تالار گفتگو ستاره‌شناسان

نسخه‌ی کامل: چرا موقع رصد سیاره ها رنگ سفید دارند ؟
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
سلام دوستان من یه تازه کارم "6 دابسونی اوریون دارم چند شب پیش اولین تجربه نزدیک مشتری رو با قمرهای خوشکلش داشتم با چشمی 10mm بزرگنمایی بد نبود میشد رگه های وسطشو دید ولی رنگش سفید درخشان بود برای زحل هم همینطور سفید درخشان فقط مریخ یکم قرمز بود سوالم اینه که آیا باید بزرگنمایی رو بیشتر کنم یا برای دیدن رنگ واقعی سیاره ها از فیلتر خاصی استفاده کنم ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایین برای دیدن جزئیات سیاره ها در حد معقول از چه چشمی و یا بارلویی استفاده کنم؟
برای دیدن جزئیات هر جرمی باید قطر دهانه تلسکوپو زیاد کرد، نه بزرگنمایی رو.
سفید دیده شدن اجرام بخاطر نور کمشونه که سلول هایی که در چشم مسئول تشخیص رنگ هستن رو فعال نمیکنن و سلول های تشخیص روشنایی رو فعال میکنن.
هر چند مشتری و زحل هم خودشون رنگای نزدیک به سفید دارن.
بر گردیم سر بحث اول. هر چی نور ورودی بیشتر باشه، جزئیات بهتر تفکیک میشن و میشه از بزرگنمایی بیشتری استفاده کرد.
حداکثر بزرگنمایی کاربردی تلسکوپ های بازتابی از ضرب قطر دهانه به اینچ در 50 بدست میاد. یعنی برای یه "6 دابسونی، میشه 300 برابر.
حالا با تقسیم فاصله کانونی تلسکوپ که تو دابسونی های 6، 8 و 10 اینچ معمولا 1200mm هست به حداکثر بزرگنمایی که برای شما 300 بود، به کوچکترین چشمی ممکن میرسیم که با اعداد 1200 و 300، میشه 4mm.
ممنون از راهنمائیتون ولی یعنی با این وصف وبا دهانه 6 اینچ جزئیات بیشتری رو از لحاظ رنگ نمیتونم ببینم درمورد سحابی ها چطور اونهاروهم احتمالا به صورت تک نگ خواهم دید؟ یا با فیلتر میشه رنگشونو بهتردید ممنون که پاسخ دادین
سحابی ها معمولا به رنگ ابی کم رنگ دیده میشن. حالا دلیلشو نمیدونم. قاعدتا باید قرمز دیده بشن، چون چشم به رنگ قرمز حساس تره و سحابی ها هم اکثرا تو نور مرئی قرمزن.من خودم با فیلتر تا حالا کار نکردم، ولی فیلتر های o iii و الودگی نوری با سد کردن نور های مزاحم به بهتر دیده شدن اجرام کم نور کمک میکنن و احتمالا رنگ رو بهتر مشخص میکنن.ولی نه اونجوری که تو عکس های تلسکوپی که با نوردهی های بالا انجام شدن دیده میشه.شما از کجا رصد کردید؟ اگر خارج از شهر هنوز رصد نکردید، شاید رصد در خارج شهر به دور از الودگی نوری کمی به دیده شدن رنگ ها کمک کنه.
بله داخل شهر ولی شهر نسبتا کوچیک برای چشمی که فرمودین 4mm کل 300 برابر بزرگنمایی منطقی تلسکوپ رو میده و لی نظرم به چشمی 5 میلیمتر جلب شد که از مدل سوپر یکم میدان دیدش بهتره بنظر شما وضوح 240 برابر بزرگنمایی حاصل از این چشمی اون 60 برابر بزرگنمایی رو که استفاده نمیشه پوشش میده یا بهتره 4 ملیمتری بگیرم (60 برابر قابل چشم پوشی هست یا بهتره از کل ظرفیت تلسکوپ استفاده کنم )
bigstar344 نوشته: بله داخل شهر ولی شهر نسبتا کوچیک برای چشمی که فرمودین 4mm کل 300 برابر بزرگنمایی منطقی تلسکوپ رو میده و لی نظرم به چشمی 5 میلیمتر جلب شد که از مدل سوپر یکم میدان دیدش بهتره بنظر شما وضوح 240 برابر بزرگنمایی حاصل از این چشمی اون 60 برابر بزرگنمایی رو که استفاده نمیشه پوشش میده یا بهتره 4 ملیمتری بگیرم (60 برابر قابل چشم پوشی هست یا بهتره از کل ظرفیت تلسکوپ استفاده کنم )
من فکر میکنم 4 میلیمتریه بهتر باشه. چون تو بزرگنمایی بالا، میدان دید باز خیلی تاثیر نداره و هدف از بزرگنمایی بالا معمولا رصد سیارات و عوارض ماه هست که تو همون میدان دید های عادی هم تو میدان دید جا میشن.البته میدان دید باز تو بزرگنمایی بالا یه خوبی داره و اینه که جرم مورد نظر دیر تر از میدان دید خارج میشه.به نظر من 4mm بهتره.