تالار گفتگو ستاره‌شناسان

نسخه‌ی کامل: كمك براي پيدا كردن كهكشان ها!!!
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
صفحات: 1 2
سلام دوستان الان حدود دوهفته است كه تلسكوپ گرفتم ولي هر چقدر تلاش ميكنم چه از داخل شهر چه از بيرون شهر نميتونم اجرام
m101-m51-m109-m106-m33- براي پيدا كردن اين اجرام بايد فيلتر الودگي نوري بخرم؟ و با بزرگنمايي 21 برابر هم ميشه اين اجرام رو رصد كرد؟
سلام
اصلا نیازی نیست که فیلتر آلودگی نوری بخری.در بیرون شهر راحت میتونی این اجرام رو رصد کنی.فقط باید از روی نقشه و با روش پرش ستاره ای کار کنی.اینطوری خیلی راحت میتونی این اجرام رو پیدا کنی.برای شروع بهتره اجرام ساده تر رو انتخاب کنی.اجرام صورت فلکی قوس خیلی مناسب هستند.بعد میتونی بری سراغ کهکشان های کمنور.
درود

دوست عزیز اپتیک شما چند اینچه؟
کهکشان هایی که نام بردید سایز زیادی دارند یعنی پخش اند در نتیجه برای دیدن اونا به یه آسمان تقریبا تاریک نیز دارید . البته اگه ابزارتون مناسب باشه و چشمتون به اندازه کافی قوی باشه می تونید ببینید. ام 109 هم جزء کم نورترین اجرام مسیه است برای دیدن اون به آسمان خوب نیاز دارید .

پیروز باشید
gloryspace نوشته: درود

دوست عزیز اپتیک شما چند اینچه؟
کهکشان هایی که نام بردید سایز زیادی دارند یعنی پخش اند در نتیجه برای دیدن اونا به یه آسمان تقریبا تاریک نیز دارید . البته اگه ابزارتون مناسب باشه و چشمتون به اندازه کافی قوی باشه می تونید ببینید. ام 109 هم جزء کم نورترین اجرام مسیه است برای دیدن اون به آسمان خوب نیاز دارید .

سلام اتفاقا منم دیشب M109 رو رصد کردم ولی خیلی محو بود و نزدیک به افق("10 دابسونی) .به همین دلیل دوست عزیز omid1100 در مراحل اول رصدی ،شما باید سراغ سمت الراس برید نه افق!!!

مثلا m13-m92 m57--56m و...........
اگه شما شهرتون رو بگید شاید بتونم اجرام بیشتری رو به شما معرفی کنم. :wink:
100mmاپو تا حالا 18 تا جرم رو هم باهاش رصد كردم من تو شهر بسطام زندگي ميكنم.البته بيشتر براي رصد به باغمون ميرم كه 4 كيلومتر از شهر دورتره و الودگي نوري كمتري داره.
ميشه بيشتر درباره ي روش پرش ستاره ای راهنمايي كنين Confusedhock:
سلام دوستان
من یه تلسکوپ 6 اینچ دارم باهاش چند بار سعی کردم خوشه ی ستاره ای ببینم (توی صورت فلکی قوس) ولی...
میخواستم بهم کمک کنید چون هرچی میگردم چیزی پیدا نمی کنم
به نظر شما اینجا که قدر آسمونش حدود 4.5_5 چه چیز مناسبی می تونم ببینم؟
سلام
هم تلسکوپتون نسبتا خوبه هم آسمونتون.مشکل اینه که احتمالا بدون هدف تلسکوپتون رو میچرخونید.برای رصد اجرام اعماق آسمان باید از نقشه استفاده کنید.اینطوری خیلی راحت میتونید جرم مورد نظر رو پیدا کنید.روش پرش ستاره ای رو هم حتما انجام بدید.
fatemeh_astronomer نوشته: سلام دوستان
من یه تلسکوپ 6 اینچ دارم باهاش چند بار سعی کردم خوشه ی ستاره ای ببینم (توی صورت فلکی قوس) ولی...
میخواستم بهم کمک کنید چون هرچی میگردم چیزی پیدا نمی کنم
به نظر شما اینجا که قدر آسمونش حدود 4.5_5 چه چیز مناسبی می تونم ببینم؟

سلام

برای رصد در شهر با تلسکوپی که دارید باید اجرام سمت الراس رو رصد کنید نه اجرامی که در افق هستند(باید در بیرون شهر رصد شوند)

اجرامی مانند(m13- m92-m57-m56-m29-m39-m27-m71 و.....)

برای نقشه هم از (اطلس آسمان شب) استفاده کنید.
در حال حاضر در اسمان m31 یا کهکشان اندرومدا موقعیت مناسبی دارد و به راحتی میتونی با تلسکوپی که داری حتی در شهر اونو ببینی.و در خارج شهر با چشم غیر مسلح هم دیده میشه.دو همدم هم به اسامی m32 و m110 داره که برای دیدن این دو نیاز به تلسکوپ وشبی تاریک داری.موقعیت هر سه کهکشان جنب صورت فلکی اندرومدا میباشد.اگر نقشه اسمان داشته باشی راحتتری و اونهارو جنب ستاره مو اندرومدا خواهی دید.کهکشانهای دیگر به اسمان تاریک نیاز دارند از جمله m74,m33,m64,m85,m81,m82m101 .البته این مثالهایی که زدم همه کهکشان هستند و اگه خواستی در مورد خوشه های ستاره های و سحابیها هم کمکت میکنم.امیدوارم موفق باشی.
یه سری به این مقاله بزنید.

http://www.skyatnight.blogfa.com/post-1.aspx

موفق باشید

!!!!!با آرزوی شبی پرستاره!!!!
صفحات: 1 2