تالار گفتگو ستاره‌شناسان

نسخه‌ی کامل: رویت هلال ماه
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
صفحات: 1 2
سلام
یه سوال دارم راجع به رویت هلال :
وقتی که به نرم افزار زمان و مکان رصد ماه رو میدیم خوب اون موقعیتش رو تو آسمون بهمون نشون میده ،منظورم اینه که چرا نمیتونیم از روی نرم افزار بگیم که ماه قابل رویته یا نه!؟

این هم راجع به رویت هلاله اگه دوست داشتین بخونین.

http://helalemah.ir/index.aspx?_Page=5& ... =No&_Rt=No
مسائل شرعی می گه که باید هلال دیده شه :wink:
ولی شاید دلیل دیگم داشته باشه ؟ :wink:
از اون لحاظ که آره باید آدم خودش ببینه .اما منظورم اینه که چرا قطعی نمیشه گفت که فلان ساعت ماه دیده میشه ،و دیده بشه!
قضیه چیه؟ :?: :!:
این طوری که من می دونم از احکام شرعی که برای وارد شدن به یک ماه قمری تازه باید ماه از حالت محاق خارج بشه و به صورت ماه نو دیده بشه و تنها این حکم با دیدن هلال ماه نو با چشم غیر مسلح هستش در این صورت ماه قمری تازه شروع میشه و خب میدونید که بین ماه های قمری ماه رمضان یعنی رویت هلال ماه رمضان و شوال از اهمیت خاصی برخورداره و اگه اشتباه نکنم این خاصیت ماه قمری هستش چراکه هر ماه قمری 29.5 روز هست پس امکان داره یک ماه 30 روزه باشه و یک ماه 29 روزه و امسال ماه رمضان به همین علت 29 روزه هستش و میشه گفت اصول خاصی برای دیده شدنش نداره البته این طور هم نیست که هرکسی بگه من ماه رو دیدم و هر گروه رویت هلالی که گزارش میده ماه رو دیده یا نه قابل بررسی هست که آیا درست ماه رو دیده یا نه و حتی من دیروز از نرم افزار استاری نایت ماه رو دیدم و فکر میکردم امروز یعنی دوشنبه می بایست ماه رمضان باشه و لی این طور نشد البته توی کشور های عربی و در کل اهل سنت به این ماجرا اهمیتی نمی دند و بدون شرط دیده شدن ماه به همین صورتی که شما میگید اعلام می کنند.بحث رویت هلال هم بحث شیرینی از نجوم هستش که بیشتر به شکار هلال نو ماه معروفه که اگه علاقه مند باشید می تونم یه سری اطلاعات در رابطه با شکار اون و چگونگی شکار اون براتون توضیح بدم.
اگه توضیح بدید خیلی ممنون میشم.
اگه وب سایت یا کتابی هم هست که به طور کامل (از اول هر چی هست!) راجع به ماه و حرکتش و...رو توضیح بده لطف کنید معرفی کنید.
تشکر.
سلام.
در مورد روئیت هلال ماه باید بگم که در ایران اول محاسبات هست دوم روئیت. توو هر کشوری یه قانون هست مثلا در عربستان فقط روئیت هست یا مثلا توو ترکیه فقط طبق محاسبات.
در مورد هلال رمضان امسال هم باید بگم که در روز یکشنبه قابل روئیت بود البته از حدود ساعت 16 به بعد تا حدودا 18:30. من به همراه مهندس رستمی(صاحب معیار مثلثی روئیت هلال و همچنین عضو گروه روئیت هلال بیت رهبری) امسال ماه رمضان رو دیدیم، بحرانی بود ولی در ساعت 17:05 اون روو به مدت 1ساعت و اندی دنبال کردیم.
ali_solo_ejay نوشته: سلام.
در مورد روئیت هلال ماه باید بگم که در ایران اول محاسبات هست دوم روئیت. توو هر کشوری یه قانون هست مثلا در عربستان فقط روئیت هست یا مثلا توو ترکیه فقط طبق محاسبات.
در مورد هلال رمضان امسال هم باید بگم که در روز یکشنبه قابل روئیت بود البته از حدود ساعت 16 به بعد تا حدودا 18:30. من به همراه مهندس رستمی(صاحب معیار مثلثی روئیت هلال و همچنین عضو گروه روئیت هلال بیت رهبری) امسال ماه رمضان رو دیدیم، بحرانی بود ولی در ساعت 17:05 اون روو به مدت 1ساعت و اندی دنبال کردیم.
البته من فکر کنم که توی عربستان هم به صورت محاسباته چراکه از جمعه یا شنبه اعلام کردند که دوشنبه ماهه رمضانه توی کشور عربستان.
میتونم بدونم شما با چه تجهیزاتی مشغول رصد هلال ماه توی اون ساعت بودید و در کدام منطقه؟
شاید جدیدا اینجوری شده باشه. من اطلاعاتم یه کم واسه قبل هست.

بله، ما با تلسکوپ "8 اشمیت کاسگیرن GoTo هلال ماه رو دیدیم.
ali_solo_ejay نوشته: شاید جدیدا اینجوری شده باشه. من اطلاعاتم یه کم واسه قبل هست.

بله، ما با تلسکوپ "8 اشمیت کاسگیرن GoTo هلال ماه رو دیدیم.
ما هم برای رویت هلال اعزام شدیم و رفتیم به منطقه ای که افق منفی داشت با استفاده از دو تا دوربین غول پیکر دوچشمی و تلسکوپ 8 اینچ نیوتنی بازتابی نتونستیم ماه رو ببینیم چراکه واقعا سخت بود هم از این نظر که فقط 12 درجه با خورشید فاصله داشت و هم اینکه تنها 30 دقیقه مکث ماه بود و واقعا برام سوال شده که شما با چه روشی تونستید ماه رو تو اون ساعت ببینید و حتما روش تازه و جالبی بوده ممنون میشم که بگید تا ما هم بتونیم توی رویت هلال شوال از اون استفاده کنیم البته حدس می زنم شما از شب قبلش به منطقه رصدی تون اعزام شدید و تلسکوپ رو قطبی کرده بودید درسته؟
من فکر می کنم از روش رصد در روز استفاده کردن دیگه
اطلاعات کامل و جامعی از گروه های رویت هلال و گزارش هاشون در :
http://helalemah.ir/index.aspx?_Page=5& ... =No&_Rt=No
گزارش شماره 5 رو حتما بخونین خیلی جالبه :wink:
صفحات: 1 2