تالار گفتگو ستاره‌شناسان

نسخه‌ی کامل: ویژه برنامه ماه مبارک رمضان
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
صفحات: 1 2
سلام به همه ی علاقه مندان و روزه داران عزیز .
برنامه ای که در نظر دارم در ماه مبارک رمضان پیاده کنم به شرح زیر است :
بررسی آیاتی که با ستاره شناسی ارتباط دارند و نظریه پردازی و تفسیر آنان .

از کلیه ی دوستان چه اعضا و چه مهمان که از آنها دعوت به عضویت در سایت را می کنم . خواهشمندم که با شروع ماه مبارک رمضان در این طرح شرکت کنند و به تبادل نظر بپردازند .

این برنامه از همین جمعه شروع خواهد شد .
بقیه ی اطلاعات در آینده ارسال خواهد شد . :wink:
بسم الله الرحمن الرحیم

<< اوست کسی که آنچه در زمین است ، جملگی را برای شما آفرید ، سپس به آسمان پرداخت و آن ها را در هفت آسمان تنظیم کرد و او به هر چیزی داناست >>

از این آیه چند نکته استخراج می شود :
1- هر آنچه در زمین است مختص انسان و برای ادامه ی حیات انسان است .
2- آسمان بعد از آفرینش مقدمات زندگی انسان در زمین به هفت طبقه تنظیم شده .
3- همه ی این ها حکمت خداوند بوده که در پایان آیه می فرماید : و او به هر چیزی داناست .
[B]
و اما چند سوال :
1- چرا اول انسان و بعد آسمانها ؟
2- چرا هفت طبقه ؟
3- آیا انسان توانایی جستجو و تحرک در دیگر آسمانها را دارد و این آفرینش نیز از جمله شرایط زیست انسان است چه مادی و چه روحی ؟

لطفا بصورت مختصر به سوالات زیر پاسخ دهید .
با تشکر .
سلام

در مورد 3 باید بگم تا اون جایی که یادم میاد توی یکی از آیات قرآن که در مورد هفت آسمان

هم بود .در مورد نیروی مسلط و یا سلطان گفته بود که انسان نمیتونه این هفت آسمون رو طی

کنه و از اون عبور کنه الا باالسلطان. Idea
من دقیقا متوجه منظور شما نشدم . اگه میشه بیشتر توضیح بدین .
البته خداوند گفته انسان و جن نمی توانند به آن دست پیدا کنند مگر با نیرویی خاص .
سلام
سال نو مبارک!
چندماهی هست که وارد اینترنت نشده ام. انگار بقیه هم مثل من بوده اند.
در مورد (اول انسان بعد آسمان) نمی توان زیاد به ترتیبهایی که در قرآن می فهمیم اعتبار کنیم چون در قرآن مسائل پیوسته و ترتیبی گفته نشده است.
خوب نیروی خاص را هم که خودت گفته ای و شاید حال این نیرو بدست آمده باشد مانند انرزی اتمی و غیره.
هقت هم که عدد مقدسی است.
با آرزوی توفیق
سلام
امیدوارم دوستان در ماه مبارک رمضان بیشتر در این قسمت فعالیت کنند
با سلام به روزه داران عزیز
من اطلاعات زیادی ندارم ولی من یدونم پیامبر در معراج خودش این هفت طبقه آسمون رو دید
در یه کتاب جنس های این هفت آسمون نوشته بود یادم نیست پیدا می کنم تا اینجا بگم
با سلام به روزه داران عزیز
من اطلاعات زیادی ندارم ولی من یدونم پیامبر در معراج خودش این هفت طبقه آسمون رو دید
در یه کتاب جنس های این هفت آسمون نوشته بود یادم نیست پیدا می کنم بهتون می گم
Belder نوشته: با سلام به روزه داران عزیز
در یه کتاب جنس های این هفت آسمون نوشته بود یادم نیست پیدا می کنم بهتون می گم

فکر خوبیه ، منتظریم

-----------------------------------------------------
آیه 30 سوره ی بقره

وَإِذْ قَالَ رَبُّكَ لِلْمَلاَئِكَةِ إِنِّي جَاعِلٌ فِي الأَرْضِ خَلِيفَةً قَالُواْ أَتَجْعَلُ فِيهَا مَن يُفْسِدُ فِيهَا وَيَسْفِكُ الدِّمَاء وَنَحْنُ نُسَبِّحُ بِحَمْدِكَ وَنُقَدِّسُ لَكَ قَالَ إِنِّي أَعْلَمُ مَا لاَ تَعْلَمُونَ

چون پروردگارت به فرشتگان گفت : من در زمين خليفه ای می آفرينم ،، گفتند : آيا کسی را می آفرينی که در آنجا فساد کند و خونها بريزد ، و حال آنکه ما به ستايش تو تسبيح می گوييم و تو را تقديس می کنيم ? گفت : آنچه من می دانم شما نمی دانيد

ترجمه فولادوند
و چون پروردگار تو به فرشتگان گفت: «من در زمين جانشينى خواهم گماشت»، [فرشتگان‏] گفتند: «آيا در آن كسى را مى‏گمارى كه در آن فساد انگيزد، و خونها بريزد؟ و حال آنكه ما با ستايش تو، [تو را] تنزيه مى‏كنيم و به تقديست مى‏پردازيم.» فرمود: «من چيزى مى‏دانم كه شما نمى‏دانيد.»

ترجمه مجتبوی
و [به ياد آر] آنگاه كه پروردگارت فرشتگان را گفت: من در زمين جانشينى- براى مخلوق پيشين يا نماينده‏اى از خود- خواهم آفريد، گفتند: آيا كسى را در آن مى‏آفرينى كه تباهكارى كند و خونها ريزد، در حالى كه ما تو را به پاكى مى‏ستاييم و تقديس مى كنيم؟ [خداوند] گفت: من مى‏دانم آنچه شما نمى‏دانيد.

ترجمه مشکینی
و (به ياد آر) هنگامى كه پروردگارت به فرشتگان گفت: همانا من در روى زمين جانشينى قرار خواهم داد (نماينده خدا در آنجا يا جانشين ساكنان پيشين منقرض شده آنجا). گفتند: آيا در آن كسى را (جانشين) قرار مى‏دهى كه فساد مى‏انگيزد و خون‏ها مى‏ريزد؟! در حالى كه ما تو را با توصيف به كمالات تسبيح مى‏گوييم و (از هر عيب و نقصى) تقديس مى‏كنيم. خدا گفت: بى‏ترديد من چيزى مى‏دانم كه شما نمى‏دانيد

ترجمه بهرام پور
و آن گاه كه پروردگارت به فرشتگان گفت: من در زمين جانشينى خواهم گماشت. گفتند: آيا در آن مخلوقى قرار مى‏دهى كه تباهى كند و خون‏ها بريزد، حال آن كه ما تو را به پاكى مى‏ستاييم و تقديست مى‏كنيم؟ گفت: من آن مى‏دانم كه شما نمى‏دانيد

مطالعه بیشتر : http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=18395&AyeID=37

-------------------------------------------------------------------

کاربر محترم foroogh گفتند شاید این جانشینی به معنی این باشه که قبل از انشان موجوداتی همچون او بر روی زمین می زیستند . به ترجمه مشکینی توجه بفرمایید
سلام.طاعات و عبادات همه ی شما قبول باشه.منم ماه رمضان رو به شما تبریک می گم.
من چند وقت پیش سوالی پرسیدم که با جواب اقای جعفری زاده معلوم شد منظور از هفت اسمان می تونه چیز دیگه ای باشه.
سوال من این بود:
در یک ایه گفته شده ما هفت اسمان رو به وسیله ی ماه و خورشید روشن کردیم...
و پاسخ اقای جعفری زاده که با کمک تفسیر قران داده شد نشون داد اینجا منظور از هفت اسمان لایه های اتوموسفر زمینه که از تروپوسفر تا ترموسفر هست

پس معلوم شد منظور از هفت اسمان همیشه یک چیز نیست.
صفحات: 1 2