تالار گفتگو ستاره‌شناسان
عکس های خودم ! - نسخه قابل چاپ

+- تالار گفتگو ستاره‌شناسان (https://www.astrotalk.ir)
+-- انجمن: عکاسی آسمان شب (https://www.astrotalk.ir/forumdisplay.php?fid=88)
+--- انجمن: گفتگوی آزاد عکاسی آسمان شب (https://www.astrotalk.ir/forumdisplay.php?fid=26)
+--- موضوع: عکس های خودم ! (/showthread.php?tid=1216)

عکس های خودم ! - doctorp30 - 01-23-2010

only orion نوشته: سلام.من دیشب میخواستم از اختفا عکس بگیرم.با نورهی 1/30 ثانیه و دیاف 5 و حساسیت مختلف از 400 تا 3200.به صورت آفوکال از 80*20.هر کاری کردم ستاره نیفتاد.میخواستم بدونم هیچ راهی نداره که اختفای ستاره های کمنور رو ثبت کنیم؟
تنظیمات خوب بودن اما آفوکال رو با دوچشمی پیشنهاد نمی کنم.
نوردهی رو بیارین روی بیشتر از 1 ثانیه و ایزو روی 400 .
چند بار نوردهی رو عوض کنید موفق می شید البته باید حواستون به نور زیاد ماه هم باشه تا عکس اور نشه

spacecrazee نوشته: سلام .من فقط به یک روش عکسبرداری خیلی وارد هستم اونم ثابت کردن یک نقطه نورانی در مرکز و سپس چرخاندن دوربینی که لنزش باز است ،میباشد و فشار دادن دکمه عکس برداری.این طوری نقطه مرکز ثابت میشود و یک یا چند دایره از تمامی نقاط نورانی اطراف تشکیل میشود.
سلام .من فقط به یک روش عکسبرداری خیلی وارد هستم اونم ثابت کردن یک نقطه نورانی در مرکز و سپس چرخاندن دوربینی که لنزش باز است ،میباشد و فشار دادن دکمه عکس برداری.این طوری نقطه مرکز ثابت میشود و یک یا چند دایره از تمامی نقاط نورانی اطراف تشکیل میشود.
منظور دوستمون عکس برداری پیرا قطبی هستش !
دوست عزیز هیچ نقطه ی نورانی ای رو نمی شه در دوربین ثابت کرد !
تویه اون عکس هایی که شما دیدید ، نقطه ی نورانی وسط ستاره قطبی هستش و به دلیلی نوردهی بلند مدت و چرخش ستارگان در آسمان شب ( بدلیل گردش زمین به دور خود )
و با توجه به اینکه ستارگان حول محور ستاره ی قطبی یعنی همان محور زمین می گردند دایره هایی هم مرکز در عکس ثبت می شوند که در واقع مسیر حرکت همان ستاره ها می باشند.

عکس های خودم ! - only orion - 01-23-2010

ممنون.فقط یک سوال:چرا حساسیت رو بالاتر نبریم.نوردهی یک ثانیه از تلسکوپ شاید یه کم از جرم رد بیفته.نمیشه نوردهی کمتر باشه و حساسیت بیشتر؟

عکس های خودم ! - m_n - 01-23-2010

سلام
ما می توانیم حساسیت را بالا ببریم ولی در این صورت نویز به شدت بالا میرود وکیفیت افت می کند.
ممنون

عکس های خودم ! - doctorp30 - 01-24-2010

only orion نوشته: ممنون.فقط یک سوال:چرا حساسیت رو بالاتر نبریم.نوردهی یک ثانیه از تلسکوپ شاید یه کم از جرم رد بیفته.نمیشه نوردهی کمتر باشه و حساسیت بیشتر؟
چون حساسیت بیشتر تا یه حدی می تونه جزئیات بیشتری رو ثبت کنه و باعث افت کیفیت می شه.
از پشت تلسکوپ هم تا تا 2-3 ثانیه و حتی بیشتر ، رد نمیافته . البته بستگی به بزرگنمایی تلسکوپ داره

m_n نوشته: سلام
ما می توانیم حساسیت را بالا ببریم ولی در این صورت نویز به شدت بالا میرود وکیفیت افت می کند.
ممنون
تا ایزو 400 و در بعضی دوربین ها 800 ، افت کیفیت چندانی احساس نمی شود و به این رنج ایزو ، ایزو ی طبیعی می گن.

عکس های خودم ! - abadanastro - 02-03-2010

یه سوال از دوستان محترم
دوربینی هست که تقریبا از لحاظ عکاسی نجومی مثل 450d باشه اما قیمتش کمتر ؟!
میشه معرفی کنید

عکس های خودم ! - only orion - 02-03-2010

سلام.یکی از عکس هام رو تو تصویر امروز ستاره شناسی ایران زدند.روز 13 بهمن.لطفا نظر بدید.

عکس های خودم ! - abadanastro - 02-03-2010

عکس قشنگ و جالبیه
میشه بگین با چه دوربینی عکس گرفتید ؟ و حد قدر آسمون اونجا ( کجاست ؟ ) چقدر بود
میزان نوردهی و ... هم ذکر کنید لطفا

عکس های خودم ! - only orion - 02-03-2010

نظر لطفتونه.
عکس رو با دوربین 500دی گرفتم.نوردهی 20 ثانیه و حساسیت هم رو 800 بوده.لنز 55-18 که رو بازترین حالتش یعنی 18mm بوده.دیافراگم 5.6.حد قدر هم خیلی زیاد نبود.هنوز آسمون به تاریکی کامل نرسیده بود.فکر کنم حدود 4.

عکس های خودم ! - foroogh - 02-05-2010

عکستون واقعاً زیبا بود آقای کامکار.

عکس های خودم ! - doctorp30 - 02-05-2010

آقای کامکار طبق معمول به جای تعریف و تمجید از عکستون انتقاد می کنم چون بهترین راه برای پیشرفت شماس Big Grin
ظاهرا آسمونتون دارای آلودگی نوری بوده و برای از بین بردن رنگ قهوه ای آسمون کنتراست و غلظت رنگ رو دستکاری کردید که اینکار باعث شده ستاره ها و رنگ آسمون غیر طبیعی به نظر برسه.
برای از بین بردن آلودگی نوری روش های زیادی وجود داره که عکس رو غیر طبیعی نمی کنه.
ستاره های زیادی تو عکس ثبت شدن اما شما نتونستید اون ها رو با ادیت بیرون بکشید.
دستکاری کنتراست و روشنایی کیفیت عکس رو پایین می اره و باعث می شه عکس غیر طبیعی به نظر برسه.
اشکال دیگه ای نمی بینم.
موفق باشید دوست من