تالار گفتگو ستاره‌شناسان

نسخه‌ی کامل: هفت آسمان
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
صفحات: 1 2 3 4 5
با عرض سلام به همه ی دوستان امروز یک تاپیک رو ایجاد می کنم به اسم هفت آسمان که برای همه بسیار جالب و مهم میتونه باشه
اما قبل از شروع بحث لازم چند نکته رو بیان کنم

1- هر کس میخواد مطلبی رو ارایه کنه حتما منبع مشخصی رو ذکر کنه
2- هر کس نظر شخصی رو میده با فونت بزرگ بگه که این نظر شخصیه
3- لطفا کسی سعی نکنه بحث رو منحرف کنه
4- هر کسی میتونه فرضیه بده اما تا جایی که می تونید از فرضیه خودتون دفاع کنید

امیدوارم این تاپیک به یک نتیجه مهم برسه تا شاید در پایان بتونیم یک مقاله ارزشمند تهیه کنیم
خب اولین پست رو خودم می دم و منتظرم شما هم ادامه بدین

تا اونجایی که من تحقیق کردم هفت آسمان در قرآن بصورت مستقیم 7 بار ذکر شده که بصورت زیر است :

1- آیه 29 سوره بقره
2- آیه 44 سوره اسراء
3- آیه 86 سوره مومنون
4- آیه 12 سوره فصلت
5- آیه 3 سوره ملک
6- آیه 12 سوره طلاق
7- آیه 15 سوره نوح

البته در دو آیه دیگر هم بصورت دیگر به آن اشاره شده :

1- آیه 17 سوره مومنون
2- آیه 12 سوره انبیاء

برای شروع بهتره از آیه 15 سوره نوح استفاده کنیم چون خیلی سوال ها در خودش پنهان کرده

<< أَلَمْ تَرَوْا کَیْفَ خَلَقَ اللَّهُ سَبْعَ سَمَاوَاتٍ طِبَاقًا 15 وَجَعَلَ الْقَمَرَ فِیهِنَّ نُورًا وَجَعَلَ الشَّمْسَ سِرَاجًا 16 >>

آیا نمی بینید چگونه خدا هفت آسمان طبقه طبقه را بیافرید

ترجمه فولادوند
مگر ملاحظه نکرده‏اید که چگونه خدا هفت آسمان را تو بر تو آفریده است؟

ترجمه مجتبوی
آیا ندیده‏اید که خدا هفت آسمان را چگونه مطابق- یا بر- یکدیگر آفرید،

ترجمه مشکینی
آیا (به چشم دل) ندیده‏اید که خداوند چگونه هفت آسمان را طبقه‏هایى روى هم آفریده است؟

ترجمه بهرام پور
آیا ندیده‏اید که چگونه خدا هفت آسمان را بالاى هم آفرید

و اما سوالات :

1- آیا ما واقعا هفت آسمان را دیده ایم و خود آفرینش آنرا چه ؟
2- آیا هفت طبقه بالای هم هستند ؟
3- آیا این پرسش از ما انسان ها سوال می شود ؟

خب در ادامه این آیه آیه ی 16 سوره نوح آمده که فرموده : و ماه را در آنها روشنى‏بخش قرار داده و خورشید را چراغى فروزان ساخته است

سوالات :

1- آیا ماه و خورشید در آسمان ها قرار داده شده و نور آن هفت آسمان را روشنی می بخشد ؟
2- لفظ آنها یعنی آسمان ها و نه یک آسمان اول ؟

------------------------------------------------------------------------------------------------------
جهت مطالعه بیشتر می توانید به تفسیر این آیه دقت کنید
http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=18395&AyeID=5434
من متن زیر را از تفسیر المیزان ( اثر علامه طباطبایی ) می گذارم در مورد آیه 16 سوره نوح :
تفسیر المیزان :
این آیات - همانطور که سیاق هم شهادت مى دهد - در مقام اثبات ربوبیت خداى تعالى از این راه است که خدا امور انسان را تدبیر مى کند، چون مى بیند که چه نعمتهایى بر او افاضه مى نماید، پس واجب است که تنها او را بپرستد.
بنابر این ، معناى (سراج بودن خورشید) این است که عالم ما را روشن مى کند، و اگر این چراغ خداى تعالى نبود ظلمت عالم ما را فرا مى گرفت . و معناى (نور بودن ماه ) این است که ماه به وسیله نورى که از خورشید مى گیرد زمین ما را روشن مى کند، پس ماه خودش روشنگر نیست تا سراج نامیده شود.
و اما اینکه فرمود: (قمر را در آسمانها نور قرار داد) و آسمانها را ظرف قمر خواند - به طورى که گفته اند - منظور این است که بفرماید قمر در ناحیه آسمانها قرار دارد، نه اینکه همه آسمانها را نور مى دهد، مثل اینکه خود ما مى گوییم در این خانه ها یک چاه آب هست ، با اینکه چاه آب در یکى از آنها است ، و بدین جهت مى گوییم (در این خانه ها) که وقتى در یکى از آنها باشد مثل این است که در همه باشد، و باز نظیر اینکه مى گوییم : من به میان مردم بنى تمیم رفتم ، با اینکه به خانه بعضى از آنان رفته ام .
خب این گفته هم تا حدودی درست است و من هم خودم فکر می کنم که خورشید و ماه در آسمانها نیستند یعنی منطقه ی آن ها آسمان اول است نه دیگر آسمان ها
چون خداوند در آیه ای می فرماید : که ما آسمان اول را با ستارگان و چراغ هایی زینت بخشیدیم
البته باید دقیقا بررسی کرد هفت آسمون به چه معنایی به کار رفته . واقعا آسمان یا کنایه ای از چیز دیگر
فکر نمی کنم معنای کنایه ای در نظر بوده باشه اما امیدوارم تفاوت هفت آسمان و سماوات مشخص بشه ، چون کلید پرسش هایی خواهد بود
من فکر می کنم شاید به یک شکل بشه مرز این آسمان ها رو رصد کرد اما اول باید بفهمیم که معنای دقیق سماوات چیست و دقیقا کجاست ؟ مادی است یا معنوی و ...
از دوستان خواهش می کنم وارد بحث بشوند تا ایده های جدید هم مورد بحث قرار بگیره
من فکر میکنم هفت آسمان وجود نداره.اون موقع مردم براین باور بودن.خدا هم در قران هفت آسمان گفته به خاطر اینکه مردم این عقیده رو داشتن.به نظر من خدا به دلایل علمی کاری نداشته.
خب بحث تاریخی هفت آسمان هم تا حدودی درسته اما
صفحه ی 49 تفسیر المیزان از علامه طباطبایی :
<< اینکه آسمانها را هفتگانه خوانده- آن هم در زمینه‏اى که مى‏خواهد اقامه حجت کند- دلالت دارد بر اینکه مشرکین معتقد به هفتگانه بودن آسمانها بودند، و آن را امرى مسلم مى‏شمردند و قرآن با آنان به وسیله همین چیزى که خود آنان مسلم مى‏دانستند احتجاج کرده و به هر حال داستان هفتگانه بودن آسمانها که در کلام نوح (ع) آمده به خوبى دلالت دارد بر اینکه این مساله از انبیاء (ع) از قدیم‏ترین زمانها رسیده است. >>
پس شاید هفت آسمان را خداوند هفت طبقه آفریده و در غیر این صورت هم خداوند بارها و بارها از کلمه سماوات استفاده کرده و من به هیچ وجه فکر نمی کنم در قرآن چیزی بی هدف گفته شده باشد یا چون اعتقاد قدیمی بوده خدا نیز آنرا بیان کند ، حتما از لحاظ علمی رازی بزرگ در این هفت آسمان نهفته است .
البته بعضی ها هم اون رو به نظریات جدید جهان های موازی ارتباط می دن .... .
شاید هم جهان طبق نظریات در هم پیچیده باشه و به علت ناهمواری های گرانشی در چند نقطه ( هفت نقطه ) در هم پیچیده شده است . Confusedhock:
چرا خداوند فرموده طباقا یعنی طبقه طبقه و بالای هم ؟
شاید می بایست این گونه باشد یعنی یک جور هماهنگی یک تصاعد یا هر چیزی
نظر شما چیست ؟
صفحات: 1 2 3 4 5