی داره و هرچقدر ایزو بالاتر باشه حساسیت حسگر بیشتر می شه و نور و جزئیات بیشتری ثبت می شه.
برای توضیحات بیشتر به مقاله ی زیر مراجعه کنید :
http://www.nightsky.ir/content/view/1276/39/

عکس های خودم ! - only orion - 05-19-2010

doctorp30 نوشته: آقای کامکار مشکلات عکس شما به شرح زیر هستن :
1- نوردهی باید بیشتر انتخاب می شد و ایزو حداکثر روی 200 تنظیم می شد تا رنگ ها شفاف تر و نویز کمتر باشه.
2-نسبت کانونی بالایی انتخاب کردید و f/5 برای شرایط عکاسی شما مناسب به نظر می آید
3-کادر بندی اساسا مشکل داره چون درخت ها معلوم نیست از کجا شروع می شوند و ترتیب و هماهنگی خاصی با بقیه ی عناصر عکس ندارن و فقط کادر رو شلوغ کردن و نسبت های طلایی رعایت نشدن . و از طفی کادر بسیار بسته و تنگ است .
قسمت هد عکس ( بالای عکس ) بسیار باز است و بی دلیل و بدون هیج سوژه ای خالی گذاشته شده که نگاه بیننده رو می دزده و منحرف می کنه .
4-احتمالا عکس کراپ شده یا سعی شده که با نرم افزار شارپ بشه که این موضوع هم روی کیفیت به شدت تاثیز گذاشته.
5-وایت بالانس به درستی انتخاب نشده و به همین دلیل رنگ ها به طرز نا مطلوبی ثبت شدن.
6-جای اسمتون به هیچ وحه مناسب نیست. مکان استاندارد نام عکاس پایین عکس است که البته این موضوع هم قوانین خاص خودش رو داره .
که البته الان کسی اسمشو رو عکس نمی زاره چون دلیلی نداره.
سعی کردم مشکلاتی رو که به چشم می یاد بگم.
امیدوارم با تجربه ی بیشتر ، عماس های اصولی شما رو شاهد باشم.
ممنون
در مورد وایت بالانس من با فرمت raw عکاسی کردم و بعد از گرفتن عکس با دیدن تفاوت ها به نظر خودم بهترین رو انتخاب کردم.رنگ ها هم فکر کنم درست ثبت شده.در مورد هد عکس باهاتون موافق هستم.اما نمیدونم چرا گفتید که f/5 باید انتخاب میشد.اگه میشه در این مورد توضیح بدید.در مورد امضای عکس هم اگه عکس ها twan رو ببینید همه امضا داره.پس اونجور که شما میگید هم نیست.پایین هم که جا خالی نیست تا اسم و اونجا بنویسم.درسته عکس کراپ شده.ولی این امر چگونه کیفیت عکس رو کاهش میده؟شما گفتید که درخت ها معلوم نیست از کجا شروع میشه.اگه میخواستم ساقه ی عکس رو هم بندازم که باید از لنز وایدتری استفاده می کردم که در اون صورت اندازه ی ماه کوچک میشد.در مورد هماهنگی درخت ها با دیگر عناصر عکس: اصلا چیزی جز درخت برای پیش زمینه ی عکس انتخاب نشده که بخواد با درخت ها هماهنگ باشه.هماهنگی درخت با اسمون هم فکر نکنم مشکلی داشته باشه.همیشه درختان پیش زمینه ی مناسبی برای عکاسی نجومی بودند.
من دو تا عکس گذاشته بودم ولی فکر کنم شما یکی رو نگاه کردید یا در مورد عکس دیگه نظری ندادید.پس بی زحمت در مورد اون عکس هم نظراتتون رو بگید.

عکس های خودم ! - doctorp30 - 05-19-2010

من هنوز معتقدم که رنگ ها به اصطلاح عکاسی " کثیف " و مات هستن .
وایت بالانستون چی بوده ؟
f/5 باعث افزایش نورانیت تصویرتون و همچنین افزایش رنگ ها می شد.
عکس های توان امضا دارن چون توان یک گروهه و برای اینکه عکاس هر عکس از این گروه مشخص باشه اسم عکاس در پایین عمس نوشته می شه..
در مواقعی که جا برای امضا در زیر عکس نباشه از پاسپارتو استفاده می کنن.
عناصر تصویر هیچ هماهنگی ای با هم ندارن و خوب چینش نشدن . درخت سمت راست کج وارد تصویر شده و درخت سمت چپ نا مفهوم و غیر واضح است و این دو عنصر با عناصر آسمانی تطابق ندارن.
درخت ها هم باید با هم هماهنگ باشن دوست من.
راستش چون با دید بدی به نقد هام نگاه کردید از نقد عکس دومتون صرف نظر می کنم . امیدوارم خودتون اشکالاتشو پیدا کنید.

عکس های خودم ! - drdehghani - 05-19-2010

doctorp30 نوشته: آقای دهقانپور بابت عکس خوبتون تبریک می گم. از فضای کادر به خوبی استفاده کردید و کادر بندی رو کاملا مناسب می بینم . رنگ آسمون به خوبی ثبت شده.
کاش نسبت های طلایی رو رعایت کرده بودید.
موفق باشید

حق با شماست. منتها برا رعایت کردن اون نسبته در واقع باید یه ذره اجزای عکس به هم نزدیک تر میشد. راهشم این بود که یا من یه ذره دیگه به دامنه اون تپه نزدیک میشدم یا ماه یه ذره دیگه میومد پایین! که متاسفانه تنبلی بر هردو راه حل غلبه کرد Big Grin
راستی من دهقانی هستما! :wink:

عکس های خودم ! - مهمان - 05-19-2010

Say kardam dar in modat ezhare nazari baraye aksa nakonam. Ama akse aghaye dehghani mitune guyaye kheyli mavared bashe. Akshaye aseman va zamin hamishe nemitune ghavanino hefz kone. Raayate 1/3 va mavarede dige! Mohem mozue aks hast va be tasvir keshidane ruydad

عکس های خودم ! - only orion - 05-19-2010

doctorp30 نوشته: راستش چون با دید بدی به نقد هام نگاه کردید از نقد عکس دومتون صرف نظر می کنم . امیدوارم خودتون اشکالاتشو پیدا کنید.
این دیگه چه حرفیه.من فقط به خودم جسارت دادم و تا جایی که تونستم از عکس هام دفاع کردم.من فقط میخواستم اطلاعاتم کاملتر بشه.خواهشا عکس بعدی رو هم نقد کنید.جناب مشعوفی من فقط میخوام که عکس هام بهتر بشه.میدونم هم که عکس هام مشکلات بسیار زیادی داره ولی اگه قرار باشه شما هم به همین سادگی از راهنمایی هاتون دست بردارید که من همین جا میمونم.من مطمئن هستم خود شما هم که الان به این جا رسیدید راهنماها و مشوق هایی داشتید.خود من هم هنوز 6 ماهه دوربین دیجیتال خریدم و هنوز هم این دوربین رو زیر آسمون با حد قدر 6 به بالا نبردم!یعنی خیلی بی تجربه ام.خیلی خیلی.خوب یک کسانی مثل شما باید من رو راهنمایی کنند تا چند سال دیگه لااقل بشه بهم گفت عکاس آماتور.اگر هم لحن بدی داشتم عذر خواهی میکنم.منتظر نقدتون از عکس بعدی هم هستم
با تشکر

عکس های خودم ! - doctorp30 - 05-20-2010

Observer نوشته: Say kardam dar in modat ezhare nazari baraye aksa nakonam. Ama akse aghaye dehghani mitune guyaye kheyli mavared bashe. Akshaye aseman va zamin hamishe nemitune ghavanino hefz kone. Raayate 1/3 va mavarede dige! Mohem mozue aks hast va be tasvir keshidane ruydad
درسته ، همیشه یک سوم ها قابل رعایت کردن نیستن اما رعایت کردنشون بهتر از نکردنشونه.
به نظر من در عکاسی نمای باز ، قسمت هنری و قسمت نجومی سهم مساوی ای دارن و باید قواعد عکاسی هنری توشون رعایت شه.
ولی بسیاری از عکس ها هستن که این قواعد توشون رعایت نمی شه ولی باز هم بسیار دیدنی و جذاب هستن.
موفق باشید