تالار گفتگو ستاره‌شناسان
عکس های خودم ! - نسخه قابل چاپ

+- تالار گفتگو ستاره‌شناسان (https://www.astrotalk.ir)
+-- انجمن: عکاسی آسمان شب (https://www.astrotalk.ir/forumdisplay.php?fid=88)
+--- انجمن: گفتگوی آزاد عکاسی آسمان شب (https://www.astrotalk.ir/forumdisplay.php?fid=26)
+--- موضوع: عکس های خودم ! (/showthread.php?tid=1216)

عکس های خودم ! - Belder - 12-02-2009

دوستان من یه جا خوندم یه منجم ccd دست ساز داشت شما میدونید چطوری میشه ساختش؟

عکس های خودم ! - drdehghani - 12-03-2009

جناب مشعوفی یه چیزی با توجه به کار اتوگاید به ذهنم رسیده نظرتون چیه؟
مگه نه اینکه گاید اسکوپ برای این هست که تلسکوپ مدارم روی یه چیزی مثلا یه ستاره ثابت بمونه؟ و خوب از طرفی هم هرچی بزرگنمایی بیشتر بشه, جزئیات حرکت و خطا بیشتر خودش رو نشون میده. با این حساب اگر گاید اسکوپ از خود تلسکوپ اصلی بزرگتر باشه!! یعنی مثلا یه شکستی رو بذارید روی یه 10 اینچ بازتابی و 10 اینچ رو بکنید گاید اسکوپ, کلا گاید کردن دقتش بالا میره! نظرتون چیه؟

عکس های خودم ! - Virologist - 12-03-2009

شاید منظورش این بوده که قطعات اون رو خودش سرهم کرده وگرنه خود حسگرccd رو که نمیشه تو خونه ساخت

عکس های خودم ! - doctorp30 - 12-03-2009

m_n نوشته: سلام
پس حالا 1000دی یا 450دی؟
با تشکر
450 دی
Castor va Pollux نوشته: ایا میشه با یک جوینده ی قوی گاید کرد؟
بله می شه ، اما نیاز به یه سری تکنیک داره تا بشه گایدر رو به جوینده وصل کرد و بعدشم بازم یه سری تکنیک واسه پیدا کردن ستاره ی گاید تو جوینده هست که اگر اینارو بلد باشید می شه اما در کل چیزی نیست جز دردسر و کیفیت پایین.
Belder نوشته: دوستان من یه جا خوندم یه منجم ccd دست ساز داشت شما میدونید چطوری میشه ساختش؟
بله در کشور های خارجی به عنوان یه پروژه آماتوری مرسومه که منجما حسگر CCD رو از یه شرکت می خرن و مدار اون رو خودشون می بندن که به نظر نمی یاد خیلی مشکل باشه ( اگر از الکترونیک سر رشته داشته باشید )
drdehghani نوشته: جناب مشعوفی یه چیزی با توجه به کار اتوگاید به ذهنم رسیده نظرتون چیه؟
مگه نه اینکه گاید اسکوپ برای این هست که تلسکوپ مدارم روی یه چیزی مثلا یه ستاره ثابت بمونه؟ و خوب از طرفی هم هرچی بزرگنمایی بیشتر بشه, جزئیات حرکت و خطا بیشتر خودش رو نشون میده. با این حساب اگر گاید اسکوپ از خود تلسکوپ اصلی بزرگتر باشه!! یعنی مثلا یه شکستی رو بذارید روی یه 10 اینچ بازتابی و 10 اینچ رو بکنید گاید اسکوپ, کلا گاید کردن دقتش بالا میره! نظرتون چیه؟
سلام
اتفاقا این کار رو خیلی ها انجام می دن اما دلیل اینکه همه از تلسکوپ کوچکترشون واسه گاید کردن استفاده می کنن اینه که تلسکوپ بزرگتر کیفیت بیشتری داره و با تلسکوپی که دهانه اش بزرگتر باشه ، شما می توانید کمتر نوردهی کنید و در عکاسی نجومی کیفیت خیلی خیلی مهمتر از زمان نوردهی هستش .
یک عکس با نوردهی 1 ساعت ارزشش خیلی کمتر از یک عکس با نوردهی 10 دقیقه ولی با کیفیت بالا هستش.
Virologist نوشته: شاید منظورش این بوده که قطعات اون رو خودش سرهم کرده وگرنه خود حسگرccd رو که نمیشه تو خونه ساخت
بله ، شما درست می گید . الان شرکت های بزرگی مثله کانن و نیکون هیچکدام خودشون CCD تولید نمی کنن و از شرکت هایی مثله سونی یا کداک می خرن !

عکس های خودم ! - only orion - 12-03-2009

چند تا سوال داشتم:1.بی زحمت روش گرفتن رد ستاره ها با دوربین دیجیتال رو از اول تا آخر توضیح بدید.من هیچی نمی دونم.2.برای عکاسی چند دقیقه ای از درون تلسکوپ هم از همین روش رد ستاره ها استفاده میشه یا نه؟

only orion نوشته: چند تا سوال داشتم:1.بی زحمت روش گرفتن رد ستاره ها با دوربین دیجیتال رو از اول تا آخر توضیح بدید.من هیچی نمی دونم.2.برای عکاسی چند دقیقه ای از درون تلسکوپ هم از همین روش رد ستاره ها استفاده میشه یا نه؟
آموزش عکاسی نجومی چیزی نیست که بشه با یک پست ساده اونو توضیح داد .
رد ستارگان جزو مراحل متوسطه ی عکاسی نجومی هستش و قبل از اون شما باید خیلی چیزا یاد بگیرید.
به نظر من تا چند روز دیگه که اولین مقاله ی عکاسی نجومی می ره رو سایت صبر کنید خیلی بهتره چون تویهاون عکاسی نجومی رو پله به پله شرح دادم و خواهم داد ( چون به صورت سری مقالات هست )

من یک ساله دارم عکاسی نجومی می کنم ولی با دوربین آنالوگ.فقط نمی دونم چه طوری میشه با دیجیتال ها رد گرفت و گرنه چند تا رد با آنالوگ گرفتم که خوبم در اومدن.

عکس های خودم ! - Virologist - 12-03-2009

اگه ممکنه یه کتابی چیزی .. که عکاسی نجومی رو از صفر تا حرفه ای با دوربین های آنالوگ و دیجیتال یاد بده معرفی کنید
(راستی doctor p30جان قرار بود چندتا مقاله انگلیسی واسم بفرستی-مرسی)

only orion نوشته: من یک ساله دارم عکاسی نجومی می کنم ولی با دوربین آنالوگ.فقط نمی دونم چه طوری میشه با دیجیتال ها رد گرفت و گرنه چند تا رد با آنالوگ گرفتم که خوبم در اومدن.
بطور خلاصه ، در حالت manual تنظیمات Exposure time رو می ذارید رو حالت Bulb تنظیمات ایزو رو بسته به نور محیط و تاریکی آسمان از 200 تا 800 تنظیم می کنید . white balance رو می ذارید روی حالت daylight شاتر رو فشار می دید و وقتی مدت زمان دلخواهتون طی شد یکبار دیکه دکمه ی شاتر دکلانشورتون رو فشار می دید .
پروسه ای کاملا شبیه به آنالوگ داره.
اگه خواستید می تونید با من تلفونی تماس بگیرید و من در خدمتم
09362586952
Virologist نوشته: اگه ممکنه یه کتابی چیزی .. که عکاسی نجومی رو از صفر تا حرفه ای با دوربین های آنالوگ و دیجیتال یاد بده معرفی کنید
(راستی doctor p30جان قرار بود چندتا مقاله انگلیسی واسم بفرستی-مرسی)
سلام عزیز .
من چون خودم عکاسی رو به صورت تجربی یاد گرفتم و کتابی در این مورد نخوندم نمی تونم کتاب مناسبی رو پیشنهاد کنم اما در لیست کتاب های بازارچه ی نجومی مجله نجوم یک یا دو عنوان کتاب عکاسی دیدم که به نظر خوب میومدن.
ولی لزومی به خرید کتاب نیست .
با مقالات عکاسی نجومی همین سایت همراه باشید کافیه و اولیشم امشب می ره روی سایت.

اونجور که من شنیدم در این روش نویز زیاد میشه و اگر حالت کاهش نویز رو هم فعال کنیم زمان نوردهی دو برابر میشه.روش دیگه ای نیست؟